"Батько" першої української реп-спільноти: "Аlyona Аlyona інколи працює заради піару, але за неї не соромно"

Яким чином український реп виріс з "підвалів" та чому на його вершині зараз жінка - розповідає Роман Мамітов, співзасновник реперської тусовки ПідБіт.

У середині жовтня в Інстаграмі alyona alyona заявила, що створює власний лейбл. Тоді вона написала:

"Я не забула про нашi мрії. Я постійно вiдкладаю кошти з концертiв, аби вже започаткувати той лейбл, аби створити той фундамент для реперів, аби нас чули i ставили на повтор нашу музику".

Однак цей допис реперка розпочала з того, що подякувала пабліку українського репу "ПідБіт", з якого – неочікувано - почався її шлях до реп-вершин.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Пам'ятаю, як вiдкрила для себе паблік українського репу «Пiдбiт». Мене за ручку привiв в ту спiльноту Бодька @trino_smlskp пiсля моїх слiв «Де ж той український реп живе?». ⠀ Так я потрапила у середовище україномовних батлiв, фестивалiв у рiзних мiстах, безкiнечних обговорень проблем репу в Україні, новинок та архiвiв старої музики, знайшла там добрих товаришiв та вiрних друзiв. Саме вони дали зрозуміти, що слухач репу на українській є — варто творити, бо це комусь потрібно. ⠀ А ще, варто об’єднувати сили, кооперуватися, колаборуватися та розвиватися, рухатися вперед. I ми завжди хотiли, аби був такий лейбл, який мiг би стати платформою для нас амбiтних, талановитих, але не знаючих, що з тим робити. Завжди хотiлося, аби той, хто пiднiметься, подав руку iншим — в мрiях та надiях вся Україна пишалася своїми реп-виконавцями, слухала та пiдтримувала нас, качалася на концертах i розуміла змiст наших рядків. ⠀ Так сталося, що в цій реп-спільноті найвище пiднялася я. I я зрозуміла, що на цiй висотi час плине зовсім iнакше. I скiльки б не було iдейних людей, все одно у всього є своя вартість. Цiна за надiйнiсть, стабiльнiсть та якiсть. Я не забула про нашi мрії. Я постійно вiдкладаю кошти з концертiв, аби вже започаткувати той лейбл, аби створити той фундамент для реперів, аби нас чули i ставили на повтор нашу музику. Я запоручилася пiдтримкою своєї команди. I ми щиро прагнемо розвивати українську музику. Тож я вiрю в любов, добро i в нас. Нехай все вийде, як задумали ?

Публикация от Альона (@alyona.alyona.official)

"Йод" вийшов на Романа Мамітова, співзасновника цієї спільноти, про яку мало хто знає. А дарма, бо виявилося, що через її "жорна" пройшли більшість україномовних реперів.

Кузня українського репу

- Романе, раніше ви називали себе "реп-батл-спільнотою". Однак у Фейсбуці вказано, що ви практично зупинили свою діяльність. То чим займаєтеся зараз?

- Так, ми призупинили нашу діяльність. Однак поки що. Люди, які розвивали цей проєкт, не мають можливості ним займатися через високу зайнятість.

Зараз ми лише публікуємо новини, анонсуємо достойних реперів та "конектимо" виконавців. Фактично тримаємо руку на пульсі, однак на цьому все. На мою думку, ПідБіт досягнув своєї мети, яку ставив від самого початку.

- У чому вона полягала?

- Нашою метою було створити інформаційний майданчик, щоб відбулось спілкування, насамперед між самими виконавцями, а потім - між виконавцями й слухачами.

У той час, коли ми починали, українські репери існували в окремих закритих групках, які між собою майже не спілкувалися. Було львівське коло реперів, київське, франківське… А ми (Роман та Андрій Стадник, співорганізатор спільноти. – Авт.) їх об'єднали, кажучи: "Не стидайтеся говорити про свою творчість та доносити її людям". Це завдання ми виконали, бо багато виконавців, які брали участь у наших батлах, зараз знайшли свій творчий шлях та рухаються вперед.

- Кого з них ви можете назвати? 

- Нашим добрим другом є київський репер Freel (нещодавно випустив спільний кліп з Аліною Паш. – Авт). Також у нашій тусовці був львівський гурт "Глава 94", з яким ми досі працюємо і допомагаємо у створенні продукту. 

Не можу не згадати київський гурт "Північ", який зараз готує новий матеріал і покаже себе не гірше за alyona alyona. Маємо на це надію. 

Також круті чуваки – рівненський гурт "Ціна ритму" та волинський виконавець Денні Дельта. Але важко одразу назвати всіх достойних, бо їх багато.

Зародження спільноти "підвального музла"

- З чого все почалося? Фактично ви були єдиним майданчиком, який став осередком реп-культури в Україні. Навіть тоді, коли реп у нас не сприймали як музичний жанр.

- Усе почалося у 2008 році, коли я сам не знав, що таке український реп. Я був у пошуках нової української музики для себе і випадково потрапив на сайт Вови зі Львова. На ньому містився форум, на якому сиділи оті перші українські реп-виконавці, які згодом стали знаменитими. Я почав слухати їхні релізи, потихеньку розбиратися у цій "тусовці". Для мене відкрився новий пласт музики, про який раніше я взагалі не чув. 

Далі я перейшов у паблік Вови зі Львова у соцмережі ВКонтакті. Там запустилися перші текстові батли, де репери публікували свої "віршики" та змагалися за лідерські звання. Я був учасником одного з цих батлів, і по його завершенні хтось у пабліку запропонував:

"А давайте зробимо онлайн-батл". Я відповів: "А давайте". 

Так вийшло, що я та адміністратор групи Вови зі Львова створили окремий паблік, який назвали "Аудіобатл". І так, чисто по фану, почали робити ці змагання. 

- Скільки років ви займалися батлами?

- Знаєте, так завжди буває: ти думаєш, що це тимчасово, а воно переростає у постійне. Відбулося 15 сезонів аудіобатлів.

Від самого початку ПідБіт позиціонувався як місце, де всі початківці могли отримати фідбек на свою творчість. У ті часи та донедавна до українського репу ставилися несерйозно. Усі сприймали його як жанр музики, що може й не вийти з підвалів. Профільних ЗМІ не було, музичні експерти теж на нього не реагували, тому наш паблік був своєрідним стартом для виконавців: вони могли між собою перезнайомитися, послухати одне одного, дати поради. А батли цьому сприяли, бо була конкуренція, відточення навичок та спілкування. 

- Яким чином паблік у ВКонтакті переріс у повноцінну спільноту з фестивалями та навіть власною премією – PidBit Awards?

- Згодом на нього почали підписуватися не тільки виконавці, а й слухачі. Ми подумали, що треба розширювати його "функціонал": почали розповідати про те, які є репери в Україні, давати огляди їхніх релізів. Ми запустили сайт, де почали публікувати статті про український реп.

Через декілька років онлайн-батлів ми подумали: "А чому б не зробити наживо концерт?". Адже на той момент у пабліку назбиралося багато людей, та й були 10-20 виконавців, які регулярно через нього спілкувалися. За три роки ми дали сім великих концертів – ПідБіт Фестів - у Львові та Києві. На них виступила більшість україномовних реперів, які потім стали топовими.

У 2017 році спробували зробити PidBit Awards, де ми видавали перші премії найкращим виконавцям. Спочатку було двоє організаторів – я та Андрій, які вели весь ПідБіт. Потім до нас приєдналися львівський бітмейкер Рубік та виконавиця dobra з Чернівців, яка допомагала з графічною частиною. Зараз вона стрімить на Ютьюбі. 

Але згодом ми зрозуміли: для того, щоб продовжувати і тримати планку якості цих заходів, треба мати ресурси, час та команду. А ми ними займалися у вільний час, витрачали власні кошти. 

Але цілком можливо, що ми відродимо ПідБіт, бо є купа ідей. Але поки бракує часу та можливостей за це взятися. 

Секрет успіху аlyona аlyona

- Чим ви можете пояснити те, що тільки зараз до українського репу з'явився інтерес?

- Справді, його та нашу спільноту тривалий час не сприймали серйозно. Ми постійно намагалися шукати спонсорів, показували, що це унікальний проєкт, що реп в Україні має право на життя. І тільки зараз alyona alyona довела, що він гідний звучати з великих майданчиків. 

По-перше, це завдяки музичним трендам. Зараз хіп-хоп та реп є найпопулярнішим жанром музики у світі, тому було лише питанням часу, коли цей тренд долетить до нас. Особливо з огляду на те, як ми постійно рівняємо на когось за кордоном. 

До того ж, була недовіра та скепсис до вітчизняного репу. Ми постійно чули думку: "Українською мовою реп не може звучати, російською – он де "жостко". А ми ставили питання: "Чому ні?"

Плюс у розкрутку такої не популярної тоді творчості треба було вкладати гроші, створювати рекламу, мати крутих продюсерів. А з ними й зараз біда, що казати про минуле. 

І, звісно, бракувало профільних медіа, на відміну від нашого часу (зараз є Rap.ua, LiRoom, СЛУХ. – Авт.).

- У своєму інстаграмі alyona alyona згадала вашу спільноту та розказала про те, що була її частиною, про що мало хто знав.

- Як вона і написала, її привів у ПідБіт колега, який брав участь у батлах.

Спочатку вона займалася російськомовним репом, а я за ним не стежив, тому й не чув про таку виконавицю. Однак у спільноті Альона почала звертати на себе увагу: спілкувался з реперами у коментарях, потім презентувала свої треки. Як я пам'ятаю, в аудіобатлах вона участі не брала, але регулярно тримала конект з україномовними виконавцями.

Я пригадую її альбом "Плюс на мінус дає плюс", якщо не помиляюся з назвою. І дуже радий, що Альона "прострелила", бо вона справді має хист до репу. 

- Спостерігаючи за людьми в інтернеті, можна помітити, що одні цінять її "читку" та треки, а інші відверто хейтять, стверджуючи, що вона виїжджає на темі фемінізму та бодіпозитиву. То в чому секрет її популярності?

- Зараз 2019 рік. Для того, щоб залишатися на слуху, треба - навіть через не хочу - триматися трендів. Так працює будь-який шоу-бізнес, не тільки в Україні. І це нормально. 

Альона разом з командою на роботу витрачає немалий ресурс, і він мусить якось реалізовуватися. Так, вона знімається у рекламі, вона інколи зачіпає ті теми, які є трендовими. І я, чесно, не розумію тих, хто каже: "Треба залишатися "трушними", але при тому вони жаліються, що ніяк не можуть вилізти з підвалу.

Так, Альона інколи робить кроки заради піару, зате на виході ми маємо успішну україномовну виконавицю, за яку не соромно, яка створює круту музику, і яку цінять багато людей.
Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Анатолій Сливка
Дякую, дуже цікаво! Але інтерв'ю якось обривається нелогічно ;(
1 лист 2019 р., 12:26
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту