Атомний радник американських президентів народився під Києвом

Георгій Богданович Кістяківський – фізик, хімік, винахідник. Учасник створення американської атомної бомби. Існує науковий термін "Хімічний детонатор Кістяківського".

Утік від більшовиків

Хто знає, куди б крутнулося колесо історії та кому першому дісталася б ядерна бомба, якби юний Георгій після Громадянської війни лишився в СРСР, а нова влада як слід оцінила його здібності.

Утім, майже відразу після школи 1918-го він став до лав Добровольчої армії і два роки воював проти більшовиків. За Української держави гетьмана Скоропадського навіть був призначений уповноваженим у справах майна.

Фото: atomicheritage.org

1920-й рік: арешт і втеча. Спочатку подався до Сербії, звідти - до Німеччини, де 1925-го захистив докторську дисертацію.

Через рік дістався США: спочатку викладав хімію в Принстоні, а потім працював доцентом Гарварду, і 1933-го отримав американське громадянство.

Фото: ethw.org

"Курок" до атомної бомби

Коли почалася Друга світова і був запущений проєкт "Мангеттен" для створення атомної бомби, Кістяківский очолив відділ вибухових речовин засекреченої лабораторії. А однією з умов згоди перебратися до Лос-Аламоса була гарантія, що попри найсуворішу таємність, під час шкільних канікул його відвідуватиме дочка Віра.

16 липня 1945-го американці в пустелі випробували першу на планеті атомну бомбу.
Фото: trinityremembered.com
Фото: trinityremembered.com
Фото: trinityremembered.com

Про неймовірні результати написано багато, тому обмежимося прямою мовою безпосередніх учасників.

Роберт Оппенгеймер, керівник проєкту "Мангеттен":

"Тепер я – Смерть, що нищить світи!"

Георгій Кістяківський:

"Я впевнений, що перед кінцем світу, останньої мілісекунди існування Землі, остання людина побачить те саме, що побачили зараз ми".

Фото: atomicheritage.org

Страшну зброю упродовж семи років створював 120-тисячний колектив. Та вже на фініші виникла проблема, яка могла поставити хрест на "розробці тисячоліття". Як стиснути плутоній з такою силою, аби він, почавши розпадатися, вибухнув?

Саме емігрант Кістяківський, який 25 років до того виїхав з рідного Києва до Німеччини, а згодом і до США, сконструював хімічний підривник для детонації, який одразу ж охрестили "курком" атомної бомби.

Після війни науковець повернувся до Гарварду. Поєднував викладацьку роботу з обов'язками консультанта Держадміністрації з питань контролю над зброєю та зовнішньої політики.

Брату дали квартиру в Києві завдяки Ейзенхауеру

На весну 1960 року був призначений візит президента США Дуайта Ейзенхауера до СРСР. Готувалися ретельно, однак 1 травня під Свердловськом збили американський розвідувальний літак У-2 (пілот Генрі Пауерс катапультувався і його затримали). Здійнявся гучний скандал - і приїзд Ейзенхауера, ясна річ, скасували.

За лаштунками міжнародного конфлікту лишилася курйозна сімейна ситуація Кістяківських. Справа в тому, що Георгій на той час виконував обов’язки радника Ейзенхауера та мав супроводжувати шефа під час поїздки до Союзу. У Москві, розуміючи, що з великою ймовірністю доведеться везти делегацію до Києва, де мешкав молодший брат фізика, біолог Олександр Кістяківський, на всяк випадок дали радянському вченому трикімнатну квартиру в центрі столиці.

На жаль, зустріч братів так і не відбулася. А ось квартиру "щасливчику" залишили.

Цікаві факти

  • Американці називали Кістяківського "містер Кісті".
  • Киянин 1940-го винайшов вибухівку, яку пізніше назвуть пластидом.
  • Написав майже 150 наукових праць.
  • Японський Нагасакі став жертвою атомної бомби через велику хмарність: "Товстуна" мали скинути на Кокур.
  • На знак протесту проти війни у В’єтнамі Кістяківський подав у відставку, відмовившись від усіх посад в урядових закладах (1968).
  • Був тричі одружений: на шведці Хільдегарді Моєбіус, німкені Ірмі Шулер, американці Елейн Махоні.
  • Дочка Віра - фізик-ядерник, професор Массачусетського технологічного інституту.
Віра Кістяківська (1981). Фото: Bogaerts, Rob / Anefo
  • Якось на запитання "Ви ж росіянин, так?" учений відповів: "Це все одно, як запитати шотландця: Ви - англієць? Ні, я – українець".

З досьє Георгія Кістяківського

👶 Народився 18 листопада 1900 року в Боярці під Києвом.

👨‍🎓 Закінчив Берлінський університет (1925). Навчався і стажувався у Принстоні (1926-1930) та Гарварді (1930-1934).

👨‍🏫 Викладав у Берлінському (1921-1925) та Гарвардському університетах (1930-1940 та 1946-1950).

🧑 Був консультантом та керівником відділу з розробки вибухових речовин Національного дослідницького комітету з оборони (1940-1943), очолював відділ вибухових речовин для атомної бомби (1944-1946).

👨‍💼 Консультант з науки і техніки, "атомний радник" трьох президентів США: Дуайта Ейзенхауера, Джона Кеннеді та Ліндона Джонсона. 

☝ Член Національної академії наук США, а згодом - її віце-президент.

☝ Почесний член Лондонського хімічного товариства.

😏 Лауреат багатьох наукових премій.

💪 Кавалер американських державних медалей "За заслуги" (1946), "Свобода" (1961), "За досягнення в науці" (1967), британської "За заслуги у справі свободи" (1948).

💀 Помер 7 грудня 1982 року в Лінкольні (Массачусетс, США) внаслідок онкологічного захворювання. 

🙏 Прах за заповітом розпорошили біля заміського котеджу на Атлантичному узбережжі.

Фото: manhattanprojectvoices.org

Анекдот на тему

Дві мавпи розбирають атомну бомбу.

- А якщо рвоне? - запитує одна.

- Не переймайся! У мене ще одна є.

Обкладинка: freepik.com; ethw.org / Колаж Йод

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту