Чому в Боба Марлі була така смішна шапка

У день 75-річчя найпопулярнішого в світі виконавця регі, розповідаємо історію одного стереотипу.

6 лютого - 75 років від дня народження найвідомішого виконавця музики регі Боба Марлі. І одного з найміфічніших персонажів музичної культури. Навколо його життя і смерті ходить безліч легенд, що обросли стереотипами, і мають мало спільного із самим ямайцем. При цьому він - приклад для наслідування, для декого - навіть ікона. Але що ми про нього знаємо? "No, woman, no cry", гітара, марихуана, дреди й фірмова різнобарвна шапочка. Взяти хоча б останній аксесуар, який міцно асоціюється з ім'ям Боба Марлі - звідки вона взялася, чому вона така смішна і що означає?

Почнемо з того, що "шапкою Баба Марлі" називати цей головний убір не зовсім правильно. Великий безформний берет у яскравих кольорах (часто до нього додають накладні дреди) правильно називати шапкою растамана. Яким був і Боб Марлі. Мабуть, найпопулярнішим у світі. Але не першим.

Нині ж за носіння шапки растамана на вулиці можна зловити на собі косі погляди перехожих, а часом і "зайву увагу" поліції. Дуже часто в суспільстві ставлять такий знак рівності "растамани = наркомани", що не правильно. Тож хто такі справжні растамани?

Растафаріанство, або растафарі, (або ще простіше - раста) - це релігія, придумана темношкірими для темношкірих. Виникла вона відносно недавно. Жив-був сто років тому такий собі Маркус Гарві, чорний расист з Ямайки. Це не образа, а констатація факту: Гарві виступав за чистоту чорної раси, закликав усіх темношкірих переселитися назад до Африки. А ще він передбачив, що невдовзі народиться "цар царів" - темношкірий Імператор, який стане втіленням бога Джа (Яхве) на Землі, та звільнить і об'єднає всіх пригноблених темношкірих.

І це пророцтво справдилося: в 1930 році в Ефіопії на престол увійшов король Хайле Селассіє I, нащадок роду царя Соломона. Якого до коронації звали принц (рас) Тафарі.

Релігійний рух растафарі дуже ліберальний - у ньому немає церков, молитов, суворих обрядів. Головна "фішка": растамани вірять у те, що Ісус був темношкірим.

А сенс філософії раста: допомагати одне одному, нести добро, осягнути бога шляхом усвідомлення самого себе. Заради останнього в растафарі поширене куріння марихуани. Не заради кайфу, а для занурення всередину себе, звільнення свідомості. Ось, як казав про це сам Марлі:

Коли ти куриш траву, це відкриває тобі твою власну сутність. Усі твої негідні вчинки відкриваються тобі травичкою. Це твоя совість, і вона дає тобі чесну картину самого себе.
Боб Марлі

Але куріння травички - зовсім не найголовніша ідея релігії, хоча саме цю обставину підхопили прихильники "легалайзу", що записали самих себе в растамани. Але справжні раста, наприклад, пропагують ще й вегетаріанство, відмову від алкоголю. Але це ж "не так прикольно!"
 
Так чи інакше, тепер растафарі в світі - більше субкультура, ніж релігія. Боб Марлі та його регі-хіти на це вплинули, мабуть, у першу чергу.

Тож із "шапкою Боба Марлі" та чому вона саме така? Тут усе просто: шапка растамана має бути великою і об'ємною, щоб могла легко надягатися на дреди. При цьому шапка - зовсім не обов'язковий аксесуар у релігії растафаріанів, але вже обов'язковий у раста-стилі. На відміну від дредів. От вони обов'язкові, бо служать вірянам "антенами" в світ духів. Як, мабуть, і куріння марихуани, в їхньому розумінні.

Шапка растамана - то не просто строкатий головний убір. Поєднання кольорів - ТІЛЬКИ таке: червоний-жовтий-зелений. Деякі хибно вважають, що таке поєднання - на честь прапора Ямайки, батьківщини Боба Марлі. Але в ньому немає червоного.

Відповідь: це справді кольори прапора , але не Ямайки, а Ефіопії - священної землі для багатьох темношкірих, а для растафаріанів - найбільше.

Тож "шапка Боба Марлі" - це просто шапка, носінням якої він пропагував свою релігію. У чомусь це йому вдалося, завдяки музиці.

А куріння травки? Важливо розуміти, що головне - не сама шапка, а то, що лежить під нею.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту