Чому фольклор - це новий український хайп? Відповідає KHAYAT

Андрію - 22, і він з генерації музикантів, які за рік стали знаменитими. KHAYAT співає у народному стилі - тільки в сучаснішій версії. І це допомогло йому пройти до фіналу Нацвідбору Євробачення-2020.

У 2019-му KHAYAT (Андрій Хайат), який став відомим після "Голосу країни", випустив перший сольний альбом і дав дебютний концерт (у столичному Зеленому театрі). 2020-й ще розпочався з участі в Нацвідборі Евровбачення. І успіх - KHAYAT у фіналі.

Ще перед цим "Йод" зустрівся з артистом і дізнався, чому народна творчість стала комерцією і як звичайні звуки, які в житті ми часто пропускаємо повз вуха, можуть стати запорукою популярності у сучасному шоу-бізнесі.

Матерiали по темi
В фінал Нацвідбору Євробачення-2020 вийшли учасники "Голосу країни" та інтернаціональний дует

Популярність фольку – не випадковість

??????

- У вашій творчості виразно простежується східні мотиви. Це ідея вашого стилю - змішання українського фольку та "східності"?

- Не можу так сказати. Хоча певного періоду мого життя був величезний вплив східної культури. Мій вітчим - британець з ліванським корінням, відповідно, я ріс під "патронатом" людини з цієї культури. Інакше і бути не могло.

У мене не було мети створити щось нове: було відчуття, і виходячи з нього я і робив свою музику. Згодом стало очевидно, що в ній є фольк і Схід.

(Примітка. Хайат з арабської перекладається як "життя". - Ред.). ?

- Зараз змішання фольк-мотивів і електронної музики на піку популярності. З чим це, по-вашому, пов'язано? Чому молодь так любить цю еклектику стилів?

- Мені здається, не стільки сам тренд "заходить", скільки розмиття кордонів. Молодь стала думати більш вільно, приймає музику як щось більше. Вони вільні слухати, і слухати різне.

Фото: Дарія Давиденко / Йод

- Сплеск не тільки фолькотроніки, а й взагалі нової української музики припав на 2013-2014 роки, на час Майдану і після нього. Як ви вважаєте, ці революційні настрої вплинули на музичний смак людей?

- Дуже! Хоча музиканти спеціально не шукають сполучне між подіями, але вони реагують на якісь зміни навколо. Але не можу сказати, що популярність фольку - це випадковість. Той, хто першим почав впроваджувати цей тренд, знав, що він спрацює. Хороший бізнесмен, я б сказав.

"Ми, музиканти, еволюціонуємо під стан народу"

Фото: Дарія Давиденко / Йод

??????

- Але не зникне цей тренд так швидко, як і з'явився?

- Я вважаю, що зникне не сама тема фолькотроніки, а зникнуть імена. Мене дратує, коли люди не мають нічого спільного з цим жанром, але намагаються себе позиціонувати як "поп-етно" й таке інше. Я вважаю, що цим мають займатися люди, максимально наближені до цього жанру. У нас не настільки багато артистів, які можуть конкурувати одне з одним у цьому русі.

- Але ті ж Yuko, Аліна Паш... А згодом з'явиться ще хтось "фольк" - і ніхто з вас вже не буде таким цікавим публіці, як зараз - це стане вже не так ново.

- Ми, музиканти, такі істоти, що еволюціонуємо під стан народу, під час. Я не буду через два роки звучати так, як зараз. Виводитимуться нові тренди - і ми почнемо під це адаптуватися.

- Ви уявляєте KHAYAT через 5 років? Це буде той же стиль?

- Я не знаю, що буде завтра. Я не можу говорити, що буде через 5 років. Я дуже нестабільний емоційно: я можу завтра, наприклад, захотіти вмішувати в музику якийсь рок... Усе виходячи з того, як я почуватимусь.

Матерiали по темi
Зірка "Голосу країни" Оксана Муха: "Навіть росіяни дякують мені за українські пісні"

"Є пісні, що народжується тільки російською мовою"

??????

- Музику та слова ви пишете самі. Українські народні пісні у вашій музиці - це пов'язано із захопленням фольклором?

- Звісно. Це тягнеться із самого дитинства, коли я їздив до прабабусі на Кубань. Там збирав тексти, інший фольклор. Ось український фольклор - це український фольклор, він автентичний. А на Кубані йде змішання українсько-білорусько-російського, бо велика діаспора цих народів присутня на невеликій території. Це робить народну творчість багатшою.

- Тому в вашому дебютному альбомі є як україномовні, так і російськомовні пісні? І так буде далі?

- Так. Я не буду говорити, що буду писати тільки українською, адже є пісні, які народжуються виключно російською.

Фото: Дарія Давиденко / Йод

- Як ви ставитеся до "українізації" всього, і чи не вважаєте, що хтось може вам дорікнути в наявності російськомовних пісень?

- Ми не в Північній Кореї живемо. Більшість українських артистів усе одно пишуть російською. Головне - мати позицію. Ти не їздиш виступати в Росію і не заробляєш на цьому. Це вже показово.

- Але багато артистів спеціально переходять на українську - це зараз "в тренді", вигідно...

- Так і є, але в плані матеріалу не завжди виходить "смачно". Багато артистів орієнтуються на мовні квоти, починають співати українською. І виходить, що зараз багато усього українського, проте не завжди якісного. Однак наш слухач має смак - і доволі перебірливий. Тому згодом усе вирівняється.

KHAYAT на Нацвідборі Євробачення-2019:

KHAYAT на Нацвідборі Євробачення-2020:

"В Україні є музиканти, у яких змісту в піснях немає. Але це не я"

Фото: Дарія Давиденко / Йод

??????

- Перший сольник - це страшне нервування. Ви переживаєте перед своїм першим великим концертом?

- Дуже! Хоча я на сцені холоднокровний, у мене буде відчуття ідіотизму всередині. ? Величезна аудиторія людей прийшла послухати годину тільки ТЕБЕ. Є частка відповідальності, щоб цих людей не розчарувати.

- Зараз слухач дуже вередливий. Ви самі розумієте, що вони хочуть побачити-почути, йдучи на ваш концерт? Образ, пісню, особисто вас як молодого хлопця?

- Я буду відштовхуватися від себе. Я завжди звертаю увагу на текст, коли слухаю пісню. І в цьому моя відмінність від інших артистів-фольклористів - у мене є зміст. В Україні ж є музиканти, у яких змісту в піснях немає. Але це не я.

- Буває ще така ситуація, що артист - або будь-яка інша творча людина - вкладає у свій продукт один зміст, але люди розуміють щось зовсім інше. У своєму Інстаграмі ви написали, що ваш альбом  про зраду. Але я, слухаючи, зрозуміла його інакше...

- Це не насильство над слухачем. Кожен чує щось своє. Альбом - це майданчик, від якого можна відштовхуватися. Але має бути концепт. Мій альбом - не набір незв'язних пісень. Це збірне переживання, не тільки особисто моє. Усі стикалися зі зрадами - і в стосунках, і в дружбі.

Я максимально намагався зробити альбом таким, щоб усі пісні можна було вирвати з контексту і надіти на себе - як одяг.

Матерiали по темi
Чим займається Олександр Рибак через 10 років після перемоги на Євробаченні (фото, відео)
Фото: Дарія Давиденко / Йод

- Що в плейлисті KHAYAT з українських музикантів?

- ONUKA, ДахаБраха, Mozgi, Антитіла, пару пісень Джамали... З музики можна почерпнути найбільш мейнстрімове, що є. Але натхнення я звідти не черпаю. Мені подобаються звуки народних інструментів, довкілля... У мене здебільшого пісні народжуються на основі якогось звуку. Спочатку - звук, потім - пісня.

Наприклад, в альбомі у мене є звук метро. Часто я пишу пісні у дорозі, коли чую стукіт залізниці.

- Але народжуються дуже самобутні пісні. Всі - з народними мотивами. Якщо глобально, що для вас фольклор?

- Це історія. Ми не можемо її відрізати і сказати, що її не було. Насамперед мені подобається смислове навантаження в народній творчості. І вона актуальна й сьогодні.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту