Астрономка-черниця з Волині, яка досліджувала комети

Олена Іванівна Казимирчак-Полонська - астрономка, теологиня, місіонерка. Як науковиця спеціалізувалася з проблем руху малих тіл Сонячної системи, насамперед - комет. Першою розробила теорію руху комети Вольфа за весь період спостережень. Ім'ям вченої названо малу планету. 30 серпня виповнюється 28 років з дня її смерті.
Усе перемелеться, лише правда залишиться.
Олена Казимирчак-Полонська.

Майстриня з гоління комет

У давнину ці дивовижні об'єкти називали "хвостатими чудовиськами" або "волохатими зірками". Їхня поява вважалася лихим знаком. Сьогодні ми знаємо - це об‘єкти зі згустком-ядром і газовим хвостом, що у Сонячній системі їх 2,5 мільйони, що довжина хвоста сягає 300 мільйонів кілометрів. Але звідки вони беруться?

Згідно теорії нідерландця Яна Оорта, у Сонячній системі існує гігантська хмара порівняно невеликих небесних тіл, яка і є джерелом хвостатих чудовиськ. Від Сонця ця гіпотетична Хмара знаходиться на відстані 2000-200000 астрономічних одиниць, а тому є недоступною для прямих спостережень. Але не для нашої героїні.

Корональний викид маси відриває хвіст комети Енке / Вид з ударника зонда "Діп Імпакт" в останні хвилини перед його зіткненням з кометою "9P/Темпеля" ?: nasa
Комета "МакНота" проходить поруч з Марсом, 19 жовтня 2014 (композиція двох знімків "Хаббла").
Комета Хякутаке. ?: E. Kolmhofer, H. Raab; Johannes-Kepler-Observatory, Linz, Austria

Закінчивши гімназію в Луцьку, Казимирчак-Полонська 1922-го вступає до Львівського університету, а після завершення навчання починає працювати в Львівській астрономічній обсерваторії. Шість десятиліть поспіль невтомно вивчає Сонячну систему, досягаючи вершин у нелегкій справі.

Це вона першою в світі розробила теорію руху комети Вольфа в інтервалі 1884-1973 років. Спільно з Олександрою Терентієвою, Ігорем Астаповичем та Миколою Бєляєвим, уперше дослідила рух Леонід - потоку метеорів, пов'язаних із кометою Темпеля-Туттля, передбачивши момент їхньої максимальної інтенсивності в 1966-му.

Анімація 55P / Темпеля-Туттля ' орбіти з від 1990 до 2180. ?: nasa

Ще науковиця:

 • побудувала числову теорію руху комети Ашбрука-Джексона;
 • продемонструвала, що зближення комет з Юпітером і Сатурном - не випадкові явища, а постійні та підпорядковані складним закономірностям;
 • запропонувала нову числову теорію багатоступінчастого захоплення комет зовнішніми планетами впродовж значних проміжків часу;
 • визначила закономірності еволюції кометних орбіт;
 • проаналізувала зміни орбіт чотирьох десятків короткоперіодичних комет.

Говорять, що колеги жартували:

Олена з її завзяттям своїм інтелектом "поголить" будь-яку комету.

Життя - самозречення

Її доля - відображення буремного XX століття. Низка війн: Перша світова, Громадянська, Радянсько-польська й Друга світова. Зниклий після Варшавського повстання (1944) чоловік, смерть малолітнього сина, хвороба матері, політичні переслідування, арешт, втрата зору. І паралельно в телескопі й розрахунках - загадки Всесвіту, на фоні яких людині годі ототожнювати себе навіть з порошинкою. 

Удари долі допомагала пережити глибока віра - ще в юності свідомо стала християнкою. Її духівником у міжвоєнні роки був всесвітньо відомий православний богослов Сергій Булгаков.

Всі, хто знав астрономку-теологиню, одностайно підкреслювали: дуже часто з її вуст злітало слово "відповідальність". Вона жила заради інших, багатьом була точкою опори. Правильне життя розуміла так:

Ідеал: людина з правильним світоглядом і праведним життям... Але краще людина з праведним життям за неповноцінного, але щирого світогляду, аніж людина з уявно правильним світоглядом, але з неправедним життям.

Зрештою, про власну долю і світогляд Олена Іванівна, яка 1987-го (за п'ять років до смерті) постриглася у черниці, розповіла в автобіографічній книзі "Про дію благодаті Божої в сучасному світі".

Олена Казимирчак-Полонська з ректором ленінградських духовних шкіл архієпископом Виборзьким Кирилом (нині Патріархом Московським і Всієї Русі). Грудень 1984 р. ?: wikipedia.org

Також про Казимирчак-Полонську ходить декілька легенд, достовірність яких важко як підтвердити, так і спростувати. Переповімо дві з них.

Перший епізод

Розповідають, що під час польського повстання у окупованій нацистами Варшаві (1944) її привели на місце розстрілу: "Дула п'яти гвинтівок уже дивилися в очі". А далі вона звернулася до солдатів, на пряжках яких було написано "З нами Бог", як до християн... І ті, вислухавши її, крикнули: "Тікай!"

Другий епізод

Стосується її радянського періоду, коли вчена-черниця потрапила до сумнозвісної Бутирської в'язниці за типовою сталінською підозрою у "шпигунстві й антирадянській діяльності". Подейкують, що їй влаштували перехресний допит одразу 12 слідчих, але під кінець "сталося неймовірне": офіцер, який вів справу, повірив у Бога, й допити перетворилися на проповіді. Згодом "добрий слідчий" нібито зумів домогтися її звільнення. Звучить сумнівно - неначе читаєш клішовані дива з житія святих.

Знайомі про Олену Казимирчак-Полонську

?: wikipedia.org

? Володимир Сорокін, екс-ректор Духовної академії: "Вона ніколи не підносила до небес своє "я", ніколи не ставила співрозмовника нижче себе, навіть з малообізнаною в богослов'і людиною вона вела бесіди так, що людина відчувала себе з нею на рівних".

? Юрій Блатинський, настоятель храму у Флоренції: "Усе її життя було, як вона говорила, переростанням самої себе".

? Володимир Лазарєв, письменник: "Сліпа, світлолиця. Напружено-радісний, з хрипким відтінком, голос. Потім я зрозумів, яке велике у неї самовладання".

?‍? Микола Бєляєв, протоієрей: "Все, що робила, вона робила на п'ять з плюсом, не любила жодної халтури... Відмінною рисою було те, що вона стежила за своєю зовнішністю".

Цікаві факти

 • Батьки, Іван та Євгенія, представники дрібної шляхти, володіли невеликим маєтком у містечку Селець Волинської губернії.
 • Мати називала дочку Льоля, а зятя - Льолік.
Олена Казимирчак-Полонська в юності.
 • Учасниця першого з'їзду Російського студентського християнського руху в чехословацькому Пршерові (1923).
 • Звання доктора філософії з астрономії отримала у Польщі, а кандидата й доктора фізико-математичних наук - в СРСР. Польську ступінь в сталінському Союзі не визнали, тому довелося захищатися ще раз.
 • Опублікувала понад 100 наукових праць (1966-1991) та книгу "Про дію благодаті Божої в сучасному світі" (1998).
Монахиня Олена читає лекцію в Ленінградській духовній академії, 1988 г. ?: wikipedia.org
 • У кожному кабінеті, де працювала, стіну прикрашала фотографія сина з написом: "Сергійко в труні".
Син Олени Сергій. ? povaha.org.ua
 • З 1980-х років активно працювала в галузі церковної історії та біблеїстики. Останні роботи, які через втрату зору, надиктовувала, підписувала псевдонімом Zakonnica Helena.
 • Як членкиня Товариства радянсько-польської дружби супроводжувала відомого польського піаніста Вітольда Малцужинського під час гастролей до СРСР.
 • В рамках чисток "антирадянських елементів" звільнили з роботи - нібито внаслідок скорочення штатів (1951), а потім - заарештували за "шпигунську діяльність" (1952).
 • Казимирчак-Полонська: "Потрібен синтез: поривання до піднесеного, даність і обов’язково праця, яка може перетворити маленьке зерно "даності" на дивовижні великі справи".

З досьє Олени Казимирчак-Полонської

?: povaha.org.ua

? Народилася 21 листопада 1902 в містечку Селець на Волині (нині - село Селець Володимир-Волинського району Волинської області).

?‍? Закінчила Луцьку гімназію (1920), вчилася на фізико-математичному факультеті Львівського університету (1922-1928).

?‍? Працювала клерком в канцелярії Луцького суду, астрономом Львівської та Варшавської астрономічних обсерваторій, викладачем Херсонського, Ленінградського, Одеського педінститутів, Ленінградської духовної академії, науковим співробітником Інституту теоретичної астрономії в Ленінграді.

?‍? Членкиня Міжнародного астрономічного союзу (1964).

? Голова наукової групи з динаміки малих тіл при Астрономічній раді АН СРСР (1976-1978).

☝ Лауреат премії ім. Ф. Бредихіна "за значну серію робіт в період 1961-1968 рр., присвячених побудові числових теорій руху короткоперіодичних комет, проблемам еволюції їх орбіт в тимчасовому масштабі і дослідженню проходження комет" (1968).

?? Була одружена з ученим-іхтіологом Леоном Казимирчаком, мали сина Сергія. Чоловік потрапив до німецького полону, після чого вони вже не бачилися. Згодом в херсонській лікарні відійшов у засвіти хлопчик (1948).

? Померла 30 серпня 1992 у Санкт-Петербурзі. Похована на цвинтарі видатних астрономів Пулковської обсерваторії.

☝ У Володимир-Волинському в її честь звели стелу (2013).

? Вулиця комуністичного діяча Дибенка в Херсоні перейменована на вулицю Олени Казимирчак-Полонської (2016).

? Про видатну науковицю йдеться в книгах "Жіночі постаті в українській науці" (2002), "Українки в історії" (2004), "Імена України в Космосі".

Рекорди на тему

За багатовікову історію астрономії дві людини вважаються рекордсменами з відкриття комет. Перше місце утримує француз Жан Луї Понс - 37. Друге - за американцем Вільямом Робертом Бруксом - 26. 

Неймовірне співпадіння: 1883 року останній виявив комету, яку, як показали обчислення, ще в 1812-му відкрив колега-суперник Понс. Небесне тіло так і назвали: комета Понса-Брукса.

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту