5 загроз, через які людству настане гаплик швидше, ніж через глобальне потепління

"Йод" нікого не залякує – про реалістичність цих катастроф і страхіть цілком серйозно говорять вчені.

Екологи та захисники природи постійно жахають усіх нас "кінцем світу" через кліматичні зміни та глобальне потепління. А вчені "заспокоюють" – мовляв, не треба так зациклюватися лише на одному сценарії, є речі, через які на Землі настане повний капець набагато швидше та болісніше😨 Розповідаємо про ті, які можуть статися уже в найближчому майбутньому. 

Пандемія

Вчені по всьому світу дедалі гучніше говорять про те, що вже найближчими десятиліттями людство може зіштовхнутися із загрозою масштабної епідемії, що здатна "викосити" до 10% населення Землі, тобто до 800 мільйонів осіб. Найгірше, що науковці стверджують – вбивати буде хвороба, нині невідома людству, тобто підготуватися до цього заздалегідь неможливо. 

Єдине, що можуть науковці зараз – моделювати сценарії розвитку можливої пандемії. Минулого року це, наприклад, зробили американці. Дослідники з Університету Джона Гопкінса розгорнули сумну "гру", на яку органи охорони здоров'я США та чиновники відповідних відомств мали реагувати так, ніби події відбуваються насправді (спойлер – зупинити пандемію вони так і не змогли). 

У ході симуляції епідемії вигаданий вірус парагрипу Clade X (він навіть не був надто заразний та смертоносний, такий собі "середнячок") лише за 20 місяців вбив 20 мільйонів осіб у США та 150 мільйонів загалом по світу. А вакцину проти нього так і не було створено.

А вже цьогоріч британські вчені доповнили своїх американських колег, заявивши, що, враховуючи темпи росту населення Землі та постійну міграцію її жителів, лікарні по всьому світу переповняться вже тоді, коли захворіє лише 1% людства. А далі вже не відомо, що саме доб'є усіх нас – пандемія чи масова паніка.

Матерiали по темi
Останні 5 років стали найспекотнішими в історії, - ООН

Кібератака

Комп'ютерні віруси, які виводять з ладу безпосередньо самі комп'ютери, – то вчорашній день. Нині, як стверджують експерти з кібербезпеки, вже існують такі, які можуть зовсім не зашкодити техніці, але поширюючись через неї, накоїти страшної біди по всьому світу. Наприклад, повністю вивести з ладу банківську систему певної країни, абсолютно паралізувати авіасполучення у світі чи геть-чисто заблокувати постачання життєво необхідних ресурсів – води, продовольства тощо. А уявіть собі, якщо це буде кібератака на атомну станцію та інші і без цього небезпечні стратегічні об'єкти. 

Про це вже говорять офіційно та гучно, навіть у звітах Пентагона. Ще кілька років тому там ішлося про те, що потенційна ворожа кібератака може не лише повністю знеструмити усе східне узбережжя США, а ще й спровокувати ядерний удар у відповідь. Отоді вже точно всім гаплик. 

Експерти-футурологи вважають, що кібератаки можна чекати звідусіль – від якоїсь країни-ізгоя, терористичної групи чи психа-одинака. А найгірше, що доконати людство може банальна необачність чи технічна помилка. 

А, враховуючи, як тісно техніка вплітається тепер у життя кожної людини, виникає новий підвид загрози – персональна кібератака. Хакнути тепер можна будь-чиє життя, достатньо отримати доступ до смартфону, а вже через нього – до всіх даних та паролів. 

Матерiали по темi
Створена операційна система на випадок апокаліпсису, вона запуститься навіть на калькуляторі

Штучний інтелект

Дослідники штучного інтелекту кажуть, що заяложені голлівудські сюжети про повстання машин, війну людей з роботами чи "перепрограмування" людського розуму – то не така вже й фантастика. 

Темпи та напрямки розвитку штучного інтелекту зараз дуже складно передбачити. Що буде, коли нарешті створять не штучний інтелект,  який працює за заздалегідь заданими алгоритмами, а той, що може приймати рішення без втручання людини? А коли він раптом "втомиться" виконувати людські забаганки та збунтується? 

Професор із Чиказького університету Девід Макалістер озвучив наступну схему роботоапокаліпсису: комп'ютери стають розумнішими за людей – вони можуть поліпшувати себе самі без зовнішнього втручання – комп'ютери починають управляти людьми. 

Заспокоює (але водночас і ні) своїх колег британський космолог та астрофізик Мартін Руіс, який недавнозаявив, що загрози нині існуючого штучного інтелекту доволі кволі:

"Панування штучного інтелекту чи захоплення світу через інтернет – це поки що фантастика. Але штучний інтелект змінить ринок праці, й ті, хто наймає роботів замість людей, мусять сплачувати додаткові податки".

Так-так, експерти ринку праці кажуть, що скоро людству загрожує безробіття (у страхітливіших сценаріях – безгрошів'я та злидні) через те, що вони не витримають конкуренції з роботами. Ну а що? Роботи не спізнюються в офіс, не йдуть на обід, не беруть відпустки, а найголовніше - їм не треба платити зарплату. Ідеальні працівники.

Очікується, що 14% робочих місць будуть повністю автоматизовані протягом наступних 20 років, а 32%, через значну автоматизацію, суттєво трансформуються та змінять функції, які потрібні будуть від людей. Нині, поки роботи не надто й сильно наступають, 6 із 10 дорослих не мають досвіду роботи з інформаційно-комунікаційними технологіями. 

Матерiали по темi
Штучний інтелект навчився вишукувати любовний підтекст у листуваннях людей

Атака з космосу

Науковці NASA (Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США) всерйоз готуються до атаки на Землю з космосу. Щороку вони збираються разом з колегами з інших країн світу, аби пограти у доволі цікаву гру – "Планетарна оборона". Її суть полягає у тому, щоб у режимі живого часу спробувати врятувати людство від, наприклад, падіння астероїду. 

Поки результати для людства невтішні – вченим під час цих астрономічних ігор майже ніколи не вдається врятувати планету.  У 2013 році вони не змогли вберегти Французьку Рив'єру, у 2015-му "знищили" Дакку (Бангладеш). Цього року науковці намагалися відбити атаку на США – знову мимо

За умовами гри, до Землі нісся крупний астероїд (100-300 метрів у діаметрі), який з дуже малою вірогідністю - - 1% - міг впасти на Землю. Однак доки вчені копирсалися зі своїми розрахунками, вірогідність збільшилася спочатку до 10%, а згодом і до 100%. Земляни завдали по астероїду три сильних удари, але не ліквідували загрозу, а просто змінили її траєкторію - шматок, що відламався, продовжив свій рух.

І скільки б вчені не тицяли у свої симулятори, не рухали перемикачами і джойстиками, уявного астероїда-вбивцю їм збороти не вдалося. На швидкості 69 тисяч кілометрів на годину він увійшов у земну атмосферу та вибухнув на відстані 15 кілометрів від Центрального парку в Нью-Йорку. Енергія вибуху при цьому була у 1000 разів більшою, ніж атомна бомба, що впала на Хіросіму. Таким чином все живе у радіусі 15 км було знищено, Мангеттен виявився повністю зруйнованим, а наслідки вибуху відчувалися навіть на відстані 68 км від його епіцентру. 

Такі космічні сценарії породжують цілу купу цілком земних запитань на випадок позаземного вторгнення. Юридичних, економічних, політичних. За скільки часу треба починати евакуацію людей? І чи погодяться вони взагалі на переїзд? Хто оплатить переміщення людей і їхнє розселення на нових територіях (передусім, якщо втікати доведеться до інших країн)? Як влада захистить ядерні та хімічні об'єкти? А як рятуватиме твори мистецтва? І за кошти якої країни відбудовуватимуть планету з руїн?

До речі, Європейське космічне агентство (ESA) регулярно оновлює ризик-лист, де можна бачити, що, як близько і коли з космосу підлетить до Землі. 

Матерiали по темi
Як розпізнати прибульців: поради уфологів, які досліджують аномальні явища в Україні

Вичерпання природних ресурсів

Якщо, попри думку вчених, попередні сценарії здавалися вам надто фантастичними, то ось вам цілком реалістичний, що вже настав: 29 липня людство вичерпало весь запас природних ресурсів, що був відведений на 2019. І йдеться не про нафту з газом. Це чисте повітря, вода, ґрунт, продовольство, деревина та інші. Тобто від липня й до кінця року ми всі живемо "у кредит", виснажуючи Землю понаднормово. Такі дані опублікувала міжнародна організація Global Footprint Network.

У звіті сказано:

Людство використовує природу у 1,75 разів швидше, аніж екосистема нашої планети може відновитися. Це наче ми користуємося ресурсами 1,75 Землі. Однак реальність у тому, що 1,75 Землі не існує. У нас лише одна Земля, і ми не можемо використовувати її сильніше без руйнівних наслідків

Виходить, що зараз люди "пожирають" ресурси, що призначалися майбутнім поколінням. А що робитимуть згодом ті, у кого ми забрали запаси зараз?

Річний підрахунок використання ресурсів захисники довкілля почали проводити з 1986-го року. Лякає, що майже щороку вичерпання ресурсів настає дедалі раніше. У 1993-му, наприклад, це сталося 21 жовтня, ну, а нині – навіть до осені не дотягнули. 

Науковці кажуть: якщо у темпах використання ресурсів нічого не зміниться, то сучасні жителі Землі цілком можуть застати "нульовий день" – побачити, як висохли річки, зникли ліси та вимерли назавжди тварини, які зараз навіть не є рідкісними. І якщо це буде не кінцем світу, то точно початком кінця. 

Фото - unsplash.com

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту