Автор найгіршого опису сексу в українській літературі: "Дружина сказала: "Хрін" наш!"

Така премія справді є в сучукрліті. Називається – "Золотий хрін". "Йод" поспілкувався з її цьогорічним лауреатом Василем Слапчуком. Далі – гаряче інтерв’ю. Увага, ?

58-річний автор з Волині Василь Слапчук пише все своє життя, починаючи зі служби в Афганістані, де у 1981 році дістав поранення і відтоді - на інвалідному візку. 

Він - заслужений діяч мистецтв України (2001) і лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка (2004). 

Чоловік, який має дружину та двох дорослих синів, жив буденним письменницьким життям і тут – бац - отримав літературну премію "Золотий хрін - 2019" за найгірший опис сексу. І міститься він не у якомусь там "дамському романі", а у філософській книзі "Роман&Роман", в анотації до якої зазначено:

 

Це зразок елітарного мистецтва, роман-цитатник, що зібрав під своєю обкладинкою найвизначніші здобутки філософів і письменників світового рівня. Роман для тих, хто прагне збагатитися духовно й інтелектуально.
Той самий "найгірший опис сексу"

"Споглядання її піхви стало для мене вже чимось невимушено-вимушеним, буденно-обов’язковим, експериментально-традиційним…

Вона зуміла втулити свою пілотку в ряд звичних для мого середовища (обстановки кімнати) речей: пейзаж за вікном, вазончик на підвіконні, пляма на шпалерах, книжкові полиці, монітор комп’ютера, Мірина піхва…

Тільки, якщо дотримуватися ієрархії, то читати треба у зворотному порядку. Більше того, Мірі вдалося зробити так, що її розкішниця виступала на передній план і заступала собою всі ці предмети.

Можливо, медитувати на жіночий статевий орган не таке вже й марне заняття, якщо не користь, то бодай якесь задоволення воно мало б приносити. Але писати прозу, коли в тебе перед очима завис курсор вологої щілини, реально неможливо.

"Ні, - кажу подумки, - народ так довго не витримає".

Інтерв'ю

Свій "Золотий хрін" носитиму з гордістю

– Пане Василю, ви розпочали літературну діяльність з віршів на військову тематику. А як дійшли до філософських романів з еротичними сценами?

– Тема війни була найближчою, я прагнув її переосмислити. Однак писав я тоді багато чого: гуморески, прозу й вірші для дітей, якусь фантастику.

Я від початку пробував себе в багатьох жанрах. Мабуть, тільки п’єс не писав. Майже нічого від цього не зосталося. Не менше гектара лісу вирубали, аби виробити той папір, який я списав і викинув у сміттєвий кошик.

– Як воно - отримати "Золотий хрін"?

– Чим власне цей "Золотий хрін" відрізняється від інших премій, якщо не брати до уваги негативної конотації? Тим паче конотація ця спрямована лише на автора.

Гадаю, для публіки ця моя премія принесла значно більше радості, ніж будь-яка інша. Чимало людей полегшено зітхне – нарешті цього типа гідно вшанували? 

– Як ви взагалі ставитесь до подібних сучасних премій?

– Якщо такі премії існують, отже, це комусь потрібно. Я свій "Золотий хрін" носитиму з гордістю?

- Цікавилися, за якими критеріями журі обирало ваш роман?

– Мені це навіщо? Якщо вже вони взялися приміряти хрін до пальця – їм видніше. Я не маю наміру заперечувати їхнє рішення. Чи були вони об’єктивні? Хтозна. Ви ж знаєте, скільки кар’єр робляться через ліжко.

Хоча сучасні технології дозволяють відстежити - з ким, де і коли я зустрічався, але корупцію тут навряд чи вдасться пришити. Ситуація і на один скандал не тягне.

- Як думаєте, чому ваш текст оцінили саме так?

- Якщо в діях журі існує логіка, на що ми маємо право розраховувати, то тому, що гіршого опису сексу не знайшли. Або ж я їм особисто візуально сподобався. Чи не сподобався. Це вже як хто розцінює. Я остерігаюся робити якісь висновки.

- Коли дізналися, що ви - лауреат, які були перші думки?

- Я подумав: "Нарешті! От вона – слава!"?

- Дуже цікава виходить ситуація – наче і переміг, але номінація називається "найгірший опис сексуальної сцени". 

- Не кажіть! Цікавіше не придумаєш. Тут, знаєте, як тій мавпочці, яка і красива, і розумна – хоч розірвися. Радів би, якби не був засмучений. Засмутився б, якби не радів. Це оргазм запросто можна зімітувати, а в такого роду складних почуттях так одразу не розберешся?

- У вас досить багато літературних нагород. Окрім "Хріна" які ще незвичні премії отримували?

- Я ще по пиці отримував. Але не у вигляді премії. Це були звичайні бонуси.?

- Не цікавились, чи зросли продажі роману?

- Я цього не з’ясовував. Але видавці премію сприйняли позитивно. Бо негативний піар, грубо кажучи, теж піар, і зацікавленість до книги точно зросла.

Я взагалі думаю, що інші кандидати на премію теж були, навіть кращі за мене, але чомусь цей "Хрін" дістався мені. У мене є багато інших романів, де теж є сексуальні сцени, там вже про людей йдеться, але обрали саме "Роман&Роман".

"Твір серйозний і складний. Для докторів філологічних наук"

- Як рідні сприйняли перемогу?

- Нормально. В мене дружина з почуттям гумору. Сказала: "Хрін – наш". 

- А як дружина відреагувала на опис сексу в "Роман&Роман"?

- Я сильно не ділився з нею. Та й рядків там таких більше, вони просто чомусь саме це вибрали. Загалом, твір дуже серйозний і складний.

Коли я писав цю книгу, то казав, що пишу це для докторів філологічних наук. І то навіть вони не всі прочитують ті алюзії, що я використав. Там багато відсилок до інших авторів, творів, текстів. 

– Ви кажете, що навіть вчені-філологі не все розуміють у філосовському "Роман&Роман". А як у таку складну книгу вплелась та сама сексуальна сцена?

– Сексуальних сцен у романі значно більше, ніж одна. Мабуть, інші вдаліші? А цей епізод тут не випадковий - це тільки в житті люди можуть випадково сексом займатися.

Сцена у рамках загального сенсу. Відіграє роль радше алегоричну й символічну, ніж буквальну. Оскільки герої твору – також алегоричні фігури, а не реальні люди.

Так, твір доволі складний, об’ємний, насичений алюзіями та асоціативними сенсами, які відсилають до інших творів. Така собі інтертекстуальна гра. Без нагайки і шкіряного костюма. Хоча дещо перегукується з рольовими іграми.

Дивуюсь, як у голові з'являються такі рядки. Не кожному таке щастя привалює

- Звідки берете натхнення для таких пікантних сцен? 

- Як ви думаєте, чи був Рей Бредбері на Марсі, зважаючи на те, що він написав "Марсіанські хроніки"? А бідолаха Стівен Кінг – як йому живеться під одним дахом з усіма тими монстрами, про яких він написав?

Вважаєте, для пікантних сцен потрібне спеціальне натхнення? Відповім. Пітером Паулем Рубенсом надихаюся. Тобто не самим ним (до цього ще не дійшло), а його живописом?.

Хоча міг би розказати, що вирощую на балконі спеціальні гриби, які вживаю перед написанням подібних сцен. А ще мене надихає темрява, сирість і пліснява сільського льоху.?

- І все ж - як ця сцена спала на думку? Коли народжуються такі ідеї та тексти – вночі чи вдень? Може, натщесерце, "під градусом" чи в депресії?

- Сам дивуюся. Хоч це і не загальна теорія відносності чи основний закон динаміки, та все ж не кожному таке щастя привалює.?

- А в особистому житті ви користуєтесь такими фразами, які є у книзі?

- Ні, в житті я так не кажу. До речі, коли я зустрів свою першу дружину, то я перестав взагалі матюкатися. Бо раніше, до Афганістану, я не знав, що сказати, не вживаючи нецензурної лексики.

- Після цього, як отримали цю премію, не зникло бажання писати сцени сексу? 

- Тут як з потенцією – щоб узагалі не зникло бажання писати. Все-таки не так часто письменників підстерігають такі надмірні приємні стреси. Тепер, щойно я замислю щось подібне, в уяві моїй поставатимуть члени журі.

? Єдине, що мене непокоїть: аби не вийшло так, що я, як чесний письменник, змушений буду одружитися на якійсь із цих пані, які мене так щиро і щедро обласкали. Принаймні єдиний дядько в журі хай не розраховує. Це точно.?

– Про що зараз пишете? 

– Загалом про людей, але якщо ці люди – покемони, то про покемонів. На теми, які можуть цікавити і людей, і покемонів. Пишу романи. "Роман&Роман" - дев’ятий за рахунком.

Про премію "Золотий хрін"
Хрін, який члени журі відправили Слапчуку. Фото: Фейсбук "Золотий хрін"

Василь Слапчук - третій письменник, який отримав "Золотий хрін" за сцену сексу.

Українська премія заснована недавно і є аналогом тієї, яку з 1993 року видає лондонський журнал Literary Review. У різні роки її переможцями ставали Стівен Кінг, Моріссі, Тоні Блер. У 2005 році антипремію отримав актор Джайлс Корен за фразу з роману "Вінклер", в якому пеніс головного героя "здригався, як душ, кинутий у порожню ванну".

За що дають "Хрін"?

"За найгірший (недоречний, брутальний, позбавлений смаку) опис сексуальної сцени в художніх текстах сучасної української літератури (номінуються також описи прелюдії та мастурбації)

? До участі в конкурсі подаються вперше опубліковані тексти, що вийшли друком упродовж поточного року, у будь-якому жанрі поезії, прози чи драми".

Нагорода: 

Хрін звичайний, а не золотий. Корінь рослини з родини хрестоцвітих вручають під час церемонії або надсилають поштою. 

До журі премії "Золотий хрін" цього року увійшли:

  • Таня Микитенко, журналістка і засновниця проєкту "Рагулі",
  • літературний критик Юрій Володарський,
  • письменниця Анна Малігон,
  • літературна критикиня Тетяна Трофименко.
Квартет критиків-літераторів, які роздають "Хріни".

Фото: Facebook

Дарина Коберська
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту