10 курйозів першої навколосвітньої подорожі в історії

20 листопада 1480 року з'явився на світ Фернан Магеллан, який 500 років тому розпочав свою легендарну кругосвітню подорож. Міфи та правда про цю пригоду зрослись у єдине.

20 вересня 1519 року з гирла річки Гвадалквівір на південному березі іспанського Середземномор'я вийшла флотилія з 5 кораблів під командуванням португальського мореплавця Фернана Магеллана. Так почалася одна з найзахоплюючих пригод в історії людства - перше навколосвітнє плавання. Воно було доволі суперечливим і, місцями, просто курйозним. Розповідаємо:

Карта подорожі Магеллана. Автор: Battista Agnese / Library of Congress, American Memory (wikipedia.org)

1. Відкриття "не за планом"

Магеллан зовсім не збирався здійснювати навколосвітню подорож - на це просто ніхто б не дав грошей ( "У тебе обличчя нудне, тобі грошей ніхто не дасть"). Економічно така експедиція була недоцільною.

Автор: Charton, Édouard Thomas, (1807-1890) / Robarts - University of Toronto / Internet Archive Book Images

Метою ж Магеллана було знайти короткий шлях до Молуккських островів (нинішня Індонезія), так званих Островів Прянощів. Як і Колумб, відриваючи Америку, жадав лише знайти короткий шлях до Індії, так цього прагнув і Магеллан. Його ідеєю було обігнути Америку по протоці, про існування якої тоді ніхто не знав, але здогадувалися багато хто, і знайти короткий шлях до Індії.

2. "Зрадник" корони

Справжнє ім'я командувача флотилією - Фернанду Магальяйнш. Так, він португалець, а прославився під ім'ям, перекрученим на кастильський лад. І сама експедиція була організована Іспанією, "спонсором" проєкту став король Карл (Карлос) I. Так Магеллан, задовго до португальського футболіста Кріштіану Роналду в мадридському "Реалі", став іспанським "легіонером". За що його піддали анафемі на батьківщині, оголосивши зрадником.

3. Бразилія "у подарунок"

До речі, було за що португальцям ненавидіти свого земляка. Справа в тому, що скривджений Магеллан (йому не давали роботу на батьківщині, відсторонивши від справ) запропонував іспанцям шикарний "бізнес-план". Тут необхідно зробити невеликий відступ від теми.

Згідно Тордесильяській угоді 1494 року, Португалія та Іспанія розділили між собою весь світ поза Європою: за "папським меридіаном" (була випущена спеціальна булла Папи Римського) всі землі та моря на схід від 50 градуса західної довготи відходили Португалії, а ті, що західніше, Іспанії. Так перші отримали монополію на колонізацію Африки та Азії, а другі "застовпили за собою" обидві Америки. Про існування Австралії тоді ніхто не знав. Як ніхто ще ясно не знав координати територій Північної та Південної Америки. Саме тому (помилково!) Португалія придбала "в подарунок" Бразилію (її частина заходить на схід від "папського меридіана"), що стала її колонією. І саме тому там зараз говорять португальською, а в інших країнах Латинської Америки - іспанською.

На мапі зображено меридіан (ліворуч), який, згідно Тордесильяській угоді, розділяв світ на дві половини - португальську і іспанську.. Фото: Biblioteca Estense, Modena, Italy (wikipedia.org)

Так от, Магеллан провів астрономічні розрахунки й повідомив королю Іспанії, що східне узбережжя Островів Прянощів лежить у межах його володінь, згідно Тордесильяської угоди. А значить, треба просто прийти з іншого боку (щоб не зустрітися з португальцями в Індійському океані), і застовпити колонію за собою, порушивши тим самим монополію Португалії на торгівлю товарами з цього регіону.

Пізніше з'ясується, що Магеллан помилився в розрахунках, і ця територія була все ж португальською, проте ця афера зіграла велику роль в історії. Про це - згодом, ближче до кінця оповідання.

4. Рейс "із блекджеком і повіями"

З експедицією від початку "щось пішло не так": португалець командує іспанцями на іспанських кораблях, набрав у команду ще кілька своїх земляків-матросів, вирушають невідомо куди... А ще моряки порушили найсуворіше правило далекого плавання, взяли на борт жінок. Причому не пасажирками - це були дівчата легкої поведінки, для конкретних завдань і цілей!

Фото: pixabay.com

Не дивно, що в такій наелектризованій атмосфері не обійшлося без бунтів. Їх було кілька: перший з них Магеллан придушив, призначивши капітанами кораблів своїх людей, а ватажків змови залишивши на березі в Південній Америці. А ось під час другого втратив один з п'ятьох кораблів, капітан якого дезертирував назад в Іспанію разом з командою.

5. Слідами з'їденого капітана

Магеллан плив у Південну Америку не навмання. Він тримав курс на Ла-Плату, де, на його думку, і була розташована протока. "Але це не точно", адже ця гіпотеза належала капітанові Хуану Діасу де Солісу. Він за чотири роки до цього, першим з європейців, досяг Ла-Плати, але не завершив дослідження з поважної причини: його... з'їли місцеві індіанці, а без капітана кораблі одразу ж відпливли назад в Іспанію.

Але Ла-Плата виявилася не протокою, а широченним естуарієм - злиттям річок Парана та Уругвай. Протоку ж в Південне море (саме так тоді називали Тихий океан) Магеллан все-таки знайшов, але набагато південніше. Прохід в новий океан дався ціною втрати ще одного корабля, який розбився об скелі. Тепер він відомий всім, як Магелланова протока.

Магеллан у протоці, яку назвали в подальшому його ім'ям. Фото: wikipedia.org

6. Не той океан назвали Тихим

Пройшовши через протоку, Магеллан розраховував дуже швидко прибути до Островів Прянощів, але прорахувався. Океаном три кораблі (ескадрою це вже не назвеш) йшли 3 місяці і 20 днів! Без зупинок (маршрут пройшов повз будь-яких островів), тому екіпажі голодували та страждали від цинги.

Але хоча б з погодою пощастило: за весь час не сталося жодної бурі, тому, по закінченні шляху, Магеллан вирішив назвати найнебезпечніший і багатий на катастрофи океан Тихим.

7. Передвиборча кампанія

Нарешті Магеллан дістався Філіппінських островів (цю назву вони отримали пізніше), де взявся за колонізацію. Яким чином? Він переконав вождя острова Себу на ім'я Хумабон прийняти християнство, пообіцявши натомість підтримати того зброєю на шляху до повної влади на територіях. Під протекторатом іспанської корони, ясна річ, якій треба було платити данину. Хумабон погодився і став Карлосом.

Але цей задум завершився фатально для Магеллана: проти Хумабона-Карлоса та іспанців повстав інший місцевий вождь Лапу-Лапу (нині - національний герой Філіппін). Його плем'я здійснило збройний опір колонізаторам, і під час однієї із сутичок Магеллан був убитий.

Загибель Магеллана на острові Мактан. Фото: wikipedia.org

Хумабону після цього перехотілося бути Карлосом, і він знову став "затятим націоналістом": обдуривши, за вечерею перерізав майже весь командний склад експедиції, а ті, хто залишилися живими поспіхом відпливли до первісної мети всієї подорожі, Молуккських островів.

Завантажившись товаром (дорогоцінними спеціями), тепер лише два кораблі флотилії вирушили додому. "Тринідад" пішов зворотним шляхом, на схід, але був захоплений португальцями. "Вікторія" ж під командуванням капітана Хуана Елькано пішла далі на захід, щоб уникнути долі "Тринідаду", і з великими труднощами дісталася рідного порту.

"Вікторія" - єдиний вцілілий корабель експедиції Магеллана. Деталь карти Абрахама Ортелія. Автор: Ortelius - helmink.com / суспільне надбання, wikimedia.org

8. Як "розвести" короля

6 вересня 1522-го, три роки потому, єдиний корабель, що залишився з експедиції Магеллана пришвартувався у Севільї. З 280 членів екіпажу додому повернулися 18 осіб. Так було завершено першу навколосвітню подорож в історії людства.

Дивно, але попри людські та матеріальні втрати, експедиція окупилася повністю і навіть принесла прибуток! Річ у тому, що португальський король, повіривши в розрахунки Магеллана, що Іспанія має права на східні території Островів Прянощів, викупив їх у іспанського монарха за величезну суму.

9. Втрачений день

18 щасливчиків, які повернулися додому, були впевнені, що зійшли на берег 5 вересня 1522 року. Але ті, хто їх зустрічав, стверджували, що зараз - 6 вересня. Моряки ж говорили, що помилки бути не могло, бо вони щодоби робили позначки в корабельному журналі.

Так де ж вони втратили один день? Щоб зрозуміти це, довелося розкинути мізками: експедиція ж рухалася слідом за сонцем і відлік днів вела за ним же. Тому в кожній добі для моряків було майже на хвилину менше! За три роки ця різниця "з'їла" цілий день. Саме "за мотивами" подорожі Магеллана, щоби виправити цей парадокс, були придумані часові пояси.

10. Першопроходець мимоволі

Магеллана часто називають першою людиною, яка вчинила навколосвітню подорож. Але це не зовсім так. Адже він додому так і не повернувся. То кого ж вважати першим? Може, Елькано? Теж ні.

Є всі підстави вважати першою людиною, що здійснила навколосвітню подорож, хлопця на ім'я Енріке де Малака. При народженні у нього, правда, було зовсім інше ім'я. Це був темношкірий раб самого Магеллана, якого він купив на невільничому ринку в 1511 році в Малайзії, куди потрапив ще під час плавань в Ост-Індію під португальським прапором.

Фото: enriquedemalacca.com

Магеллан привіз хлопця до Лісабона, хрестив ім'ям Енріке (де Малака означає просто "з Малакки", міста, де він його купив), а після переїхав з ним до Іспанії. І взяв на корабель у статусі особистого помічника та перекладача, адже Енріке був з Суматри і знав місцеві мови народу земель, до яких вирушав Магеллан.

Після смерті господаря, Енріке залишився сам. Одного разу, коли корабель встав на стоянці на якомусь індонезійському острові, хлопець почув рідну з дитинства мову. І втік з корабля.

Коло замкнулося.

Обкладинка: wellcomeimages.org (Creative Commons Attribution 4.0 International) / wikimedia.org / pixabay.com - Колаж Йод

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту