А бігти-то нікуди: у Києві відбувся Марш за клімат (фото)

20 вересня на Михайлівській площі зібралися головні любителі "поговорити про погоду". У сенсі, про глобальне потепління. Зібралися екологи, вегетаріанці всіх мастей та інші "соціальні активісти", яким не сидиться вдома. Які слогани писали і до чого закликали - в репортажі "Йоду".

Хороша дівчинка Грета (ретроспектива)

Дивно, але за цією масштабною ходою, яка зараз так популярна по всьому світу, стоїть тендітна дівчинка - 16-річна шведка Грета Тунберг.

Так уже вийшло, що рік тому Грета стала в своїй школі "систематичною прогульницею". Правда, не звичайною. Поки наші школярі пропускали уроки за гаражами із сигареткою, ця дівчина майже весь вересень простояла біля шведського парламенту в Стокгольмі з плакатом Skolstrejk för klimatet (зі шведської - "шкільний страйк за клімат").

Вона вимагала, щоб шведський парламент ухвалив закони для зменшення шкідливих викидів у довкілля, згідно з Паризькою угодою. І невдовзі до Грети приєдналися "прогульники" багатьох міст Швеції, а слідом - весь світ.

Відтоді  Грета майоріла на демонстраціях під будівлею Європейського парламенту в Брюсселі, опинилась на обкладинці Time Magazine, виступила на конференції у Давосі, а зараз упевнено крокує до Нобелівської премії (лунають такі пропозиції).

Фото: wikimedia.org

Поліція "перепильнувала"

#МаршЗаКлімат у Києві - це частина молодіжних маршів Global Climate Strike. З 20 по 27 вересня школярі, студенти та просто всі охочі по всьому світу виходять зі своїх навчальних закладів, офісів, квартир, щоби прогулятися центром міста і показати, що їм не байдуже на те, що відбувається з кліматом.

Ці марші тривають саме зараз ще й тому, що 23 вересня в Нью-Йорку відбудеться міжнародний саміт, присвячений проблемам зміни клімату. До речі, на ньому також виступить Грета, яка вже прибула в США найекологічнішим транспортом - на парусному човні.

Прийшовши на Михайлівську площу о 10.30, за півгодини до старту, я очікував побачити масовку молоді з палаючими очима і радісних школярів, які нарешті знайшли причину прогуляти уроки. Але знайшов лише невелику групку з 30 осіб. Були вони розгубленими, ніби не знали, чого вони сюди прийшли.

Фото: Валентин Царук / Йод

У той же час поліція вочевидь перестаралася з кількістю патрульних - таке враження, що скоро матч "Динамо" - "Шахтар", і копи готуються до знатного махачу. (Махач - масова бійка футбольних фанів "стінка на стінку").

"Третій. Третій. Я - Другий, - лунає з рації одного поліцейського. - У ваш бік іде 21 дитина! Повторюю, 21 дитина". 

Яка відповідальна у нас нині поліція, подумав я: жодна дитина не залишиться непоміченою.
Фото: Софія Хершлов / Йод

А доки люди тільки підтягувалися на площу, молоді активісти з радістю розповідали, чого їм не сидиться вдома. Або в школі. Або в універі.

Фото: Валентин Царук / Йод

Слово соціально відповідальним прогульникам

  - Ми приїхали на марш з Одеси, - кажуть студентки Стефанія та Анастасія. - Взагалі стежимо за ситуацією давно, а екологію вивчаємо вже п'ять років. Для нас Грета нічого нового не відкрила, але привернула увагу до проблеми по всьому світу. І це головне!

До 11 години на Михайлівській площі зібралися вже сотні людей з усієї України: Дніпро, Черкаси, Львів, Харків, Запоріжжя... Зрідка лунала й іноземна мова. Загалом, за словами організаторів, на марш зареєструвалося понад 1500 осіб.

Фото: Валентин Царук / Йод
Фото: Валентин Царук / Йод

- Ми хочемо, щоб усю енергетику перевели на ресурси, що відновлюються, - каже учениця 11 класу Марія. - І, звісно, виступаємо проти пластику. Не потрібно чекати дій від політиків - люди можуть впливати на екологію самі, змінюючи особисті звички.  Наприклад, закривати воду, коли чистиш зуби, не брати одноразовий посуд, замінюючи його багаторазовим, по можливості уникати авіаперельотів, насамперед на короткі дистанції.

Біля паркану стояли таблички з гаслами. Кожен міг вибрати собі те, що йому ближче. Я вибрав, як мені здалося, найактуальніший напис - і пішов вивчати обстановку.

Хто знав, що мій слоган стане таким популярним, що фотографи вишикуватимуться в чергу, щоб зробити кадр зі мною

"Тікати не буде куди!"
Журналист Йоду Єгор Бахарєв і головний редактор The Village Україна Андрій Баштовий. Фото: Софія Хершлов / Йод
Фото: Андрій Баштовий © The Village Україна

Так, це саме те гасло, яке мене надихнуло. І не тільки мене.

О 12 годині, коли зібралися вже не менше тисячі людей, організатори почали спілкуватися з публікою.

Один з головних "заводилів" цього маршу, Артур з Fridays for Future, першим виступив з мікрофоном прямо перед носом у Софії Київської:

- Ось недавно було всім тепло, а тепер всім холодно...

Слова Артура явно попахують клічковщиною. Невже зараз буде смішно?

Фото: Валентин Царук / Йод

- ...Ми збираємося тут, щоб таке в майбутньому могли передбачати.

Ще кілька таких зворушливих промов, думаю, і народ почне розходитися. Мій настрій відчула соратниця Артура - Оля, і почала заводити натовп різними кричалками:

- Коли треба діяти?

- Зараз! - відповідали їй усі дружно хором.

- У мене є мрія - сто відсотків поновлюваних джерел енергії!

А ось мій персональний слоган-фаворит: "Вугілля, нафта і газ - ми обійдемось і без вас!"

Мікрофон міняв руки, але суть висловлювань не змінювалася, доки до активістів не підійшов цілий клас молодшої школи. Одна дівчинка несміливо промовила: 

"Щоб земля не була сухою, брудною, і залишалася прекрасною".
Фото: Валентин Царук / Йод
Фото: Валентин Царук / Йод

Після того, як істина заговорила вустами немовляти, організатори зрозуміли: час стартувати. І оголосили, що йдемо до Офісу президента.

У Гаранта на ґанку

Вулицями Києва пройшли без ексцесів. Перехожі мило посміхалися. Ніхто ні на кого не кидався, таблички з рук не виривав (все-таки не гей-парад).

Фото: Валентин Царук / Йод

На Банковій звучали вимоги до політиків і нинішньої влади з посилом: діяти потрібно зараз, поки не пізно, щоб забезпечити комфортне майбутнє.

Основні вимоги активістів:
  • Національний курс на перехід на повністю відновлювані джерела енергії (ВДЕ) до 2050 року.
  • Призупинення інвестицій у виробництво пластику.
  • Розвиток електричного громадського транспорту.
Фото: Софія Хершлов / Йод

Коли вже дощик почав напружувати присутніх, до народу вийшов похмурий, як і погода, Юрій Мельник - фахівець секретаріату ОП. Він забрав лист з вимогами, пообіцявши, що президент обов'язково їх усі предметно вивчить.

Фото: Софія Хершлов / Йод
Єгор Бахарєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту