"80% хворих одужують без лікування і проблем": 15 важливих цитат доктора Комаровського про коронавірус

Чому панікувати - безглуздо, які заходи профілактики існують і коли ж усе це закінчиться.

Наймедійніший лікар України Євген Комаровський уже місяць, з моменту першої хвилі паніки навколо китайського коронавірусу, веде на своєму YouTube-каналі відеоблог про це захворювання. Це стислі вижимки найважливіших новин про те, що відбувається в Китаї і світі, рекомендації щодо профілактики і поради про те, як нам усім не з'їхати з глузду в ситуації, що склалася.

"Йод" зібрав 15 важливих цитат, які допоможуть краще розуміти, що коїться. Спойлер - є відповідь на питання, коли ж коронавірус відчепиться від людства ?

Про оптимістичні новини з Китаю:

"У головному осередку коронавірусу, провінції Хубей і місті Ухань, кількість хворих однозначно знижується, кількість нових діагностованих випадків значно зменшується. І це найкраща новина цього тижня. Шість китайських провінцій уже відповіли на це зниженням рівня екстреного реагування. Судячи з того, що в Китаї це минає (так, нехай і з урахуванням безпрецедентних заходів), є шанси, що в світі теж мине".

Про одужання і лікування:

Фото: facebook.com/komarovskiynet

"Дані ВООЗ свідчать, що близько 80% людей, які інфіковані коронавірусом, мають легкі симптоми і взагалі без проблем, без лікування, одужують. 14% - страждають, мають реально важкі ускладнення. Приблизно 5% опиняються в критичному стані і 2% - гинуть.

Наш організм у переважній більшості випадків може подолати вірус. Для цього імунна система починає боротьбу. Їй треба 5 днів для вироблення антитіл - і ці антитіла потім нейтралізують вірус.

Лікування в цій ситуації - це фактично підтримка організму упродовж того часу, поки відреагує імунна система. Підтримка ця - ліки для серця, ліки для судин, кисень, компенсація втрати рідини".

Про заразність коронавірусу:

"Є таке поняття: базове репродуктивне число. Іншими словами, скільки людей навколо себе потенційно може заразити хворий. Щоб ви розуміли, при звичайному грипі це число становить 1,2. При знаменитій "іспанці" - 2,8. У кору цей показник - 12-18. А у коронавірусу - 1,4-2,5.

Тобто цей вірус у дев'ять разів менш заразний, ніж кір. Тому мене страшно дивує паніка в наших соцмережах. У моїй країні 150 тисяч хворих на кір. А люди продовжують обговорювати доцільність вакцинації від неї. Хоча уханьським вірусом у нас не захворів ніхто".

Матерiали по темi
Чи страшний вам китайський коронавірус (тест на здоровий глузд)

Про те, чому вірусу невигідно нас вбивати:

"Філософський аспект. Вірус може існувати лише у клітині, що може поселити його у себе і допомогти розмножуватися. Якщо організм загинув, то розмноження вірусу припиняється. За великим рахунком, у загальностратегічному напрямку, віруси не зацікавлені в тому, щоб заражена людина гинула.

Віруси зацікавлені в тому, щоб ви їх якомога довше поширювали. Тому, як правило, у випадку всіх таких інфекцій відбуваються певні мутації, при яких патогенність вірусу поступово знижується.

Тож або коронавірусну інфекцію спіткає доля SARS і MERS (ми забудемо про неї), або вона приживеться у нас, але тяжкість хвороби значно зменшиться".

Photo by CDC on Unsplash

Про невисоку смертність:

"Цифри, які ми бачимо, статистика хворих по всьому світу - дуже умовні. Вони залежать від якості тест-систем, від того, яку активність проявляє місцева влада, від того, як населення довіряє лікарям і йде назустріч.

Величезне число людей з легкими формами захворювання взагалі проходять повз цю статистику. Десятки тисяч хворих - в цілком благополучному стані. Насправді кількість хворих можна помножити у декілька разів: це будуть непідтверджені випадки і ті люди, хто взагалі не звертався по допомогу. І з урахуванням цих даних - справжня летальність буде відносно низькою".

Про діагностику і тести:

"Оскільки кількість тестів на коронавірус обмежена, то ці тести застосовуються тільки тоді, коли є реальне підозра - історія подорожі у Китай або історія спілкування з людьми, які подорожували у Китай.

Хоча ми ж усі розуміємо, скільки людей тихо-спокійно з Китаю приїхали в яке-небудь інше місце, а вже звідти прилетіли до нас - і ніякої історії ніхто не бачить. Тому весь цей шум з приводу людей, яких евакуювали з Китаю... ? До обмежувальних заходів ми ставимося як до мінімальної можливості того, що ми можемо зробити.

Самі ж китайці зараз змінили підхід до діагностики - почали активно ходити по домівках і виявляти хворих. Також прийшли до висновку, що тести не завжди дають результат. Але навіть при негативному тесті комп'ютерна томографія легенів дає досить типову картину і дозволяє поставити діагноз".

Про те, кого вважати видужалим:

"Уже абсолютно чітко сформульовані критерії одужання. Лікарі отримали чітку інструкцію, кого і коли можна виписати з лікарні. Це можна зробити за наявності у людини трьох умов: 

  1. 1у пацієнта немає підвищення температури тіла з урахуванням того, що він не приймає жарознижувальні
  2. 2у пацієнта немає ніяких симптомів, включаючи кашель
  3. 3пацієнт дав негативний результат обстеження на коронавірус у двох мазках, що взяті з інтервалом не менше 24 годин.

Якщо все це успішно зроблено - можна виписувати".

Про порівняння коронавірусу та грипу:

"Механізми зараження і профілактики - приблизно однакові. Але звертає увагу на себе той факт, що люди, які взагалі "забивають" на грип, які з соплями, кашлем, температурою ходять на роботу, які про щеплення від грипу взагалі і згадувати не хочуть, вважаючи, що це "розвод", так ось ці люди найбільше кричать з приводу того, що їх вб'є коронавірус.

Здавалося б, схожі по зараженню, за механізмами розвитку хвороби, але коронавірусу ми боїмося страшно, а грипу не боїмося взагалі".

Про найбільш вразливу категорію - літніх людей:

"Це підтверджується всіма країнами світу, максимальна загроза від коронавірусу - саме для літніх людей. Зверніть, будь ласка, увагу на здоров'я ваших стареньких. Покажіть їх терапевтам, майте нормальні препарати, які контролюють артеріальний тиск та ішемічну хворобу, не годуйте їх солодощами, не дозволяйте їм, якщо це можливо, шастати у громадському транспорті і супермаркетами. Нехай вони просто гуляють на свіжому повітрі. Постарайтеся робити все, щоб бабусі менше контактували з онуками, щоб вони не заражалися від онуків, а побільше займалися дідусями. Це головне.

Один з найдивовижніших фактів - коронавірус практично не чіпає дітей. А якщо чіпає, то неважко".

Про дискримінацію хворих:

"Коронавірус показав, що расизм живий і здоровий. Величезна кількість абсолютно неадекватних, негідних людства 21 століття антикитайських виступів - як локальних у конкретних країнах, так і в цілому. І багацько, здавалося б, дуже шанованих ЗМІ дозволяють собі писати дурниці.

У той же час коронавірус не знає ні національностей, ні материків, ні рас, йому все одно - була б людина".

Про ситуацію в Україні та готовність протистояти хворобі:

"Реальних проблем у нас поки немає. Головне для того, щоб їх не було і в подальшому - уникати паніки, зберігати оптимізм і демонструвати готовність.

Готовність держави - це виділення ресурсів, підтримка лікарень і персоналу, інформування населення та довіра населення до системи охорони здоров'я. Це головне, у що треба вкладати гроші.

Мені хочеться почути, як наші шановані люди, олігархи, говорять: "Ми виділили на підтримку інфекційної лікарні стільки-то грошей", "Ось я через свої канали закупив спеціальні костюми", "Ось я виділив додаткову зарплату медикам".

Ви ж розумієте, що якщо суспільство не збереже медпрацівників (дивіться досвід Китаю), то вони упродовж двох днів перетворяться на пацієнтів - і все, це вже хаос".

Про те, що товари з Китаю - безпечні:

"Вірус може жити лише в організмі живої істоти. У специфічній клітині, яка дає йому можливість розмножуватися. Вірусні частинки (РНК стосовно коронавірус) справді можуть виявлятися на поверхнях, але вони не в змозі інфікувати людину. Інфікування можливе лише упродовж декількох годин.

Тому ще раз підтверджую: немає жодних проблем з міграцією товарів, посилки з Китаю отримувати можна".

Photo by Macau Photo Agency on Unsplash

Про те, коли все це закінчиться:

Photo by bantersnaps on Unsplash

"Зазвичай для всіх респіраторних вірусів характерна сезонність. І сезон закінчиться у квітні. Величезна кількість епідеміологів стверджує, що з максимально можливою вірогідністю пік за кількістю захворювань - це лютий, потім почнеться зниження. До квітня усі припускають стабілізацію.

За твердженням китайських епідеміологів, коронавірус любить холод, і що тепліше буде, то менше вірус поширюватиметься. Щойно в Китай прийде тепло, люди відкриють кватирки, почнеться активний повітрообмін, епідемія, швидше за все, піде на спад".

Про те, чому панікувати - безглуздо:

"Від вас нічого не залежить. У вас немає пігулок, які можуть вас врятувати, у вас немає вакцин. 

Тож якщо вам кортить лягти, накритися білим простирадлом і чекати, коли вас зжере страшний коронавірус - це ваш вибір. Але я приводу не бачу.

Усміхайтеся, дотримуйтесь загальних рекомендацій. Переживайте неприємності в міру їх надходження. Не влаштовуйте трагедій. Давайте думати про щось хороше".

Про 8 головних правил профілактики коронавірусу:

"ВООЗ просить донести до населення всього світу 8 головних правил, які допомагають у боротьбі не тільки з коронавірусом, а з багатьма вірусними інфекціями:

1) Часто мийте руки водою з милом не менше 20 секунд. Користуйтеся спиртовими серветками, якщо руки забруднені, а помити ніде.

2) При кашлі та чханні прикривайте рот і ніс, але не долонею, а зігнутим ліктем чи тканиною. Негайно викидайте використані серветки у закриті сміттєві кошики.

3) Дотримуйтеся дистанції, якщо бачите людину з ознаками вірусної інфекції - мінімум 1 метр.

4) Не тріть очі та ніс руками, ваші руки - головне можливе джерело інфекції.

5) Будь ласка, повідомте вашого лікаря, якщо ви були в Китаї (або спілкувалися з людьми, які були там) і у вас є найменші симптоми ГРВІ. Насамперед, якщо у вас підвищена температура і затруднене дихання.

6) Якщо у вас є симптоми ГРВІ, але немає історії з Китаєм - за можливості, лишайтеся вдома до одужання, дотримуючись гігієни.

7) Утримайтеся від відвідування ринків, де продаються живі тварини, насамперед - дикі живі тварини.

8) Уникайте вживання в їжу сирих і недоварених продуктів тваринного походження.

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту