Бізнес після карантину: як оживає китайська економіка - розповідь "місцевого" українця

Олександр Николишин, який уже 10 років живе в Китаї, розповів про особистий досвід під час карантину, дії держави та ставлення місцевих мешканців до втрати грошей через економічну кризу та пандемію.

Заборонили звільняти співробітників

- Наша родина живе в Пекіні. Я працюю в китайській медіакорпорації. Два місяці тому нас перевели на віддалену роботу, але весь цей час отримую зарплату в повному обсязі, - розповідає Олександр. - У моєї дружини - власна справа. Вона відкрила тут фітнес-студію, але два місяці тому її довелося закрити через карантин. Нам повідомили, що починаючи з лютого і до кінця червня для нашої компанії скоротять виплати із соціального страхування. Крім того, влада Пекіна звернулась з рекомендацією до власників приміщень скоротити орендну плату на цей час. І наші орендодавці погодилися скоротити плату за один місяць.

Олександр з родиною.
Від початку спалаху епідемії, центральний уряд КНР опублікував понад 40 повідомлень щодо допомоги громадянам та бізнесу, які постраждали від епідемії COVID-19.

Наприклад, людям дозволили відтермінувати виплати за особистими банківськими позиками, а компаніям - сплату податків.  

- А що з найманими працівниками? Наприклад, як довго зможете нараховувати зарплату, якщо фітнес-студія не приносить грошей?

- Державним компаніям заборонили звільняти співробітників і зменшувати зарплату. На деяких підприємствах пропонували взяти оплачувану відпустку на час карантину.   

Власники приватного бізнесу діяли за обставинами. У нашій студії поки що немає інших найманих працівників, тому такої проблеми не було. Хоча дружина сама собі виплачує зарплату, тому ми запитували, чи є якісь розпорядження щодо того, скільки вона має собі виплатити. Їй сказали, що це питання роботодавець вирішує напряму зі співробітником.

У перукарню - в масці, в кав'ярні - за окремі столики

- В Україні постійно з'являються новини, що Китай повертається до нормального життя. Які бізнеси вже змогли відновити роботу після суворого карантину? 

- Буквально сьогодні побачив новину, що станом на 24 березня 71% малих та середніх підприємств відновили роботу. 

Так, спортивні зали в Пекіні досі закриті. Але ситуація відрізняється залежно від населеного пункту і сфери діяльності.  У таких великих містах як Пекін і Шанхай, у провінції Хубей багато компаній досі не працюють. У решті населених пунктів роботу відновили. Навіть у Пекіні поступово відкриваються заклади сфери обслуговування: ресторани, кав’ярні, перукарні. На ринку роздрібних товарів Їу, який називають "світовим супермаркетом", відновили роботу 92% магазинів.

- Вони працюють як раніше чи обмеження все ж є?

- Коли заходиш до закладу, у тебе вимірюють температуру, перевіряють, чи не покидав ти Пекін впродовж останніх двох тижнів, записують особисту інформацію. Також потрібно бути в масках. 

На вихідних я був у перукарні. Раніше клієнтів там приймали за чергою, а тепер довелося записатися на певний час заздалегідь, тому що в них обмеження за кількістю клієнтів, які можуть перебувати в приміщенні одночасно. 

Незвичайні умови тепер і в кав’ярні -  за одним столом має сидіти одна людина. Тобто ми з дружиною сиділи окремо, за сусідніми столиками.

У Китаї вже була епідемія - їм знайомі ці проблеми

- Українці дуже болюче сприйняли карантин саме через вплив на їхній бізнес і втрату грошей. А як цей аспект сприймають у Китаї? 

- Звісно, в цей час дуже багато людей втрачає гроші, але серед наших знайомих та клієнтів немає нікого, хто б скаржився, когось звинувачував. Усі розуміють, що склалися такі обставини і треба від них відштовхуватися.

Усі чекають, коли можна буде відновити роботу або намагаються викручуватися в залежності від обставин. Наприклад, наша студія не працює, але ми проводимо безкоштовні онлайн-заняття. Прибутку це не дає, але розглядаємо їх як можливість  підтримувати зв'язок з нашими клієнтами, прорекламувати себе в такий спосіб. Можливо, в майбутньому люди, які нас дивилися, прийдуть до студії. 

Ресторани та кав'ярні займаються доставкою. Онлайн-торгівля працює добре. У навчальних платформ навпаки бізнес піднявся, тому що багато людей зараз навчаються дистанційно. 

Наша студія не працює, але ми проводимо безкоштовні онлайн-заняття.

- А які загальні настрої? 

- Є такий момент - у 2002-2004 роках в Китаї вже була епідемія коронавірусної хвороби SARS-CoV. І це теж певний досвід. У людей вже були аналогічні проблеми, фінансові втрати, уповільнення економіки, але країна це пережила і потім все було нормально. 

Зараз у Китаї вірять, що головне перетерпіти і протриматися, а далі все буде добре. Люди розуміють, що на першому місці зараз здоров'я. Звісно, не можна казати про всіх, але загальні настрої такі. Коли епідемія була на піку, в місцевих соцмережах писали: 

Принаймні ми просто сидимо вдома, проводимо час з нашими рідними, маємо можливість займатися тим, на що бракувало часу. Нам набагато легше, ніж тим медичним працівникам, які працюють в Ухані, в провінції Хубей, тому нічого сильно жалітися.

Як Китай допомагає місцевому бізнесу

Наразі китайська влада називає вплив коронавірусу на економіку "короткотерміновим, зовнішнім і контрольованим". 

Так, у січні і лютому зростання промислового виробництва в КНР було нижчим, ніж за перші два місяці минулого року на 13,5%. Обсяг роздрібної торгівлі соціальними товарами скоротився на 20,5%,  прибуток закладів громадського харчування скоротився на 43%.

Водночас популярнішими стали послуги через інтернет. Роздрібні продажі сягнули 1 трлн 123 млрд 300 млн юанів - це п'ята частина всієї торгівлі соціальними товарами. Збільшилися обсяги випуску речей, пов'язані із захистом від вірусу і предметів першої необхідності, зросли темпи виробництва високотехнологічної продукції. 

  • Чартерами повертають робочих

В Китаї є таке явище, як робочі-мігранти — це люди з сільської місцевості, які "мігруючи" їздять до великих міст, де наймаються на тимчасову роботу, переважно на будівельні та інфраструктурні проекти. 

Щоб розв’язати проблему нестачі кадрів - місцева влада допомогла 9138 ключовим підприємствам найняти 370 тисяч працівників, а також організувала чартерні поїзди, автобуси та літаки, щоби повернути на роботу понад 4,1 млн робочих-мігрантів.

  • Звільняють від виплат внесків соціального страхування

У лютому сукупний обсяг знижених або скасованих для компаній по всій країні трьох видів внесків із соціального страхування, включаючи страхування по старості, страхування від безробіття і травм на виробництві, склав 123,9 млрд юанів (близько 17,7 млрд долларів). 

Найбільшу вигоду від цієї політики отримали середні, малі та мікропідприємства.

"Оскільки ці компанії є основними роботодавцями, ми маємо надавати їм більшу підтримку, щоб допомогти якнайшвидшому відновленню їхньої роботи і допомогти пережити важкі часи. Така підтримка може бути масштабнішою для підприємств у провінції Хубей", - заявив прем'єр Держради КНР Лі Кецян.

  • Відтерміновують погашення відсотків та кредитів

З 25 січня по 30 червня 2020 року середні та мікропідприємства, які постраждали від COVID-19 можуть звернутися до банків, щоб відкласти погашення відсотків. Цей термін можна продовжити до 30 червня, при цьому штрафи не стягуватимуться.

  • Дають позики бізнесменам і фермерам

100 китайських банків нададуть позики приблизно 10 мільйонам малих та мікропідприємств, а також самозайнятим бізнесменам та фермерам. Вони зможуть отримати їх через додатки на мобільних телефонах. Це має допомогти відновити роботу, а також розширити виробництво після епідемії. 

Також уряд порадив банкам працювати над значним зниженням ставок за кредитами для таких підприємств, взявши за основу рівень минулого року.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту