Що означають символи президентів: булава з секретом, чоловіче кольє і нестандартні штандарти

Як і з чого зроблені українські символи влади, у яких 29 листопада - ювілей. І які атрибути є у колег Володимира Зеленського.

Рівно 20 років тому, 29 листопада 1999 року, був введений в дію Указ Президента України про офіційні символи глави держави. Ініціатором був тодішній Президент, Леонід Кучма. А то непорядок виходив: у всіх - є, а в України офіційних символів на 8-му році незалежності не було, крім одного.

Був виданий відповідний Указ, і з тих пір у глави держави цілих чотири офіційних символи, й у кожного є свої особливості - це штандарт, знак-коллар Президента, гербова печатка і булава.

У чому їх особливості і які аналоги президентських символів є в інших країнах, знає "Йод".

Коллар: знак-прикраса з гербами

Колар (collar, з англійської - комір, нашийник) - поширений атрибут президентської влади в багатьох країнах. Це - орденський ланцюг, таке чоловіче кольє.

Український колар, який офіційно називається "Знак Президента України", зроблено з білого і жовтого золота 585 проби, прикрашено медальйонами з гербами. На медальйонах - малий державний герб, княжий тризуб Володимира Великого, герб Галицько-Волинського князівства (Золотий лев), герб Великого князівства Литовського (Погоня), герб Війська Запорізького (Козак з мушкетом), родовий герб Богдана Хмельницького (Абданк-Сирокомля) і герб УНР.

Кілька цікавих фактів про колари в інших країнах.

Президент Франції Макрон і колар Ордена Почесного легіону

У Франції Президент, вступаючи на посаду, автоматично стає і гросмейстером (!) Ордена Почесного легіону. І отримує нагрудний  ланцюг. Але ніколи колар не використовує, тільки один раз, під час інавгурації, після чого реліквію повертають до Музею Ордену.

У Молдові дорогоцінний президентський знак було виготовлено на замовлення... Комуністичної партії.

В Естонії використовують точну копію президентського знака. З огляду на те, що оригінал було "віджато" відступаючими у 1941 радянськими військами у тодішнього президента Естонії. І з тих пір вын зберігається в "Оружейной палате" Кремля. Незважаючи на прохання і вимоги, в Естонію його так і не повернули.

У Фінляндії ланки ланцюга президентського колара, Ордена Білої троянди, раніше були виконані у вигляді... свастики.

Фінляндія - єдина країна, де цей символ не заборонено. Фіни стверджують, що їх місцева свастика, хакарісті, це - стародавній символ щастя. А від нацистської, розташованої під кутом 45 градусів, відрізняється тим, що строго вертикальна.

Але все-таки з президентського колара хакарісті прибрали, замінивши на абстрактні хрести-сніжинки.

Але на штандарті Президента Фінляндії - а це теж офіційний символ - свастика залишилася! Придивіться до хреста у лівому верхньому кутку штандарта?

Штандарт: А я на морі!

На відміну від перерахованих вище символів, президентський штандарт є майже у всіх державах. Найчастіше - це прапор національних кольорів, на який накладено державний герб або його елементи.

Так само і в Україні, де штандарт представляє собою полотнище синього кольору із зображенням золотого тризуба (малий державний герб), він же - знак Княжої Держави Володимира Великого.

В інших країнах є досить оригінальні варіанти. Наприклад, так виглядає штандарт Президента Ірландії:

А так - штандарт Президента Південної Кореї.

Іноді штандартів буває навіть два. Як у випадку з Ізраїлем: президент на суші і президент на морі (з жовтою окантовкою).

До 1999 року штандарт Президента був єдиним символом глави держави в Україні.

Декоративна печатка

Гербова печатка за великим рахунком служить декоративним атрибутом. Її відбитком завіряється підпис глави держави на документах. Але тільки на церемоніальних: грамоти, посвідчення до президентських нагород і почесних звань. У щоденній роботі використовується звичайна канцелярська печатка.

У світі серед офіційних державних символів влади гербова печатка майже ніде більше не зустрічається.

Булава з секретом

Найцікавіший з атрибутів-символів Президента України, безумовно, булава. Вірніше, навіть не так: Булава Президента України - так в Указі!

Вона символізує спадкоємність багатовічних традицій української державності, відсилає до часів козацтва, коли булава була символом влади гетьмана.

Виготовлена ​​з позолоченого срібла, причому є цілком собі холодною зброєю. Все серйозно!

Крім того, що булава це - "ударний інструмент", так ще в ній заховано маленький секрет: якщо натиснути на таємну кнопку, прикрашену дорогоцінним смарагдом, то з рукоятки з'являється тригранний стилет з вигравіруваним на лезі латинським девізом Omnia revertutur ("Усе повертається").

Андрій Римський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту