Ілюстрація: Таша Шварц

Автор головного оптичного винаходу XX століття - тернополянин Олександр Смакула

Олександр Смакула – фізик, винахідник просвітленої оптики, зробив значний внесок у створення п’єзоелектричних матеріалів, напівпровідникових структур, унікальних всепогодних мастил, пристроїв нічного бачення та лазерів.
Понад сорок років бурлакую чужиною, але своєї Батьківщини не забув і повік не забуду. Я бачу її навіть у лінзах, з якими працюю щодня
Олександр Смакула

Щоб не сліпнули пристрої нічного бачення

Про здобутки Олександра Смакули краще говорити виключно в "цифровому" форматі, бо місця не вистачить, аби перерахувати всі його досягнення світового рівня. 

Почнемо з того, що існують два наукові терміни, названі іменем тернопільського ученого. Це "Інверсія Смакули" (трансформація кристалічного вуглеводню електричними збудженнями р-електронів) та "Формула Смакули" (математичний зв’язок між концентрацією дефектів у кристалі, довжиною хвилі, якою його опромінюють, та забарвленням кристалів після опромінення). Ці відкриття підняли світову науку на новий щабель.

Чи взяти прилади нічного бачення, що "сліпнуть" без бромйодиду талію, який теж створив Смакула. Додамо до списку фтористі літій та натрій, мастила, придатні до ефективного використання як за високих, так і за низьких температур.

До того ж, доробки Смакули вказали шлях до синтезу вітамінів А, В2. До сфери його інтересів входили також лазери. 

Але головне досягнення вченого – створення просвітленої оптики - і це не тільки "круті" окуляри, ще й біноклі, підзорні труби, мікроскопи, телескопи, перископи, фотоапарати, оптичні пристрої до зброї. Навіть найгучніше "Вау" не стане суттєвим перебільшенням.

Массачусетський технологічний інститут, де з 1951 року працював Олександр Смакула. Фото: Невідомий автор, Вікіпедія

Патент №1 у світі

Професор Олександр Смакула в своїй лабораторії (МТІ, 1966 р.)

Мабуть, багато хто чув про оптику Сarl Zeiss. Але майже ніхто, за винятком "вузьких" спеціалістів, не знає, що на початку 1930-х років удосконалення техніки цією фірмою загальмувалося (як і всіма іншими, хто розробляв оптичні прилади). Навіть найкращі з інженерів вважали: досягнута "стеля". 

Якщо проблему спростити, то звучатиме вона так: "Ще сильніше відшліфувати скло – зась, на заваді стоять закони хімії та фізики".

Глухий кут? Кілька років здавалося, що так. Аж доки 1935-го не сталося відкриття, яке учена спільнота охрестить "головним винаходом XX століття в галузі оптики". І вчинить сенсацію тернополянин Олександр Смакула. 

Революційність методу полягала в тому, що вчений, відмовившись від традиційного, обрав для себе небачений напрямок. І довів: якщо поверхню лінзи вкрити шаром спеціальної плівки з певного матеріалу, завтовшки 1/4 довжини хвилі, що на нього падає, це не лише зменшить відбивання світла, а й збільшить контрастність. Метод отримав назву "просвітлення оптики".

Патент №1 у світі

Винахід Смакули зареєстрували у Німеччині (1935), де тоді ще мешкав і творив вчений (згодом він виїхав з нацистського Рейху до США). Але, враховуючи військову складову, метод "просвітлення оптики" понад рік тримали засекреченим.

Коли ж його офіційно запатентували, з'ясувалося, що це перший оптичний патент у світі. І донині запропонований Смакулою спосіб лишається стандартною технологією при виробництві багатьох приладів та зброї.

1964 року, коли вчений став директором лабораторії фізики монокристалів в Массачусетському інституті технологій (США), його колега професор Роберт Фано, якого ще називають революціонером інформатики, сказав про талант українця наступне: "Олександр Смакула - це геній, людина, яка знає все про такі матеріали як напівпровідники, матеріали, що використовуються в електроніці".

Цікаві факти

 • Під час навчання у Геттінгенському університеті, аби не бідувати, талановитий студент змушений був працювати на соляних шахтах і фермах. Також заробляв на життя репетиторством.
 • З листа Олександра Смакули вченому-математику Олександру Левицькому: «Друкувати свої праці мушу в німецьких журналах, бо вони доступні для наукових робітників і то не тільки німецьких, але і всяких других. Не беріть мені, будь ласка, сього за зле, буду поміщувати свої праці і в «Записках Наукового товариства імені Шевченка».
 • У дипломі про здобуття ступеня доктора філософії було вказано походження Смакули: «Добриводи, Галіція».
 • Племінниця вченого Ганна Дмитришина: "Він дуже часто ходив поговорити з лісом".
Олександр Смакула зі своєю дружиною Ерікою. Бостон, США, 1972 р.
 • Монографія Смакули "Монокристали: вирощування, виготовлення і застосування" (1962) й досі використовується в університетах багатьох країн як підручник з практичної кристалографії.
 • Єдиний з українців, що став повним професором Массачусетського технологічного інституту.
 • Брав активну участь у діяльності української діаспори в США. А в своєму американському будинку обладнав окрему українську кімнату – зберігав там колекцію книжок, вишиванок та сувенірів.
 • Смакула: "Частенько зазираю у Кобзар, щоби тугу розігнати... Я ось уже понад сорок літ мандрую чужиною, але своєї України не забув і повік не забуду".
 • Мрія - знову побачити Україну - здійснилася 1972 року. Смакула взяв участь у міжнародній конференції з кристалографії, що відбулась у Єревані (Вірменія), а після приїхав у рідні Доброводи, Тернопіль і Київ. Це були перші й останні ним відвідини України після Другої світової війни.
 • Біографи вченого стверджують, що коли Смакулу на Київському летовищі зустріла наукова делегація, серед якої були кадебісти та представники компартії, вчений сказав: "Хлопці, дайте мені по своїй землі пройтися ногами. Найбільше хочу скуштувати українського борщу, якого варила мама".
 • ЮНЕСКО оголосила 2000-й роком Смакули.
 • Один з п'ятьох дітей Смакули Петер - відомий американський музикант, віртуоз гри на банджо та байкер (помер 2008 року). Його син Боб (онук вченого) також грає на банджо та займається бізнесом: ремонтує скрипки, гітари, мандоліни.
Батьківщина Олександра Смакули - село Доброводи.

З досьє Олександра Смакули

🍼 Народився 9 вересня 1900 р. в Добриводах Тернопільської області.

👨‍🏫 Закінчив Тернопільську гімназію. В 1918-19 роках воював у лавах "Галицької армії". Після приходу до влади більшовиків, переїхав до Німеччини, де закінчив Геттінгенський університет.

💼 Працював асистентом в Геттінгенському університеті, викладачем Одеського університету (але був відізваний до Німеччини 1930 року), керівником оптичної лабораторії Гайдельберзького інституту медичних досліджень, завідувачем однієї з дослідних лабораторій фірми "Карл Цейс", викладачем Массачусетського технологічного інституту...

👨‍💼 Засновник і перший керівник лабораторії фізики кристалів  Массачусетського технологічного інституту. Почесний член Американського Оптичного Товариства й Товариства Українських інженерів (США).

Александр Смакула. Фото надано Фондом ім. Олександра Смакули

💀 Помер 17 травня 1983 р. в м. Обурн (штат Массачусетс, США).

😎 У Доброводах Івану Смакулі встановили пам’ятник, а в ліцеї його імені відкрили меморіальний музей.

Відкриття пам'ятника Олександру Смакулі 1990 р.
Олександр та Еріка Смакули разом з вченими з Товариства українських інженерів Америки. Фото: Copyright Smakula Family Archive
Геттінгенський університет, який 1927 року закінчив український вчений. Фото: Daniel Schwen, Вікіпедія
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту