Ілюстрація: Таша Шварц

Цілитель з Одеси, який урятував світ від епідемій

15 березня 2020-го виповнються 160 років з дня народження Володимира Хавкіна – епідеміолога і бактеріолога, який першим в історії людства створив вакцини проти холери та чуми.
Подорож, яку ми здійснюємо тут, на Землі, дуже коротка. І щасливі ті, хто встигли знайти свій шлях і піти ним
Володимир Хавкін

Володимир Аронович Хавкін (Мордехай Вольф Хавкін) - епідеміолог, бактеріолог. Існує науковий термін "лімфа Хавкіна". Першим в історії людства створив протихолерну та протичумну вакцини, врятувавши світ від глобальної катастрофи. В Індії його було визнано національним героєм і досі величають "Білим цілителем", який врятував цю країну (а згодом - і весь світ).

"Освічені європейці" проти вакцин

В Індії вакцинував близько 100 тисяч людей

Початок 1890-х. Хавкін у своєму кабінеті. Фото: berkovich-zametki.com

Боротьбу з можливою епідемією ускладнювали дві речі:

- відсутність запасів вакцини;

- позиція населення, яке вважало вакцинацію "рештками мертвих тварин" (індуїзм забороняє їх вбивати) підступами диявола.

І Хавкін зробив хід конем: залучив на свій бік беззаперечного морального авторитета індійців, очільника боротьби за незалежність країни Махатму Ганді. Уважно вислухавши вченого, той, після недовгих роздумів, попросив вакцинувати від холери його. І люди пішли до "Білого цілителя".

Через три роки, коли місто Бомбей (нині – Мумбай) опинилося на порозі епідемії чуми (1896 рік), Хавкін розробив і першу протичумну вакцину, випробувавши її на собі.

Подальший наступ проти хвороби розгортали на марші. Просто неба, у наметах, виготовляли конче необхідні "лімфи" - так назвали протичумну вакцину. У результаті за півтора року Хавкін особисто вакцинував приблизно 55 тисяч осіб, врятувавши більшість з них від смерті.

Хавкін (у центрі) проводить вакцинацію серед жителів Калькутти, 1893 р. Фото: pro.berdyansk.biz

Таємничі зникнення вченого

Принаймні двічі за життя Хавкін таємниче щезав з поля зору світової спільноти. Уперше – в травні 1904 року, коли він, покинувши Індію, прибув до Лондона, на публіці з’явився лише 1907-го. Удруге – 1915 року. Отримавши пенсію і повернувшись до Європи, Хавкін знову зник – цього разу на ціле десятиліття. 

Багатозначна деталь: під час Першої світової, 1917 року, вперше на полі бою, була застосована зброя масового знищення - отруйний газ іприт. І країни Антанти робили все, щоб мати змогу відповісти на "німецький виклик".

А тепер пригадаймо, бактерії збудників яких хвороб можуть бути використані для виробництва бактеріальної зброї? Це чума, холера, сибірка та ботулізм. І з двома з них мав безпосередній професійний контакт Володимир Аронович.

Постає питання: чи випадково зникав Хавкін, людина, яка була на "ти" зі збудниками хвороб – кандидатами №1 і №2 на роль біологічної зброї? Насамперед якщо врахувати, що вчений і раніше тісно співпрацював з міністерством оборони Великої Британії. Над цією конспірологічною версією дослідники біографії вченого б'ються й досі. 

Пророцтво Пастера

Вельми цікавою була реакція деяких колег з наукових авторитетів світового рівня на повідомлення про винахід Хавкіним протихолерної вакцини. Наприклад, відомий німецький бактеріолог Роберт Кох публічно заявив: "Це занадто чудово, аби бути правдою".

І тут доречно пригадати пророчі слова геніального Луї Пастера, який уже на смертному одрі віщував: "Один з моїх учнів зупинить чуму".

Луї Пастер. Фото: Вікіпедія

Інститут його імені

Володимир Хавкін здійснював свої відкриття не тільки в Пастерівському інституті. Його ім’я носить бактеріологічний центр в Мумбаї, заснований 1899 року, коли вченому для лабораторії передали резиденцію губернатора. Зараз Інститут Хавкіна є найбільшим у Південній і Південно-Східній Азії дослідним центром з бактеріології та епідеміології.

Також у Мумбаї встановлено пам’ятник вченому. А його бюст прикрашає головний корпус Бердянського державного педагогічного університету (колишня чоловіча гімназія, де він навчався).

Будівля Інституту Хавкіна в Мумбаї. Фото: Haffkine Іnstitute

З досьє Володимира Хавкіна

Народився 15 березня 1860 року в Одесі. Виріс у Бердянську, де закінчив чоловічу гімназію.

Навчався в Одеському університеті. Працював в Одеському зоологічному музеї, Женевському університеті, паризькому інституті Пастера, був директором протичумної лабораторії в Індії.

Виконував обов’язки державного бактеріолога Британської корони, головного бактеріолога індійського уряду. Член Французького товариства екзотичної патології.

Лауреат премії з досягнень у медицині Паризької академії наук. Нагороджений британським орденом Кавалер Індійської імперії.

Помер 26 жовтня 1930 року в готельному номері Лозанни (Швейцарія).

Ім’я одесита носить Бактеріологічний інститут у Мумбаї, днем заснування якого вважається 10 серпня 1896 року, коли Хавкін приступив до створення вакцини проти чуми.

В Індії випустили марку на честь ученого з України.

Цікаві факти

Студентом Хавкін вступив до революційної організації "Народна воля" і за підозрою в неблагонадійності перебував під наглядом поліції Російської імперії. 

За підписання колективного листа на захист Іллі Мечникова Хавкіну і ще шістьом студентам вручили "вовчі білети" – молоді вчені були позбавлені права обіймати посади в державних установах і вчитися в будь-якому навчальному закладі. Це й стало причиною еміграції.

Хавкін за дорученням міністерства оборони Великої Британії відповідав за щеплення англійських солдатів, яких відправляли на Першу світову війну.

Вдячні індійці називали Хавкіна "Махатма", що означає "Велика душа". 

Учений провів у Індії 22 роки.

Затяті вороги вакцинації розповсюджували чутки, що Хавкін – шпигун, тож подекуди його зустрічали камінням.

Усе своє майно, а також 300 тисяч доларів, учений передав на створення Фонду заохочень молодих талантів єврейських релігійних шкіл Східної Європи.

Величезний архів Хавкіна зберігається в Єврейському університеті в Єрусалимі. Там є його свідоцтво про народження з підписом одеського рабина, щоденники, листи, літературні нариси й навіть звіти з домашньої бібліотеки: "За ранкову газету сплачено стільки-то, за молоко – стільки-то".

Цікаву рокіровку провели в Бердянську заради того, щоби там була вулиця Хавкіна. 2016-го року ухвалено рішення перейменувати вулицю Фрунзе на честь вченого. Але оскільки в місті вже й до того була вулиця Хавкіна, то її перейменували на Менонітську. Також вулиця Хавкіна є в Одесі.

Афоризм на тему

"Не існує мистецтва кориснішого за медицину". Пліній Старший.

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту