Астрономи зафільмували, як чорна діра розірвала зірку на шмаття перед тим, як зжерти (відео)

Фото: facebook.com/NASA
Космічна подія за своєю яскравістю перевершує будь-які, відомі до неї.

Чорні діри можуть поглинати об'єкти по-різному. Наприклад, вони можуть повільно відтягувати газ з оболонки зірки і поступово руйнувати її, поки в ній не припиниться термоядерний синтез. Але є й інший варіант розвитку подій. Якщо зірка підійде досить близько до горизонту подій чорної діри, остання може розірвати її на частини і "проковтнути" по шматочках. Саме таку, вкрай рідкісну подію, вдалося зафіксувати астрономам, пише naked-science.

Таке явище називається "подією приливного руйнування". Спостерігати його астрономам вдається вкрай рідко: за всю історію астрономічних досліджень це вдалося зробити тільки близько 40 разів. Нинішня подія за своєю яскравістю перевершує всі відомі до неї.

Подія отримала назву ASASSN-19bt. Чорна діра в цій системі важить близько шести мільйонів сонць. Вона знаходиться в центрі галактики під назвою 2MASX J07001137-6602251, що розташована приблизно за 375 мільйонів світлових років від нас, у сузір'ї Летючої Риби. Зруйнована зірка, можливо, була схожа за розмірами на Сонце.

Виявити чорну діру, яка поглинає зірку, вдалося команді вчених, яка аналізувала дані орбітального телескопа TESS від NASA, створеного для пошуку екзопланет. Зафіксувавши незвичайний об'єкт, вчені направили на нього ще кілька вимірювальних приладів і вивчили його настільки, наскільки це було можливо.

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту