Біолог з-під Харкова, який відкрив "канадську Нессі"

14 січня виповнюється 34 роки від дня смерті Вадима Дмитровича Владикова - еколога, біолога, іхтіолога світового рівня, піонера досліджень морської фауни Квебеку, відкривача "канадської Нессі". Іменем ученого названий один з видів міног - Eudontomyzon Vladykovi.

"Біологічне відлуння" епохи динозаврів

У кожній місцевості - власні природничі загадки. Є вони і в Канаді, куди 1930-го року емігрував харків'янин Вадим Владиков. Одна з таких таємниць – згадувані ще в індійських переказах "озерні чудовиська". 

1842-го року безпрограшну тему підхопило канадське видання Prince Edward Gazette. Мовляв, два хлопчаки на березі річки Сент-Джон бачили "блискуче" страховисько. На закінчення журналіст підкреслив: схожу живу "ковбасу" місцеві мешканці спостерігали не раз.

З року в рік "озерні чудовиська" спливали, щоправда, не на водних поверхнях, а на ЗМІ-шпальтах. Зазвичай – під час передплатних кампаній. Перелік "свідків" невпинно зростав. То це були рибалки, то студенти, то туристи, то "повз чимчикували". 

Разюче мінявся і опис. Наприклад, довжина коливалася у межах 3-12 м, голова – то з м'яч для гри в регбі, то зі здоровенний цебер, наростів було то два, то шість. В окремих повідомленнях йшлося про "китовий фонтан", "кінські очі" та "кільватерний слід".

Зрештою, до справи долучилися високі персони: влада відправила до озера Поенігеймук (хоча "монстрів" бачили і в інших місцях, зокрема у місцевій річці) керівника управління рибних промислів Квебека. Висновок: ідеться про велику рибу.

Як стверджують англо- та франкомовні джерела, думка вчених з цього приводу уперше прозвучала 1960 року. З вуст професора Манітобського університету Джеймса Маклеода, який відвідав "загадкові місця". 

Сенсаційний коментар: крупні істоти існують, не виключено, вони – "біологічне відлуння" епохи динозаврів.

Хто був першим?

Сенсація справді відбулася. Та вона – не в суті сказаного шановним ученим. А в тому, що Джеймс Маклеод не був першим. Ні науковцем, який відвідав місце подій, ні тим, хто заявив про доісторичне минуле "вихідців з прірви". Бо двома роками раніше (1958) про наявність у водних глибинах "чудовиськ з далекого минулого" оголосив, повернувшись з експедиції, на той час уже канадський вчений Вадим Владиков.

Вадим Владиков ловить рибу. Фото з сайту semanticscholar.org

От який висновок він зробив: "Я провів опитування серед безлічі жителів Сент-Елюте (велике село), і всі вони описують одну і ту ж істоту – тварину завдовжки від 12 до 18 футів, бурого або чорного кольору, з круглою головою завширшки близько 2 чи 3 футів, посередині якої і уздовж спини проходить схожий на пилку плавник. Завжди, коли до тварини намагалися наблизитися, вона сповзала у воду і ховалася". 

Тож без найменшого сумніву, Владиков – не лише іхтіолог світового рівня, а й відкривач "канадської Нессі".

Вадим Владиков з колегами на сходах біологічної станції, Лорантиди, травень 1941 р. Зліва праворуч: Чарльз Готьє, Вадим Владиков, П’єр Лесперанс, асистент. Фото з сайту semanticscholar.org
Реконструкція Нессі в музеї Нессі. Фото: lochness.com

Стовп біології Квебеку

Вадим Владиков зробив неоціненний внесок у вивчення природи франкомовної східної провінції Канади:

🔵 Описав сотні видів риб та ссавців. 

🔵 Входив до складу експедиції, яка здійснила перше екологічне дослідження провінції.

🔵 З його ініціативи створено знаменитий Квебекський акваріум - головний науково-дослідницькй центр морського та річкового життя.

🔵 Виконав роботи з встановлення якості питної води, яку отримували жителі Монреаля.

🔵 Зібрав величезну колекцію прісноводних риб. 

🔵 Дослідження білуг лиману Святого Лаврентія донині вважається не лише найповнішим, а й взірцевим. 

Фото польової команди на узбережжі штату Нью-Брансвік. Професор Владиков ліворуч. Фото з сайту semanticscholar.org
Іменем вченого названо один з видів міног - Eudontomyzon vladykovi. Фото: fishbase.se

Цікаві факти

  • Вадим Владиков - з родини священика (іноземців дуже дивувало, що служителі російського православного культу могли одружуватися).
  • Під час громадянської війни початку XX століття на теренах Російської імперії добровольцем вступив до лав армій Антона Денікіна та Петра Врангеля.
  • Друкувався у виданнях "Підкарпатська Русь", "Рибальський вісник".
  • Автор посібника "Пpиpодоопис у школі" (1926).
  • Вадим Владиков: "Оздоровити екологію можна лише спільними зусиллями".
  • Емігрував: спочатку з рештками білої гвардії до Туреччини (1920), потім – Чехії (1921-1928), Франції (1928-1930) і, зрештою, Канади (1930).
  • Мінога Владикова зустрічається у водоймах Австрії, Болгарії, Німеччини, Румунії, Сербії, Чехії, Чорногорії.
  • Доробок "Риби Підкарпатської Русі й методи їхнього лову" присвятив карпаторуській молоді.
  • Колеги скорочено називали Вадима Дмитровича Владикова - V.D.V.

З досьє Вадима Владикова

Фото з сайту semanticscholar.org

👶Народився 18 березня 1898 року поблизу Харкова.

👨‍🎓Закінчив Охтирський ліцей (1917), навчався на природничому відділенні Харківського університету (1917-1918), закінчив празький Каpлів університет (1921-1925).

👨‍💼Працював інспектором рибоохорони в Ужгороді (1919-1920), директором Етнографічного музею Словаччини (1925-1928), науковим співпрацівником паризького інституту Пастера та Музею природознавства (1928-1930), директором канадської біологічної станції "Лаурентиди", викладачем Монреальського та Оттавського університетів, директором біологічної лабораторії при міністерстві рибного господарства провінції Квебек (1930-1973).

💪Опублікував майже 300 книг з біології та іхтіології англійською, французькою, німецькою, російською та чеською мовами. 

🧑Голова Закарпатського товариства акваріумістів (1919-1920).

🏅Золота медаль французького Товариства агрономії та риболовства за публікації з іхтіології (1931).

😎Почесний радник Канадського музею природознавства. 

💀Помер 14 січня 1986 року в Канаді.

Прикол на тему

Самець канадської Нессі витинає кола навколо самиці:

- Десятки країн, сотні екологічних організацій, видатні вчені, відомі політичні лідери, мільйони людей - усі вони за те, щоб ми вижили, а ти – тільки й знаєш: "Голова болить…", "Голова болить…"

Фото В. Д. Владикова з сайту semanticscholar.org

Gif - gifer.com

Eudontomyzon vladykovi - fishbase.se

Музей Нессі - lochness.com

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту