7 курйозних фактів про Бразилію, які ви могли не знати

26 січня виповнюється 520 років відтоді, як європейці вперше для себе відкрили цю країну - країну кави, футболу, самби. І не тільки.

Що таке Бразилія? Карнавал, Пеле (спортсмен та однойменна марка кави), ліси Амазонки (і пожежі в них), місто-мрія Остапа Бендера Ріо-де-Жанейро й статуя Христа-Спасителя в ньому, а також країна, де "багато диких мавп" (з к/ф "Здравстуйте, я ваша тётя").

Але це, скоріше, набір стереотипів про країну, яка насправді дуже багатогранна, цікава та парадоксальна.

"Йод" зібрав для вас топ-7 не найвідоміших фактів про Бразилію і бразильців.

1. Чому в Бразилії не розмовляють іспанською

Цікаво, що першовідкривачем і європейцем-дебютантом, який ступив на землю сучасної Бразилії 26 січня 1500 року був... іспанець. Цього дня корабель капітана Вісенте Яньєса Пінсона (плавав ще з Колумбом в його Першу експедицію в 1492 році) причалив біля берегів незвіданої досі землі.

Але як так вийшло, що Бразилія стала не іспанською, а португальською колонією, і тепер є єдиною португаломовною? У той час, як усі інші країни Південної Америки (не враховуючи маленькі Гвіану, Гайану і Суринам на півночі континенту. Там державні мови - англійська, французька і нідерландська відповідно) розмовляють іспанською? Уся справа в Папі Римському. Який, як намісник Господа на Землі, непогрішний і помилятися не може. "Але це не точно", як з'ясувалося.

Ще в 1494 році, коли стало відомо про відкриття Америки (точніше, "Вест Індії", як її називали), дві головні морські наддержави того часу, Іспанія і Португалія, в буквальному сенсі поділили світ.

Згідно з Тордесільяським договіром 1494 року кордони володінь проходили поза Європою: по "папському меридіану" (була випущена спеціальна булла Папи Римського). Всі землі та моря на схід від 50 градуса західної довготи відходили Португалії, а ті, що на захід -  Іспанії. Так перші отримали монополію на колонізацію Африки й Азії, а другі "застовпили за собою" обидві Америки. Але ніхто тоді ще точно не знав координат територій Північної та Південної Америки. Саме тому (помилково!) Португалія придбала "в подарунок" Бразилію (її частина заходить на схід від "папського меридіану"), що стала її колонією. І саме тому там зараз розмовляють португальською.

Тож іспанець Пінсон як причалив до берегів Бразилії в "португальської зоні", так і відчалив (у всіх сенсах): хто він такий, щоб оскаржувати папську буллу? Вирішили, що на те була воля Господа.

Матерiали по темi
10 курйозів першої навколосвітньої подорожі в історії

2. Бразильська мова

Якщо хтось заявляє, що в Бразилії розмовляють бразильською, то не поспішайте обзивати його неуком. Насправді така мова існує! Точніше, це - бразильська португальська, адаптована місцевим населенням. І вона дуже відрізняється від європейської португальської. Насамперед фонетикою. Наприклад, у Португалії дуже чітко вимовляють "л" наприкінці назви країни - БразиЛ. У самій же Бразилії цей звук вимовляється, як "у" - БразиУ.

А для деяких термінів існують абсолютно різні слова. Наприклад, трамвай і автобус в Португалії, це "електрико" і "аутокарро", а в Бразилії - "бонде" й "онібус".

3. "Місто 404"

Казуси і курйози - це взагалі про Бразилію. Так дуже красива назва дуже красивого міста Ріо-де-Жанейро з'явилася... помилково. У перекладі воно означає "Січнева річка". Але якийсь більш-менш значної річки в Ріо немає. Як так вийшло?

1 січня 1502 року першовідкривач цієї місцини, португальський мореплавець Гашпар ді Лемуш помилково прийняв затоку Гуанабара за гирло великої річки через сильну зустрічну течію. Непорозуміння з'ясувалося дуже швидко, але міняти назву не стали.

Матерiали по темi
10 курйозів першої навколосвітньої подорожі в історії

4. Бразиліа в Бразилії

Столиця Бразилії - дивовижне місто, хоча і не унікальне. Воно було створене... штучно, за прикладом Австралії, де столиця Канберра була побудована "на рівному місці", спеціально для того, щоб зосередити на одній території всі головні державні структури - Парламент, Верховний суд, міністерства і таке інше.

У 1960 році тодішній президент країни Жуселіну Кубічек ді Олівейра підписав указ про перенесення столиці Бразилії з Ріо-де-Жанейро в нове місто, що мусило стати центром законодавчої, судової та виконавчої влади.

Тоді ж виникла і назва міста - Бразилія. Так, саме так правильно. А "-а" в кінці вирішили ставити в російській мові (і, як "калька", це перейшло і в українську), щоб не було плутанини: місто чи країна маються на увазі? У державній португальській мові такої проблеми немає: країна - Brasil, місто - Brasilia. Але за звичкою у нас називають місто Бразиліа.

Нова столиця була відбудована "з нуля" за якихось 3 роки в суворій відповідності "пілотному плану": архітектор Лусіо Кошта спроєктував все місто, його будівлі, житлові квартали та центральні вулиці так, щоб з висоти пташиного польоту Бразиліа нагадувала літак у польоті.

Таким був задум, але не вийшло: сучасна Бразиліа має отакий вигляд. Так, літак можна побачити в силуеті, але тільки завдяки вулицям.

А ось так виглядає нічна столиця країни з космосу. Тут вже точно літак знайти дуже важко.

У чому причина "зникнення" літака? Вона вийшла дещо комічною, але абсолютно "бразильської": проектувальники не врахували думку народу, а саме будівельників, які і зводили місто.

В уряді думали, що коли роботу буде завершено, то зодчі спокійно повернуться в свої рідні місця. Де там! Будівельники вирішили, що жити в столиці - в будь-якому разі крутіше, ніж повертатися до себе в провінцію. І залишилися.

Купити квартири в будинках, які будувалися для держчиновників, депутатів, суддів та працівників понад 120 іноземних посольств (так, усі вони, закрема амбасада України, розташовані в Бразиліа) будівельникам було не по кишені. Тому вони побудували хатини на околицях. І тепер населення в столиці, яка будувалася з урахуванням того, що жити в ній буде 500 000 жителів, вже перевищило 2,6 млн.

Причому, як ви бачите на останньому, нічному, фото, квартири в будинках для службовців тепер в більшості порожні, зате фавели на околицях багатолюдні, як у будь-якому великому місті країни.

5. ЛГБТ і закони

Бразилія доволі парадоксальна країна в плані законів. Як вам такий приклад? У Конституції держави закріплено право кожного громадянина на зміну статі. Більш того, операція проводиться безкоштовно, за державний рахунок. Але при цьому змінити документи і вибрати нове ім'я (жіноче замість чоловічого або навпаки) протизаконно.

Тому трансгендерів у Бразилії більше, ніж в інших країнах. Але це "компенсується" величезними проблемами при офіційному працевлаштуванні. Адже попри статтю в Конституції, саме по собі бразильське суспільство доволі гомофобне.

6. "Шахтар" й інші

Бразильці - головні легіонери чемпіонату України з футболу за всю історію. У нашій країні за всі роки виступало за різні клуби 187 гравців. Навіть більше, ніж росіян (112) і грузинів (106).

Найбільше їх завжди було в "Шахтарі" - 33 бразильських легіонери за весь час. Причому прямо зараз у команді - 14 гравців з Бразилії.

До речі, в Бразилії є свій "Шахтар" - саме так перекладається назва клубу з міста Белу-Орізонті "Атлетіко Мінейро".

Типовий "Шахтар": верхній ряд - українці і капітан Тайсон, нижній - тільки бразильці, включаючи Жуніора Мораеса, який має паспорт України. Фото shakhtar.com

7. Головні кавомани - не в Бразилії

Попри те, що Бразилія впевнено посідає 1-е місце з виробництва (36 відсотків на планеті) і експорту кави, місцеві далеко не головні кавомани в світі. За споживанням на душу населення, бразильці не входять навіть у топ-10 "найпитущих" націй світу - 5.8 кг на людину на рік (№14 у світі).

Число звучить однаково переконливо, але порівняйте його з країною-лідером. Це (ви здивуєтеся!) Фінляндія, де на одну людину припадає 12 кг кави у рік.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту