Чим нам відгукнеться рання весна і як захиститися від змін клімату - рекомендації нейрофізіолога

Чи може відсутність зими відбитися на нашому фізичному та психологічному здоров'ї, кому варто бути напоготові і як підготувати до змін свій організм? Розповідає доктор біологічних наук, професор Інституту фізіології імені академіка Богомольця Нана Войтенко.

Цього року в Україні так і не настала метеорологічна зима. Температура повітря в Києві вперше за 140 років не опускалася нижче 10 градусів морозу, сніг не пролежав на вулицях і дня, а вже в перші тижні весни ми переодяглися в легкі плащі та відмахуємося від невластивих для березня комах. Погано це чи добре для нашого здоров'я?

Плюси та мінуси теплої зими

- Нано, як на нашому здоров'ї може відбитися те, що українці вперше не відчули на собі звичної зміни сезонів?

- Сама по собі відсутність снігу і морозів не може негативно вплинути на наш організм. Навпаки, тепла зима - це комфортніші умови: менше простудних захворювань і переохолоджень, що має позитивно вплинути на наше здоров'я.

Я не знаю статистику, але точно цього року набагато менше нещасних випадків через переломи. Згадайте, скільки їх було раніше, коли не встигали прибрати сніг або посипати лід сіллю, піском.

Але, з іншого боку, тепла зима може призвести до того, що цієї весни раніше прокинуться переносники різних інфекційних захворювань - кліщі, комарі та інші небезпечні для людини сусіди.

Найважче буде людям із сезонною алергією, астматикам. Вочевидь цвітіння рослин цього року почнеться раніше.

- Тобто варто боятися не теплу зиму, а глобального потепління в цілому?

- Так. Зміни клімату призводять і до підвищення літньої температури. Найнебезпечніша моторошна спека, до якої людина не пристосована. Першими страждають фермери, люди, які працюють на відкритому повітрі, не маючи можливості сховатися в офісі під кондиціонером. Також у групі ризику - гіпертоніки та люди похилого віку, які погано переносять перепади температури.

Поки що немає відповіді - це глобальне потепління або періодичні зміни клімату. Може бути, за певний час, температура знову почне знижуватися. Такі періоди вже були в історії людства. Про це знають і історики, і метеорологи. Але людський організм має доволі потужні компенсаторні механізми, які допоможуть йому адаптуватися під нові умови. Просто не завжди це можна зробити різко, за короткий період часу.

Як адаптуватися до змін клімату

- Ми можемо собі допомогти легше прийняти ці зміни?

- Звісно. Людина, яка звикла тренувати свій організм, зможе легше пристосуватися до змін і прийняти цей удар на відміну від тих, хто ніколи не займався своїм здоров'ям. Так що, ясна річ, треба привчати себе до навантажень, мобілізувати всі свої можливості. Для цього є спорт, фізичні навантаження, загартовування.

Літнім людям, які все життя прожили в стабільному кліматі, буде складніше. Але зайнятися своїм здоров'ям ніколи не пізно. Якщо не можете ходити в тренажерний зал - хоча б займайтеся спортивною ходьбою або просто збільште кількість пішохідних прогулянок. Якщо дозволяє здоров'я - можна обливатися холодною водою або ходити в сауну. Все це підготує ваш організм до змін клімату.

Про харчування: годі об’їдатися смаженою картоплею

- А харчування? Адже в холод ми все звикли їсти важку, жирну їжу.

- Навіть холодні зими не виправдовують неправильне харчування. Ми вже давно живемо не в печері, а в більш-менш нормальних умовах. Навіть якщо температура в квартирі опускається до 16 градусів - це не привід насмажити картоплі із салом і об'їстися. Це не зігріє, але може згубно вплинути на організм.

Усередині нашого організму завжди стабільна температура, тому що працюють механізми, які підтримують цей внутрішній гомеостаз.

Здорове харчування не має залежати від пори року або температури за бортом. Людина має залишатися капітаном свого власного корабля, який називається організм. Розуміти, що для нього корисно, а що шкідливо. І знаходити компроміси. Тоді йому буде легше адаптуватися до змін, які відбуваються в мінливому зовнішньому середовищі.

Взимку і ранньою весною у нас немає свіжих продуктів з грядки. Але є консервація, заморожені овочі, сезонні фрукти. Зрозуміло, міняти звички важко. Насамперед людям похилого віку, які звикли їсти смажене, копчене, ковбасу. Але людина має сама розуміти, що корисно для її організму - і приймати рішення.

Температурні нюанси для мозку й тіла

- А як на глобальне потепління реагує наш мозок? Адже багато хто визнає, що і головою влітку працювати складніше, ніж узимку.

- Еволюційно людина створена для комфортного життя у доволі вузькому діапазоні температур. Оптимальна температура для нашого організму, а, отже, і для нормального функціонування мозку - від 18 до 24 градусів. Треба намагатися працювати в таких умовах або створювати їх за допомогою кондиціонування повітря, провітрювання. Інакше наш організм пускатиме всі сили, щоб впоратися з дискомфортом, а не займатися тим, що нам потрібно.

Слідкуйте за комфортом у квартирі, на вулиці, а в разі хвороби, обов'язково знижуйте температуру за допомогою жарознижувальних препаратів. 39 градусів і для дорослої людини вже небезпечно, для дитини - тим паче.

Якщо серед ваших близьких є люди з нестійкою психікою

- У багатьох відсутність зими проявляється ще й у психологічному дискомфорті. Новий рік без снігу, без звичних морозів деяких вганяє в нудьгу або навіть депресію.

- Люди, у яких є проблеми з психічним здоров'ям, у принципі погано реагують на будь-які зміни. Що стабільніша в цьому плані людина, то легше вона сприймає такі новини (про кліматичні зміни та інші катаклізми) і може їх спокійно аналізувати.

Якщо люди з нестійкою психікою є серед ваших близьких, намагайтеся оточувати їх турботою, більше пояснювати можливі перебільшення впливу змін клімату на життя і здоров'я конкретних людей. 

Задля відпочинку серед снігу, завжди можна поїхати в гори - погуляти, покататися на лижах, пограти в сніжки. Цього року в Карпатах сніг був. А для міських жителів відсутність снігу - це навпаки добре.

Ареал розповсюдження небезпечних комах розширюється

- Якщо наші зими стануть теплішими, клімат зміниться - у нас можуть з'явитися зовсім невластиві для нашої країни комахи, птахи. Це може бути небезпечно?

- Так, це проблема. Раніше комарі, які переносили малярію та інші небезпечні захворювання, були тільки в Африці, Південній Америці та інших субтропічних країнах. Тепер їхній ареал розширюється на країни з помірним кліматом, тому до цього треба бути готовими.

Ця проблема лежить у зоні відповідальності нашого Міністерства охорони здоров'я. Вони мають це розуміти, тримати на контролі та рекомендувати щеплення, якщо це дійде до України. Така небезпека існує.

Наскільки небезпечні зміни клімату для України

- Зміни клімату - це не українська проблема, а всесвітня. Світова спільнота обговорює, як це може відбитися на здоров'ї людей?

- Усе це відстежує Всесвітня організація охорони здоров'я, тому що в деяких країнах - не в Україні - це питання стоїть дуже гостро. Перш за все це Африканський континент і всі країни в тропічному й субтропічному поясі.

Є реальні цифри, що останніми роками там впала врожайність кукурудзи та інших базових для населення продуктів. Збільшилася кількість людей, дітей, які живуть у голоді. І це, звісно, проблема, якою нині стурбовані всі міжнародні організації.

Через зміни клімату частіше відбуваються масштабні природні катастрофи - повені, цунамі, урагани, які погіршують, наприклад, якість питної води.

Це те, що реально знижує якість життя. І цьому важко протистояти. Є загальносвітові програми допомоги регіонам, які через це страждають.

Але Україна, принаймні поки що, в їхнє число не входить. Для нас - як для країни з помірним кліматом - прямої небезпеки немає. Навпаки, ми можемо збільшувати врожайність, вирощувати нові культурні рослини. Ми не є територією, якій загрожує підвищення рівня світового океану, як, наприклад, багатьом країнам Європи.

У цьому сенсі для нашої країни небезпечних викликів поки що немає, але кожна людина має дбати про своє здоров'я, розуміти, що ні Міністерство охорони здоров'я, ні Президент не захистять її, наприклад, від спеки влітку. Тому треба жити розумно, піклуючись про свій організм.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту