Айкос, вейп і ще щось покурити: чому електронні цигарки у моді та що з цим робити

Зараз ми спостерігаємо ситуацію, коли бажання слідувати тренду виграє у здорового глузду. В чому "прикол"?

Рівно сім років тому, 16 вересня 2012 року, український уряд заборонив рекламу цигарок. На той час – традиційних, що тоді продавалися у пачках 10 на 5. 

"Йод", згадуючи ту важливу дату, пішов далі. Ми пояснюємо, чому у сучасному світі варто заборонити й рекламу електронних цигарок, бо юридичні лазівки для їх популяризації все ще існують. 

Електронні сигарети – сумна статистика

Розпочнемо з негативного, але вкрай важливого: 12 вересня у США від вейпу померла вже шоста людина. Мова йде про 50-літню жінку з Канзасу. У Відділі з питань здоров'я штату визнали, що саме після переходу на електронні цигарки серйозні хвороби почали атакувати її організм. 

В Україні подібних випадків поки не зафіксували. Однак це не означає, що нас ця проблема не стосується. За даними опитувань Київського міжнародного інституту соціології (опитувані 18+) у 2017 році 1,9% чоловіків-курців та 2,9% жінок-курців були споживачами електронних сигарет. У 2019 році їх стало ще більше – відповідно 2,5% та 3,4%

Але це статистика щодо повнолітніх. Головна ж загроза "електронного тютюну" в тому, що він стає дуже популярним серед підлітків. За даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (2017 р.) 18,4% дітей віком 13-15 років є теперішніми споживачами електронних сигарет, а 40,3% "пробували". Досліджень цього року ще не було, але ці цифри явно зросли.

Останнім часом на вулицях українських міст саме у молоді в руках можна помітити пристрої, які заміняють паперові цигарки. Якщо запитатися, яку річ зараз найчастіше підлітки обирають друзям у якості подарунку, у переважній більшості ви почуєте відповідь "електронні цигарки".

І це я вам кажу з власного досвіду: мій 17-річний брат просив мене придбати йому "айкоса" на подарунок дівчині. 

Молодь вважає: якщо ти палиш і не маєш маленького пристрою, що нагадує видовжену сигарету, то ти живеш у минулому столітті. І найжахливіше те, що вкрай мало подібних курців навіть замислюються про те, чи воно того варте.

Ілюзія безпечних вейпів

Почнемо з того, що епідемія на технологічне паління почалася близько 3-4 роки тому з вейпів. Вейп – то такий невеличкий квадратний пристрій, який більше нагадує портативний кальян. Курці-вейпери головним аргументом свого вибору називають можливість видихати не дим, а пар (сама його назва походить від англ. vapour – "пар"). 

І дійсно: стоячи поруч з таким курцем ти вдихаєш не жахливий їдкий запах нікотину, а приємний кокос, амаретто чи банан. Такий ефект досягається тим, що у вейп наливають спеціальну рідину на ароматизаторах, яка приховує сморід смол та нікотину, які теж є у їх складі. 

При появі вейпів близько 2012 року медики розділилися на два табори: одні вказували, що вейп не менш небезпечний, ніж традиційні сигарети, інші запевняли про менші на 95% ризики для здоров'я курця. Однак вже зараз позитивних відгуків майже не знайдеш.

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, електронні сигарети-вейпи призводять до захворювань дихальних шляхів, розвитку пухлин, серцево-судинних проблем. До того ж, вони послаблюють імунітет, що робить організм сприятливим для різноманітних вірусів.

Люди, які ратують за вейп, однією з головних причин його паління також називають безпечність вдихання пару для пасивних курців. Однак медики розвінчують цей міф.

Наталія Наріжна, лікар-терапевт:

- У пар, який видихає курець вейпу, входять тяжкі речовини – нікотин, нікель, хром, які так само присутні у цигарковому диму. Неможливо, щоб пасивний курець звичайних цигарок отримував шкоду від цих речовин, а пасивний курець вейпу – ні. Логічно казати про ризики для здоров'я для людини, яка вдихає "безпечну" пару. 

Іншим аргументом курців вейпу є те, що він нібито допомагає відмовитися від паління. У МОЗ не впевнені до кінця, чи це так насправді. Згідно з деякими дослідженнями, тривале паління електронних цигарок дійсно може вплинути на бажання згодом відмовитися від паління взагалі, однак інші вказують, що дорослі люди, навпаки, мають на 28% менше шансів кинути палити через використання електронних пристроїв.

- Немає достовірної інформації про те, скільки людей змогли кинути палити після переходу на електронні сигарети, - каже лікар-терапевт Наталія Наріжна. 

- Світові організації з охорони здоров'я мають безліч питань до цих пристроїв, тому не радять їх використовувати для того, щоб кинути палити. Моя особиста думка – це можливо, але більше спрацьовує ефект "плацебо", коли людина сама себе переконує, що це допомагає. Самопереконання працює й з іншими способами кинути палити – пластирами чи спеціальними гумками. 

IQOS та GLO: фокус зі здоров'ям

Якщо мода на вейпи повільно відходить у минуле, то на "айкоси" та "гло" – тільки росте. На вулицях можна помітити безліч людей, які ходять з невеличкими пристроями, в які вставляється цигарка. Вони працюють за принципом розігріву тютюну до певної температури, після чого утворюється аерозоль, який вдихає курець. Виробники подібних "цигарок" позиціонують їх як "товари зменшеного ризику". Буцімто у них немає смол, та й взагалі – на 90% менше шкідливих речовин.

У  Центрі громадського здоров'я МОЗ не впевнені у позитивних настроях виробників цих систем. За даними незалежних досліджень, під час нагрівання тютюну в організм людини таки потрапляють канцерогенні та небезпечні речовини – смоли, формальдегіди та акролеїни. При цьому рівень канцерогенної речовини аценафтену в "айкосі" утричі перевищує її рівень у звичайних сигаретах.

Від куріння цих систем страждають легені – не менше, ніж у "традиційних" курців. Також у складі цих цигарок виявили речовину, яку застосовують для виробництва гуми – ціангідрин.

Це не кажучи про нікотин, якого в "айкосі" стільки ж, скільки у звичайних цигарках. А саме він сприяє виникненню серцево-судинних захворювань, раку, призводить до проблем розвитку плоду у вагітних та сповільнює розвиток нервової системи у дітей.

Наталія Наріжна, лікар-терапевт:

- IQOS і йому подібні системи – це чергова ілюзія щодо безпечності куріння. З огляду на таку вражаючу кількість небезпечних речовин у складі цих цигарок, вони шкодять не тільки здоров'ю самого курця, але й людини, що стоїть з ним поруч. До того ж, твердження розробників про "безпечність" такого куріння чи, принаймні, меншу загрозу для здоров'я не дозволяють людині кинути палити: вона ж бо впевнена, що це не так шкідливо.

"Електронний тютюн" в Україні не контролюється

Оксана Тотовицька, координатор Українського центру контролю над тютюном:

- В нашій країні електронні сигарети жодним чином не регулюються, не контролюється якість самих девайсів та вміст заправної рідини. Окрім того, в Україні досі не заборонено продавати електронні сигарети неповнолітнім. А саме для здоров'я дітей вони є найбільш небезпечними. 

Пасивне куріння теж становить ризики для здоров'я людини. Кількість важких металів, що містяться у пару електронних цигарок, перевищує їх кількість у диму звичайних сигарет. Ця пара становить особливу небезпеку для здоров’я вагітних жінок і дітей.

Замість післямови

Не завжди заради моди треба йти на жертви. Якщо вже кидати палити – то традиційно, простою відмовою. У всіх інших випадках пам'ятаймо, що усі описи до новинок завжди диктуються вимогами маркетингу, себто кращих продажів. Тому й зміст цих рекламних гасел може бути далеким від реальності.

Будемо сподіватися, що українська влада зверне увагу на цю проблему – так само, як це вже роблять в США. Президент Трамп вийшов з ініціативою прибрати з ринку ароматизовані вейпінгові продукти, пояснивши: "Це не тільки проблема в цілому, але і в особливості по відношенню до дітей. Ми маємо щось робити".

Ми – також.
Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту