Чому обряди на Івана Купала треба проводити сьогодні, а не 6 липня

День літнього сонцестояння 21 червня - в містиці, прикметах і народних обрядах.

Сьогодні - особливий день, який треба провести так, щоб не було болісно спекотно та болісно шкода. Через невикористані нагоди. 21 червня 2019 року - день літнього сонцестояння. Уточнення важливе: найдовший день у році на цю дату припадає не завжди, в переступні роки (так буде і в 2020-му) він, як правило, припадає на 20 червня. Відповідно, і найкоротша ніч 2019 року - з 21 на 22 червня.

З давніх-давен (і це не образна фраза, так і було) ця дата мала сакральне та містичне значення для багатьох народів і їхніх культур. Її святкували задовго до появи християнства.

Власне, справжнє свято Івана Купала, яке у нас завжди любили, хоч і вважали язичницьким і має святкуватися саме сьогодні, в ніч з 21 на 22 червня, а не 6-7 липня, як зараз. Якщо брати до уваги обряди, які його супроводжують, а саме - гуляння з нічними вогнищами (один із символів сонячної енергії), ворожіння (вінки з трав і квітів, як і сонце, символізують колообіг сил у природі) та веселощі. Крім того, в цьому є логіка: коли ще гуляти, як не найкоротшої ночі в році! Так і робили наші пращури до поглинання (місцями й винищення) християнськими проповідниками язичницьких релігій і обрядів.

Фото: Вікіпедія

Знаєте, чому дівчата досі гадають на Івана Купала? І що таке насправді "медовий місяць"? На початку червня збирали перший мед, з якого варили алкогольні напої. А ворожили дівчата на судженого не на дальню перспективу, а на "прямо зараз". Кінець червня - короткий час перепочинку в сільськогосподарських роботах: урожай зріє, є час і весілля зіграти, бо потім буде не до того - збір врожаю! Тому справжній "медовий" місяць - це тільки червень, а не 4 тижні після весілля. Але робили це саме в дні літнього сонцестояння.

Фото: pixabay.com

І запускання вінків по річці, за однією з версій, це зовсім не ворожіння. Це... жеребкування! Тобто: хлопець, витягнувши вінок з річки, одружується з дівчиною, яка його сплела. Так бувало в давніх племенах. І ось вам і "медовий місяць".

Щодо сучасної дати Івана Купала, то цей день, хоч і зберіг низку давніх обрядів (які ніколи не віталися церквою, до речі, а в різні часи навіть заборонялися), насправді - зовсім інше свято. Церква свого часу прив'язала його до конкретної дати - дня народження Іоанна Предтечі, який у майбутньому став Іваном Хрестителем (Іван   Купала), що здійснював обряд у воді. Тобто - це християнське релігійне свято. А дата народження святого - 24 червня. І після переходу низки церков і країн з юліанського календаря на григоріанський, вона й змістилася на два тижні, а Івана Купала у православних християн стали святкувати із 6 на 7 липня. Хоча символізм багать, ворожінь та веселощів до цих чисел співвідноситься не дуже. Інша справа - день літнього сонцестояння: тут і середина астрономічного літа, і підготовка до початку збору врожаю. Ще стародавні кельти святкували (майже з такими ж обрядами, як у нас) цей день, який називався... Літа (Litha) - не нагадує слово "літо" українською? І в тій ж Британії його святкують досі, окремо, не змішуючи з днем народження Іоанна Хрестителя. А в Швеції Літа взагалі офіційний вихідний.

Фото: Вікіпедія

Тож логічніше і правильніше стрибати через вогнище та плести вінки саме сьогодні вночі. Хоча ніхто не забороняє зробити це й 21 червня, і за два тижні, в "офіційну" дату Івана Купала. Так навіть веселіше.

***

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Андрій Римський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту