"Батько" хімії радикалів з Кропивницького, який окреслив людству шлях до безсмертя

8 лютого виповнюється 154 роки з дня народження Мозеса Гомберга (Мойсея Гершковича Гомберга) – семиразового номінанта на Нобелівську премію, хіміка-органіка, який першим у світі отримав вільний радикал трифенілметил (1900), ставши засновником нового наукового напрямку. А ще - створив антифриз і нові розчинники для автомобільних лаків.

Зайнявся хімією, щоб вижити

Після вбивства російського царя Олександра ІІ (1881 рік) купця Герша Гомберга з Єлисаветграда (зараз – Кропивницький) запідозрили у фінансуванні терористів з "Народної волі". Не витримавши пресингу, майже порожнем він емігрував до США (1884 рік). Де без знання мови разом з 18-річним сином Мойсеєм почав нове життя з нуля, беручись за будь-яку чорнову працю.

Потреба мати зайвий цент-другий підштовхнула юного Мойшу, який в Америці став Мозесом, до занять хімією – щоби були гроші на найнеобхідніше, він почав заробляти на різноманітних аналізах.

Ніхто навіть подумати не міг, що невдовзі Гомберг-молодший, здійснивши низку відкриттів світового рівня, стане видатним вченим.

Мойсей Гомберг у 1890 році - аспірант Мічиганського університету. Фото: Історична бібліотека Бентлі, Мічиганський університет

Зрозумів та підкорив вільні радикали

Найсенсаційніше з його досягнень – вільні радикали, наявність у природі яких він блискуче довів, попри майже столітній скепсис ученого співтовариства. Несприйняття нового було настільки сильним, що, попри офіційне визнання, термін "вільні радикали" ще три десятиліття не включали до підручників.  

Що ж воно за "таємниче чудовисько"?

Зі школи кожному відомо, що до молекули входить парна кількість електронів. Та доволі часто якийсь "неслух" накивує п'ятами. Цей незрозумілий процес Гомберг і почав прискіпливо вивчати.

Виявилось, що залишатися в статусі "покинутої" напівмолекула (пізніше вона отримала назву "вільний радикал") довго не може і починає "відбивати" жаданий електрон у іншої. Та, теж не бажаючи бути "розлученою", іде на абордаж наступної "посестри". Виникає ланцюгова реакція, яка приводить до появи сили-силенної вільних радикалів. Які, у свою чергу, беруть найактивнішу участь у різноманітних процесах, у тому числі й функціонуванні живих організмів.

Гомберг виявив, що вільні радикали можуть виступати як у ролі будівничих, так і руйнівників. Усе залежить від того, куди шалена енергія скерована.

Виявлення стійких радикалів. Фото: wikipedia.org

Зокрема, нині за допомогою вільних радикалів світова промисловість отримує майже половину усіх полімерів: синтетичний каучук, труби, фарби, плівки, килимові покриття, клеї, пакувальні матеріали тощо.

Скоригував старіння

Саме відкриття Мозеса Гомберга допомогло вченим-біологам наблизитися до розуміння суті старіння.

У чому головна причина дострокового "сходу з дистанції" усього живого? Що запускає "процедуру смерті"?

Ви можете не вірити, але це вони – вільні радикали.

Справа в тому, що з часом кількість "вічних мандрівників", в тому числі й в організмі людини, значно збільшується. Кожен, маючи агресивну властивість пошкоджувати клітини, провокує так званий окислювальний процес (у випадках, коли вільні радикали множаться зі швидкістю більшою, ніж імунна система встигає їх нейтралізувати). Встановлено: розсіяний склероз, онкологічні та серцево-судинні захворювання, катаракта, хвороби Альцгеймера й Паркінсона, десятки інших – наслідок "каверз" вільних радикалів. Під "гарячу руку" потрапляє навіть ДНК, а також процеси дочасного старіння.

Чи можна бодай трохи приборкати агресора?

Так. Приймаючи антиоксиданти, які нейтралізують вільний радикал, жертвуючи йому власний електрон…

P.S. 2000 року в Мічиганському університеті з нагоди 100-річчя відкриття вільних радикалів встановлено меморіальну табличку з написом: "1900 рік. Мозес Гомберг, професор хімії Мічиганського університету, підтвердив існування стійкого тривалентного органічного вільного радикалу: трифенілметилу. Роблячи це, він спростував панівну тоді думку, що вуглець може мати лише чотири хімічні зв’язки. Відкриття Гомберга - величезний внесок у теоретичну органічну хімію".

Меморіальна дошка на честь відкриття органічних радикалів. Фото: wikipedia.org

Цікаві факти

 • При народженні батьки назвали Мойсея ім'ям померлого старшого брата.
 • Під час навчання в Єлисаветградській гімназії Гомберг отримав догану за "нахабну зухвалість". А все тому, що розкрив корупційну складову при відборі учнів для звільнення від сплати за навчання і почав про це говорити.
 • Будь-яку свою фразу на будь-яку тему Мозес починав зі слова "Вибачте".
 • У роки Першої світової війни досліджував бойові отруйні речовини, але відмовився від пропозиції очолити Вашингтонську військову хімічну лабораторію (1918).
 • Щомісяця разом із сестрою Софією влаштовував обіди для студентів та аспірантів.
 • Існують наукові терміни "Радикал Гомберга", "Реакція Гомберга-Бахмана".
Мойсей Гомберг (у центрі) зі студентами Мічиганського університету в 1915 році. Фото: Історична бібліотека Бентлі, Мічиганський університет
 • Г. Шопфле, хімік: "Про всі його досягнення ми дізнавалися від інших. Він ніколи не шукав слави, і будь-які форми академічної реклами були йому чужими".
 • Мозес Гомберг: "Говори тільки те, що треба, і ні слова більше".
 • Приймаючи на роботу асистентів, брав з них обіцянку не одружуватися до захисту дисертації.
 • Усю нерухомість і кошти заповів хімічному факультету Мічиганського університету з умовою, що прибутки будуть витрачатися на стипендії студентам-емігрантам.
 • На Нобелівську премію Гомберга номінували вчені Австрії, Нідерландів, Німеччини, США, Швеції.
 • За понад пів сторіччя проживання в американському Енн-Арборі (1893-1947) лише двічі виїжджав за його межі: на стажування до Німеччини (1896) і в каліфорнійський Берклі, де під час Першої світової брав участь у розробці хімічної зброї.
 • Лабораторію Мічиганського університету, в якій здійснив перші відкриття Гомберг, вщент знищив вогонь (1981).
Хімічна лабораторія, в якій працював Мойсей Гомберг, Мічиганський університет. Фото: Історична бібліотека Бентлі, Мічиганський університет

З досьє Мозеса Гомберга

👶Народився 8 лютого 1866 року в Єлисаветграді (пізніше – Зінов'євськ, Кіровоград, зараз - Кропивницький).

👨‍🎓Закінчив Єлисаветградську громадську гімназію (1878-1884), Мічиганський університет (1886-1890), стажувався в Мюнхенському і Гейдельберзькому університетах (1896-1897).

👨‍🏫Працював асистентом (1890-1892), викладачем Мічиганського університету, головним хіміком і радником Артилерійського відомства з виробництва пороху й вибухових речовин США (1919).

👨‍💼Член Національної Академії наук США (1914).

👨‍🔬Президент Американського хімічного товариства (1931).

🧑Член Американського філософського товариства.

🧑Член Американської асоціації розвитку науки.

😎Почесний член Товариства хіміків Нідерландів.

👨‍🎓 Семиразовий номінант на Нобелівську премію: 1921, 1922, 1924, 1927, 1928, 1929, 1940 роки.

Фото: Історична бібліотека Бентлі, Мічиганський університет

😉Був нагороджений медалями Нікольса (1914), Гіббса (1925), Чандлера (1927).

✍По собі залишив 99 наукових праць.

💀Помер 12 лютого 1947 року в Енн-Арборі, штат Мічіган (США). 

📰З некрологу в газеті "Ann Arbor News": "Відповідно до інструкцій професора Гомберга його тіло кремують. Прощання і похорону не буде".

Афоризм на тему

Усе залежить від контексту. Словосполучення "вільні радикали" для хіміка означає одне, для політика - інше. А для пересічного громадянина взагалі нічого не означає.

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту