Ілюстрація: Таша Шварц

Автор головного оптичного винаходу XX століття - тернополянин

Олександр Смакула – фізик, винахідник просвітленої оптики, зробив значний вклад у створення п’єзоелектричних матеріалів, напівпровідникових структур, унікальних всепогодних мастил, пристроїв нічного бачення та лазерів.

Щоб не сліпнули пристрої нічного бачення

Про здобутки Івана Смакули краще говорити виключно в "цифровому" форматі, бо місця не вистачить, аби перерахувати всі його досягнення світового рівня. 

Почнемо з того, що існують два наукові терміни, названі іменем тернопільського ученого. Це "Інверсія Смакули" (трансформація кристалічного вуглеводню електричними збудженнями р-електронів) та "Формула Смакули" (математичний зв’язок між концентрацією дефектів у кристалі, довжиною хвилі, якою його опромінюють, та забарвленням кристалів після опромінення). Ці відкриття підняли світову науку на новий щабель.

Ще одне непересічне досягнення – створення просвітленої оптики. Враховуючи, просвітлена оптика – це не тільки "круті" окуляри, а й біноклі, підзорні труби, мікроскопи, телескопи, перископи, фотоапарати, оптичні пристрої до зброї - навіть найгучніше "Вау" не стане суттєвим перебільшенням.

А взяти прилади нічного бачення, що "сліпнуть" без бромйодиду талію, який теж створив Смакула. Додамо до списку фтористі літій та натрій, мастила, придатні до ефективного використання як за високих, так і за низьких температур.

До того ж, саме доробки Смакули вказали шлях до синтезу вітамінів А, В2. До сфери його інтересів входили також лазери…

А головне - майже скрізь він досягав значних результатів.

Патент №1 у світі

Професор Олександр Смакула в своїй лабораторії (МТІ, 1966 р.)

Мабуть, усі чули про оптику Сarl Zeiss. Але майже ніхто, за винятком "вузьких" спеціалістів, не знає, що на початку 1930-х років удосконалення техніки цією фірмою загальмувалося (як і всіма іншими, хто розробляв оптичні прилади). Навіть найкращі з інженерів вважали: досягнута "стеля". 

Якщо проблему спростити, то звучатиме вона так: "Ще сильніше відшліфувати скло – зась, на заваді стоять закони хімії та фізики".

Глухий кут? Кілька років здавалося – так! Аж доки 1935-го не сталося відкриття, яке учена спільнота охрестить "головним винаходом XX століття в галузі оптики". І вчинить сенсацію тернополянин Олександр Смакула. 

Революційність методу полягала в тому, що вчений, відмовившись від традиційного, обрав для себе небачений напрямок. І довів: якщо поверхню лінзи вкрити шаром спеціальної плівки з певного матеріалу, завтовшки 1/4 довжини хвилі, що на нього падає, це не лише зменшить відбивання світла, а й збільшить контрастність. Метод отримав назву "просвітлення оптики".

Його зареєстрували у Німеччині, де тоді ще мешкав і творив Смакула (згодом він виїхав до США). 

Це був "оптичний" патент №1 у світі. Донині запропонований метод залишається стандартною технологією.

Цікаві факти

  • Виданий у Німеччині 1 листопада 1935-го патент на просвітлену оптику, враховуючи "військову складову", понад рік тримали засекреченим.
  • Племінниця вченого Ганна Дмитришина: "Він дуже часто ходив поговорити з лісом".
Олександр Смакула зі своєю дружиною Ерікою. Бостон, США, 1972 р.
  • Монографія Смакули "Монокристали: вирощування, виготовлення і застосування" (1962) й досі використовується в університетах багатьох країн як підручник з практичної кристалографії.
  • Смакула: "Частенько зазираю у Кобзар, щоби тугу розігнати... Я ось уже понад сорок літ мандрую чужиною, але своєї України не забув і повік не забуду".
Батьківщина Олександра Смакули - село Доброводи.
  • Як учасник міжнародної конференції в складі американської делегації лише в 1972 році відвідав рідні Доброводи, Тернопіль і Київ, де не був понад 40 років.

З досьє Олександра Смакули

🍼 Народився 9 вересня 1900 р. в Добриводах Тернопільської області.

👨‍🏫 Закінчив Тернопільську гімназію. В 1918-19 роках воював у лавах "Галицької армії". Після приходу до влади більшовиків, переїхав до Німеччини, де закінчив Геттінгенський університет.

💼 Працював асистентом в Геттінгенському університеті, викладачем Одеського університету (але був відізваний до Німеччини 1930 року), керівником оптичної лабораторії Гайдельберзького інституту медичних досліджень, завідувачем однієї з дослідних лабораторій фірми "Карл Цейс", викладачем Массачусетського технологічного інституту...

👨‍💼 Засновник і перший керівник лабораторії фізики кристалів  Массачусетського технологічного інституту. Почесний член Американського Оптичного Товариства й Товариства Українських інженерів (США).

💀 Помер 17 травня 1983 р. в м. Обурн (штат Массачусетс, США).

ЮНЕСКО оголосило 2000-й роком Смакули.

😎 У Доброводах Івану Смакулі встановили пам’ятник, а в ліцеї його імені відкрили меморіальний музей.

Відкриття пам'ятника Олександру Смакулі 1990 р.

Анекдот на тему

- Ось рецепт на окуляри для читання. А це - на окуляри з просвітленими лінзами.

- А навіщо вони?

- В них ви будете шукати окуляри для читання.

😂😂😂
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту