Колаж Йод.media

Чим годувати електорат: 10 фактів про гречку як виборчу валюту

Редакція "Йод" любить курйозні збіги обставин. Щойно ми зібрали докази, що гречка на виборах — міцна грошова одиниця, як заступник міністра внутрішніх справ Іван Варченко виступив із заявою і дуже серйозно підтвердив наші жарти.

Варченко сказав, що кандидати у президенти можуть роздавати крупу виборцям. Це не є підкупом, оскільки її вартість не перевищує 60 гривень. І взагалі, на цю суму виборцям можна давати все що завгодно – ручки, блокноти. Головне, щоб подарунок був не дорожче 3% від прожиткового мінімуму.

Гадаємо, слова Варченко заслуговують бути надрукованими, заламінованими й прикріпленими у кожному агітаційному наметі. 2019 рік украй неспокійний для валютно-гречаного ринку. Його буде плющити, трясти й лихоманити через президентські та парламентські перегони, на які фінансово забезпечені кандидати кидають в обіг надмірну кількість круп.

За своїми характеристиками гречка претендує на звання валюти давно і настирливо. Підрахункам піддається, в обігові - присутня, викликати паніку схильна. Окрім цих загальних ознак будь-яких грошей, гречка має унікальні особливості.

Локальність

Змагатися з іноземною валютою нашій крупі, звичайно, важко. В Європі та Америці гречку зовсім не визнають. А ось в Китаї, Кореї та Японії - обожнюють (щоправда, у вигляді борошна, а не каші). При цьому завезли її в наші краї греки (звідси і назва) з Візантії в VII столітті.

Національною валютою під час президентських перегонів її теж не назвеш. Роздати пакети для 30 млн виборців - у будь-якого з кандидатів адмінресурс лусне і логістичний пупок розв'яжеться. Тому наша крупа – валюта регіональна, що показала себе надійно як на місцевих виборах, так і на парламентських, в округах.

 

Конвертація

Гривню і навіть долар, євро та біткоїни (не плутати криптовалюту з круповалютою!) можна конвертувати в гречку. А от назад - зась! Але при цьому крупу легко можна перевести в два стани - банковий депозит, коли виборець береже отриману від кандидата гречку в трилітровій банці, або в кашу.

 

Девальвація

 

 

Коли кандидат приступає до емісії гречки на виборчому окрузі, цю валюту він підкріплює своїм гарячим серцем, холодною головою, чистими руками, кришталевими намірами і ... далекосяжними планами. Адже особливість гречки як валюти в тому, що відразу після випуску, все, чим вона підкріплена, починає стрімко девальвувати.

Високий курс

Політична історія України не пригадає випадків, коли за гречку ставали президентами - в цій боротьбі тільки крупо-валютою не обійтися. Зате відмінну кашу заварив екс-мер Києва Леонід Черновецький. Стати столичним градоначальником за рахунок продуктових пакетів - клас істинного політичного «валютника». А у Черновецького вийшло навіть двічі: в 2006 році він отримав підтримку 32% любителів гречки, а в 2008-му - 38%.

Майнінг

Передбачливий виборець знає, що гречки можна здобути навіть більше, ніж обіцяє кандидат. Коли в 2015 році на скандальному виборчому окрузі №205 в Чернігові посівну, себто, виборчу кампанію до парламенту проводив «маршал Гречка» (він же - Геннадій Корбан), мудрий електорат кілька разів займав чергу до «друкарського верстата» і збирав активи пакет за пакетом.

Нестабільність

Цю негативну рису гречки як виборчої валюти теж добре видно на прикладі виборів в тому ж окрузі №205. Один кандидат завіз просто безодню крупо-валюти, а депутатський мандат все одно не отримав - крісло в Раді замість Корбана зайняв Сергій Березенко.

Мінливість

Гречка може бути загальною назвою для цілої групи виборчих валют. Туди сміливо можна включати вершкове масло, олію і навіть маргарин, а також цукор, каву, чай. Під час виборів в об'єднаних територіальних громадах навесні 2018-го кандидати перетворили в гречку навіть комбікорм! Меж для фантазії немає. Тому «гречкою» цілком можуть стати і затребуваніші матеріальні цінності - хоч дзеркальця і ​​намисто.

Цільова аудиторія

Не без підстав прийнято вважати, що гречку в якості виборчої валюти більше цінує вікова аудиторія. Приклад екс-мера Черновецького з «його бабусями» - яскраве цьому підтвердження. Молодь, як показує практика, мислить шаблонно. Ось в жовтні 2015 року в Чернівцях студенти проявляли свою любов до кандидата за стандартну національну валюту - гривню. Та організатори на цьому й погоріли.

Чорний ринок

За підкуп хрусткою банкнотою можна дочекатися і фрази «Встати, суд іде». Троє студентів за ті ж скандальні вибори в Чернівцях отримали термін (правда, умовний). А ось гречка йде в ужиток легше - подумаєш, пригостив кандидат ніжно улюблених виборців! Навесні Кабмін голосно схвалював законопроект про кримінальну відповідальність для тих, хто приймає кашу на виборах. Та в парламенті не такі божевільні, аби самим собі підривати вимощену гречкою передвиборну дорогу. Так що «сію-посіваю» аж до жовтня 2019 року. Однак тут є одне «але»...

Урожайність

Накосити собі голосів за рахунок крупи, схоже, в 2019 році буде нелегко. Роки політичної дієти на продуктових пакетах народу набридли, і якщо в 2016-му свої голоси за гречку були готові продати 11% виборців, то в 2018 році - лише 7,7%. Та й гречаний запас України не безмежний. У 2019-му аграрії погрожують скоротити посівні площі під цю культуру на 40-50%.

Так що кандидатам доведеться або шукати іншу передвиборчу валюту, або самим орати і сіяти.

Ганна Гончаренко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту