Чим закінчилася Нормандська зустріч: 7 головних питань

Переговори у Парижі між Зеленським та Путіним за посередництва Макрона та Меркель затягнулися до пізньої ночі.

Для тих, хто проспав підсумок Нормандської зустрічі у Парижі, а також для тих, хто хоче просто та швидко розібратися у тому, що там відбулося – "Йод" підготував коротке резюме з основних запитань, які обговорювалися. Про деякі сторонам вдалося домовитися, про інші вирішили поговорити через 4 місяці – саме тоді відбудеться нова зустріч Зеленського, Путіна, Макрона та Меркель. 

Про що домовилися:

1. Повне припинення вогню

Вогонь у зоні конфлікту на сході України має бути припинений до кінця 2019 року. Цей пункт – перший та основний, який увійшов до фінального комюніке:

"Сторони віддані повній та всеохопній імплементації режиму припинення вогню, підкріпленого реалізацією всіх необхідних заходів з підтримки режиму припинення вогню до кінця 2019 року".

Серед кроків на шляху до цього – розведення сил ще у трьох точках, розмінування території та відкриття додаткових пунктів пропуску на лінії розмежування.

Президент України Володимир Зеленський на прес-конференції сказав з цього приводу:

"Українська сторона наполягала, що головне – це ситуація з безпекою на сході України. Лише за цих умов може відбутися просування у інших питаннях".

2. Полонені

Ще одне надважливе питання, про яке вдалося домовитися – до кінця року відбудеться обмін полоненими за принципом "всіх на всіх", починаючи з "усіх встановлених на всіх встановлених".

Сторони мають сформувати і затвердити списки осіб.

Спочатку сторони домовилися про обмін до 24 грудня, однак потім, за словами президента Зеленського, вирішили не ризикувати та зійшлися на обміні до 31 грудня 2019 року.

Цей пункт може бути реалізований лише за умови, коли міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб.

3. ОБСЄ

Усі три сторони підтримали розширення Спеціальної моніторингової місії  (СММ) Організації безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Тобто ОБСЄ тепер моніторитиме ситуацію на Донбасі цілодобово - 24 години 7 днів на тиждень. 

"Ми домовилися про краще спостереження за перемир’ям. Розширення мандату ОБСЄ – він діятиме не 12 годин на день, а цілодобово", - заявила канцлерка Німеччини Ангела Меркель. 

4. Нова зустріч у Нормандському форматі

Сторони домовилися, що домовлятимуться ще.

Вибачайте за каламбур, та цей пункт домовленостей не менш важливий, ніж інші – через чотири місяці Зеленський та Путін за посередництва Меркель та Макрона мають знову сісти за стіл переговорів, щоб просунутися у пунктах, у яких поки що згоди немає:

"Через 4 місяці ми знову зустрінемося, а до того часу міністри закордонних справ і політичні радники забезпечать виконання досягнутих домовленостей. 

На наступній зустрічі мова також буде про місцеві вибори, - заявила пані Меркель. – Поки я бачу хорошу політичну волю для розв'язання політичних проблем. Ми задоволені підсумками цієї зустрічі та раді, що президенти Путін та Зеленський зустрілися особисто".

Про що поки домовитися не вдалося:

5. Контроль над кордоном

Думки президентів Зеленського та Путіна у цьому питанні повністю не збігаються. Очільник України наполягає на тому, що Україна має встановити повний контроль над кордоном ДО проведення місцевих виборів на Донбасі. Лідер РФ каже, що контроль може бути повернений Україні лише ПІСЛЯ виборів.

"Власне, це одне з найскладніших питань, про які йшлося на Нормандській зустрічі", - сказав Зеленський.

Путін позицію Росії у цьому питанні аргументує, посилаючись на Мінські угоди:

"Почитайте Мінські угоди – там написано, що Україна починає встановлювати контроль на ділянках кордону наступного дня після виборів. І остаточно завершує цей процес після повної реалізації всіх домовленостей. Навіщо переписувати угоду? Ми таким чином створимо ситуацію, за якої взагалі нічого не зможемо вдіяти".

6. Вибори

Власне, цей пункт випливає з попереднього. Бо неможливо установити дату місцевих виборів на Донбасі, допоки є незгода щодо контролю над кордоном.

"Ми порушували питання виборів під час переговорів. Далі у рамках Тристоронньої контактної групи будемо працювати над варіантами. І через 4 місяці, певно, зможемо їх обговорити на новій Нормандській зустрічі".

Разом з тим до фінального комюніке сторони внесли необхідність закріплення у законодавстві України на постійній основі особливого статусу Донбасу – Закону про особливий порядок місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей. 

7. Газ

Без Меркель та Макрона, тобто під час двосторонніх переговорів, Зеленський та Путін порушили газове питання.

Нагадаємо, 31 грудня закінчується десятирічний контракт, підписаний ще Юлією Тимошенко, про транзит блакитного палива через українську газотранспортну систему до країн ЄС. У Росії скаржаться, що нові тарифи, які встановлює Україна щодо транзиту з 2020 року, надто високі. Західна ж Європа всерйоз занепокоєна перспективою залишитися без палива. 

Однак 9 грудня у Парижі ситуація особливо не просунулася.

"Гадаю, ми розблокували це питання. Деталі – умови, об'єм, ціна – мають обговорюватися на рівні радників. Це питання важливе і для України, і для енергетичної безпеки Європи".

Путін же у відповідь на це запитання заговорив віршами:

"Пам'ятаєте віршик: "А у нас в квартире газ. А у вас?".  І у вас газ. Але він може стати набагато дешевшим для кінцевого споживача, на 25%, ніж нині".

Фото: president.gov.ua, прес-служба канцлера Німеччини, прес-служба Кремля, РБК-Україна.

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту