Астроном з Київщини, який змусив зорі заговорити українською

24 січня виповнилося 146 років з дня народження Сергія Даниловича Чорного - астронома, педагога, розробника оригінальних методів визначення орбіт комет і планет та нових ідей щодо динамічної теорії змінності β Ліри (інша назва – Шеліак), автора першого підручника астрономії українською мовою.

Секрети "астро-гарему"

Пам'ятаєте пісню: "По небу бродит одинокая звезда. И встречу ждет с другой звездой всегда"? Насправді у Всесвіті – все інакше. 🙄

По-перше, зірок-одиначок на зразок нашого Сонця – разюча меншість, а в парі чи навіть "астро-гаремі" - відсотків 80 від загальної кількості. По-друге, ці "зустрічі" призводять до космічних катастроф.

Саме подвійну систему (біло-блакитний карлик + учетверо більша біла зірка) у сузір'ї Ліри і заходився вивчати Сергій Чорний. У цьому тандемі друга "роздягає" першу, стягуючи матерію на себе. 

Але у її спектрі відсутні візуальні ознаки того, що біла зірка взагалі існує, хоча яскравість її у десятки тисяч разів перевищує сонячну.

І тоді, і пізніше версій аномалії висувалося чимало. Припускали, що більша зірка – то чорна діра. Потім - буцімто її речовина утримується гравітаційним вітром і не може "заявити про себе". Зрештою, заговорили про те, що в добровільно-примусовому "екстазі" зірки злилися менше ніж 900 світлових років тому (відстань від Бета Ліри до Сонця), і "речові докази" ще не дісталися Землі. 

Остаточної відповіді нема і сьогодні. Проте саме аналіз Чорного передував пізнішій гіпотезі: кожна з зірок-компаньйонок має ще по одній супутниці. Отже, система є не подвійною, а чотирикратною. Іншими словами, таємниць не поменшало, а побільшало. Але, безперечно, астроном з України сто років тому зробив крок до істини, до якої людству ще крокувати й крокувати.

Перша "Астрономія" українською

Світобудову, як ще йменували астрономію, в Російській імперії вивчали доволі активно. Проте чітко вибудованої системи не напрацювали. Хоча підручників лише з 1900-го по 1917-й роки випустили 45. Звісно, жодного - українською мовою.

Уже в 1920-ті роки у розмові з колегою по Київському університету Сергієм Всехсвятським (саме він після залишення 1939 року Чорним посади директора обсерваторії її обійме і стане ініціатором відкриття столичного планетарію) Сергій Данилович поділився заповітним: хоче написати підручник з астрономії українською.☝ Тезка задум схвалив, а коли співрозмовник додав, що й головний обчислювач обсерваторії Іван Ільїнський у захваті від ідеї, ще гарячіше підтримав товариша.

Народжувався перший україномовний підручник в межах обсерваторії, що функціонувала при Київському університеті. Не зі швидкістю світла чи навіть першою космічною, але, зрештою, "спалахнув" Надновою зіркою: стисло та потужно. І хоча "згорів" у вирі катаклізмів, його відблиски мчать інтелектуальними тунелями наступних поколінь. 😊

Цікаві факти

  • Ученому належить найдокладніший опис методів обчислення параболічних орбіт, 1911 рік.
  • Під час роботи у Києві мешкав у так званому професорському флігелі астрономічної обсерваторії (вул. Обсерваторна, 3).
  • Сергій Чорний: "Коли людство навчиться згортати простір, мов шкіру, відпаде потреба у розпізнаванні Бога".
  • По собі залишив понад 60 наукових робіт, які видавалися у Києві, Варшаві, Ростові-на-Дону.
  • Особисту бібліотеку передав Курському педагогічному інституту, де працював останні роки.
  • Стояв біля витоків Музею історії Київської астрономічної обсерваторії, започаткувавши збір перших матеріалів.

З досьє Сергія Чорного

👶Народився 24 січня 1874 року в Лебедині Бориспільського району (тоді - Київської губернії).

👨‍🎓Закінчив Київську гімназію №1 (1892), фізико-математичний факультет Київського університету Святого Володимира (1897), аспірантуру при Київській астрономічній обсерваторії.

👨‍🏫Працював викладачем духовної семінарії та єпархіального жіночого училища (Вологда), Немирівської гімназії (нині – Вінницька обл.), кадетського корпусу та гімназії №2 (Київ). Також викладав у вишах:

🕐Київський університет (1906-1908),

🕒Варшавський університет, директор місцевої обсерваторії (1908-1915),

🕓Донський університет (Ростов, 1915-1923),

🕕Київський університет, директор місцевої обсерваторії (1923-1939)

🕣Останні роки життя працював у Курському державному педінституті.

☝Дійсний член Міжнародного астрономічного союзу.

☝Дійсний член Французького астрономічного товариства. 

💪Почесний член Мексиканського астрономічного товариства.

☝Член товариства дослідників природи при Варшавському університеті, Російського астрономічного товариства, Математичного товариства при Київському університеті.

💀Помер 11 лютого 1956 року в Курську. 

🏢За заповітом на заощадження професора Чорного в середині 1960-х збудована інститутська обсерваторія.

Анекдот на тему

👨‍🏫 Викладач:

- Летить фотон Всесвітом і втрачає енергію. Чому?

🙍‍♂️ Студент:

- Це податок.

👨‍🏫 Викладач:

- Який податок? На що?!

🙍‍♂️ Студент:

- На розширення Всесвіту.

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту