"Барон Мюнхгаузен" з Бердичева: польський офіцер, французький журналіст і турецький генерал

Виповнюється 215 років з дня народження Михайла Чайковського – політичного та військового діяча, історика, письменника, покровителя православних храмів, учасника польського повстання 1830-1831 рр.

Молодий багатий поміщик з Бердичева і гадки не мав, яке повне неймовірних пригод життя готує йому доля. Вони почались одразу після одруження. І географії цих пригод позаздрив би сам барон Мюнхгаузен 😏!

Як козаки під проводом Чайковського за Туреччину воювали

1828 року Михайло Чайковський одружився з донькою бердичівського полковника Карла Ружицького. За порадою тестя перейшов на військову службу, вступивши офіцером до польського війська. Тож коли через два роки спалахнуло повстання за відновлення незалежності Речі Посполитої, проскакати повз на рожевому коні він не міг.

Бойові зіткнення з російськими рекрутами, поразка і втеча до Парижа… Майже десятиліття – літературна праця, що вилилася в десятки гучних статей та книг. Причому більшість останніх були на українські теми. Плюс отримання французького громадянства. Здавалося б, спочивай на лаврах. Але ж ні!

Цього разу уже Гермес (бог не лише торгівців, а й авантюристів) "відряджає" бердичівця до Туреччини. Майже на 30 років 🙄!

У другій половині 1840-х Москва зажадала видачі "бунтівника" царському престолу. Аби цього не сталося, Чайковський приймає іслам - і 1850-го він стає не лише Садик-пашою, а й разом з групою козаків присягає на вірність султану в лавах Османської армії.

З ростом кількості шабель козацького полку крутішають і військові "щаблі" командира, який наприкінці служби отримує звання генерала турецької армії. А ще носить титули Румелійський бейлербей та "Око, вухо і правиця престолу".

Бойові походи на Болгарію, Румунію (Чайковський був ще й комендантом Бухареста), Грецію (брав участь у поваленні короля Оттона I).

Та авторитет "чужинця" декого у владних структурах уже лякає. Стартує програма отуречення козаків. На знак протесту Михайло подає у відставку... 😎

Убила зрада дружини

Михайло Чайковський у старості. Фото: Krajowa Agencja Wydawnicza

Позбавлений французького громадянства і прихильності турецької верхівки, 68-річний виходець із Бердичева змушений визначитися з місцем останніх "пригод". І вибирає Київ.

У Москві на той час править вже не Микола I, а Олександр II, який милостиво амністує "бунтівника". А оскільки його маєток свого часу конфіскували, то Чайковський обирає новий – на Чернігівщині. Де й оселяється з третьою, значно молодшою за себе, дружиною, "грецькою царівною" Габріелою.

Та ба, пригоди неборака на цьому не закінчуються. Однак тепер на перших ролях - не він: колінця витинає благовірна, якій здається геть нецікавим життя в глушині у компанії битого міллю чоловіка.

Її нескінченні романи зводять колись бравого вояку з розуму. Певний час Чайковський навіть живе у давнього бойового товариша. А одного вечора пускає кулю у скроню… 😱

Цікаві факти

 • Мати житомирянина - правнучка гетьмана Лівобережної України Івана Брюховецького.
 • Дядько нашого героя, Михайло Глембоцький, 1812-го воюючи на боці Наполеона, брав участь у Бородінській битві.
 • Письменником Чайковський став за настійливою порадою Адама Міцкевича.
Адам Міцкевич із Садик-пашою (Михайло Чайковський) в Туреччині, акварель Юліуса Коссака
 • Від народження Чайковський був уніатом, з 1850-го – мусульманином, з 1872-го – православним.
 • Мехмед Садик (ім'я Чайковського у Туреччині після прийняття ісламу) перекладається як Михайло Вірний.
 • Саме Чайковський – автор міфу (роман "Вернигора") про вбивство Іваном Гонтою власних дітей за те, що вони прийняли католицьку віру: до речі, на це "купився" Тарас Шевченко, включивши вигадку до поеми "Гайдамаки".
 • Чайковського уперто підозрювали у шпигунстві: одні – на користь Парижа, другі - Варшави, треті – Москви.
 • Закохана у Михайла донька вільнюського математика Андрія Снядецького Софія, зачувши, що Чайковський загинув у бою, вирушила до Туреччини, де знайшла того живим і стала другою та, на жаль, не останньою, його дружиною.
 • Житомирянин обстоював ідею створення польсько-української козацької республіки.
 • До самої смерті Чайковський отримував дві пенсії: від турецького султана і російського імператора.
 • Оскільки адепт трьох вір вчинив самогубство, то був похований за огорожею цвинтаря.

З досьє Михайла Чайковського

🍼 Народився 29 вересня 1804 р. в Галчині Бердичівськог району Житомирської області.

👨‍🏫 Закінчив Бердичівський пансіон Вольсея та Волинський ліцей.

☝ Член французького Інституту історії, кавалер польського Золотого Хреста за відвагу та турецького ордена Меджира ІІ ступеня.

📚 За життя вийшло 12-томне зібрання творів (1862-1873).

💀 Звів рахунки з життям 18 січня 1886 р. в Бірках на Чернігівщині.

👨📝💼 Нещодавно турецький учений С. Буюк в Університеті Бількент (Анкара) захистив дисертацію, присвячену козацькому полку Чайковського.

Анекдот на тему

- Хто найплодовитіший історичний діяч Європи?

- Наполеон!

- Як доведете?

- У нього в кожній психіатричній лікарні - родич!

😁😁😁

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і стрибай до нас в Фейсбук!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту