Через "гру" з допінгом Росію залишать без двох Олімпійських ігор

У РФ догралися з допінгом: спортсменів не допустять до найважливіших турнірів, включаючи Олімпійські ігри, позбавлять прапора, відберуть турніри. Крім того, футбольна збірна може не поїхати на Євро-2020, а Санкт-Петербург - позбутися матчі чемпіонату континенту. Як так вийшло і що буде далі - розбирався "Йод".

9 грудня о Парижі відбудеться засідання виконкому Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), на якому буде розглянуто питання санкцій на адресу російського спорту - атлетів, чиновників і всієї країни. Приводом для цього стало розслідування спеціального комітету головного антидопінгового органу в світі. За результатами якого доведено, що після скандальних усунень ряду спорстменов Росії від літньої Олімпіади в Ріо-2016 і позбавлення прапора (а також недопущення на Ігри багатьох спортсменів РФ) на зимовій Олімпіаді в Пхенчхані-2018, маніпуляції з допінгом в Росії не припинилися. А значить, очікуються нові санкції.

Вашій увазі відповіді на головні питання про наймасштабніший допінговий скандал в історії світового спорту.

Через що скандал?

У 2014 році збірна Росії провела мегауспешні зимові Олімпійські ігри в Сочі, вигравши аномально велику кількість медалей - 33, з яких 13 - золоті. Але через пару років розслідування спеціальної комісії, очолюваної канадським професором Річардом Маклареном, довело, що на Іграх в Сочі-2014 діяла система маніпуляцій з допінг-пробами російських атлетів. Їх розкривали, підміняли на аналізи "чистої" сечі, здані заздалегідь. Причому, здійснювалося це з відома чиновників профільного Міністерства спорту РФ і навіть спецслужб.

Найважливішим свідком став колишній глава московського "антидопінгового центру" Григорій Родченков. За успішні Ігри в Сочі-2014 його нагородили урядовим орденом, але на початку 2016 року поїхав до США, де дав викривальні покази про свою діяльність. Родченков розповів про численні порушення. У тому числі зізнався, що сам розробив систему приховування допінгу в пробах, і навіть придумав спеціальні "коктейлі", до складу яких входили анаболічні стероїди, розчинені у віскі (для чоловіків-олімпійців) і мартіні (для спортсменок).

Як підсумок - Росія втратила 4 медалі Сочі-2014. Більш того, на адресу РФ було висунуто звинувачення в підтримці допінгу на державному рівні. У Росії це категорично спростували, але це не зупинило Міжнародний олімпійський комітет (МОК), який не допустив команду Росії з легкої атлетики до Олімпіади 2016 в Ріо-де-Жанейро. А потім і зовсім усунув російських спортсменів від участі в зимових Олімпіаді та Паралімпіаді 2018 року в корейському Пхенчхані - туди поїхала команда "Нейтральних атлетів", без форми, прапора і гімну, причому далеко не всі спортсмени були допущені до Ігор-2018.

Також, рішенням WADA, антидопінгове агентство Росії (РУСАДА), що покликане стежити за чистотою спорту на території РФ, було призупинено в правах, бо насправді воно не боролося з допінгом, а, навпаки, його "кришувало". Власне, через це російські спортсмени (крім тих, хто довів свою "чистоту" і погодився виступати під нейтральним прапором) і пропускали найважливіші змагання протягом останнього чотириріччя.

Щоб повернути колишній статус і не боятися бути відстороненими від Олімпіад в майбутньому, Росії необхідно було показати, що допінгові скандали - в минулому, всі винні покарані, а РУСАДА можна відновити в правах. У 2018 таке рішення було прийнято на засіданні виконкому Всесвітнього агентства. Але WADA поставила умову: у вигляді "жесту доброї волі", на підтвердження прагнення до співпраці, Росія повинна була передати комп'ютерну базу даних московської антидопінгової лабораторії, в якій зберігалася вся інформація за період 2012-2015 роки.

У Росії, здавалося б, нічим не ризикували: дискваліфікація минула, спортсмени, що завинили, або вже відбули покарання, або зовсім пішли зі спорту, так, що можна було продемонструвати наочно: мовляв, "порушення були - ось вони, але все в минулому, більше такого не повториться ". А для WADA ця інформація потрібна була як кейс знань, щоб вміти протистояти подібним махінаціям в подальшому. І в Росії відповіли: "Ок, без проблем" - і передали базу даних минулої зими.

Що трапилося цього разу?

У 2019 спеціальний "комітет з відповідності" (CRC) провів розслідування, і представив доповідь для WADA з рекомендацією повторного позбавлення РУСАДА статусу відповідності.

З'ясувалося, що вже після згоди Росії на передачу бази даних, і перед самою передачею, до бази масштабно вносилися зміни. Файли віддалялися, замінювалися на інші. Причому, відбувалося це навіть у січні 2019 року. І WADA про це до відома не ставилася. Тобто було порушено єдину, але категоричну умову "дострокового звільнення" РУСАДА і поновлення цієї організації в правах.

За правилами світового спорту, якщо національне антидопінгове агентство позбавляється статусу відповідності, то вся країна може бути відсторонена від участі в міжнародних змаганнях, як порушник Всесвітнього антидопінгового кодексу - документа, який підписаний і  Міжнародним олімпійським комітетом (МОК), і майже всіма світовими федераціями з різних видів спорту, і РУСАДА, і футбольними ФІФА й УЄФА, і навіть самою Організацією об'єднаних націй (ООН).

Ступінь санкцій визначає виконком WADA, беручи за основу рекомендації "комітету з відповідності". І для всіх, хто підписався під антидопінговим кодексом, виконання рішення WADA - закон.

Так ось, "комітет з відповідності" рекомендував WADA усунути російських спортсменів, чиновників і офіційних осіб на 4 роки від усіх великих міжнародних змагань і забрати у Росії все міжнародні турніри, право на проведення які вона отримала раніше.

Що буде далі?

Буде "бан" усього російського олімпійського спорту на найближчі 4 роки. А це - дві Олімпіади: в японському Токіо влітку 2020 року і зимова в китайському Пекіні-2022. Також "бан" на участь у футбольному чемпіонаті світу 2022 для збірної Росії. А також позбавлення Росії великих турнірів, таких як чемпіонати світу з хокею, волейболу, водних видів спорту, фіналу футбольної Ліги чемпіонів-2021 (повинні були пройти на території Росії в період з 2019 по 2025 роки).

Чому ми так упевнені? Тому, що за весь час існування "комітету з відповідності" не було жодного випадку, щоб WADA не прислухалася до його рекомендацій, задовольняючи їх повністю, на 100 відсотків.

Росіян точно не буде на двох наступних Олімпіадах?

Символіка РФ на Олімпіадах буде під забороною

Не зовсім так, будуть. Але без державних регалій. Не буде прапора і гімну Росії (навіть у разі, якщо російські атлети виграють золото Олімпійських ігор), буде заборона на державну символіку на екіпіровці, а команда Росії буде називатися "Нейтральними атлетами". І на саму Олімпіаду зможуть поїхати тільки ті спортсмени, хто доведе (!) свою чистоту. Так, з-за гріхів РУСАДА для всіх (!) спортсменів з Росії тепер діє "презумпція винності": це не каральні органи повинні тепер доводити їх провину, а самі спортсмени - свою невинність. Причому, до Олімпіад можуть бути не допущені навіть ті атлети, які раніше просто були під підозрою, маніпуляції з чиїми допінг-пробами відбувалися без їх відома. А кандидатури тих, хто раніше був спійманий на допінгу і вже відбув свою дискваліфікацію ("спокутував провину ", так би мовити), навіть не будуть розглядатися.

"Плюс" ще купа додаткових умов: здача додаткових аналізів НЕ на території Росії, співбесіди - і все це без гарантії того, що в результаті атлет отримає допуск на Олімпіаду.

Нехай скажуть "спасибі" своїм чиновникам від спорту і державним особам. До речі, їх, чиновників, на Олімпіадах і чемпіонатах світу точно не буде. Але теж є нюанс: так, їм не видадуть акредитації офіційних осіб, але, на жаль, ніхто не може заборонити їм просто купити квитки і приїхати на Олімпіаду в ролі вболівальників.

Чи усунуть Росію від футбольного Євро-2020?

Тут трохи складніше. Так, Європейський футбольний союз (УЄФА), який проводить чемпіонат континенту, теж підписав Всесвітній антидопінговий кодекс, а значить рішення виконкому WADA для них - закон.

А тим часом збірна Росії вже вийшла на Євро-2020, а стадіон в Санкт-Петербурзі - в числі міст-господарів турніру. УЄФА може залишити збірну Росії та місто серед учасників і організаторів турніру, пославшись на той факт, що занадто пізно міняти склад і учасників, і міст. Адже турнір стартує вже через півроку - мовляв, "Росію просто нема ким замінити". Але це - неправда.

Ось вам два приклади. У 1992 році під санкції ООН (так, це трохи інше, але все ж таки...) через війну на Балканах потрапила Югославія, збірну якої відсторонили від чемпіонату Європи, і замінили збірну цієї країни на команду Данії. Сталося це за 10 днів до старту турніру, який, до слова, виграли саме... данці!

А прецедент екстреної заміни стадіону - взагалі свіжий. Минулого тижня відбувся фінал американського аналога Ліги чемпіонів, Кубка Лібертадорес. Спочатку його планули провести в Чилі, але через масові вуличні заворушення в цій країні його було перенесений до столиці Перу, міста Ліма. За 20 днів до фіналу.

Так що допускати збірну Росії, а також Санкт-Петербург до участі в Євро-2020 чи ні - залежить тільки від політичної волі керівництва УЄФА.

Але для початку повинен відбутися виконком WADA - той самий, на якому буде прийнято рішення згідно з рекомендаціями "комітету з відповідності" (CRC). Засідання, нагадаємо, пройде в Парижі 9 грудня. Що цікаво, саме на цю дату за попередніми даними, намічено політичну зустріч у "Нормандському форматі" лідерів Франції, Німеччини, України та Росії. Збіг?

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту