Чому занепав Polaroid: найвідомішій фотокамері світу виповнилося 50 років

Компанія, що винайшла миттєві знімки, спочатку так високо злетіла, а потім дуже низько впала. Розповідаємо, як це сталося.

Разом з модою на ретро до нас повернулася і мода на миттєві знімки, фільтри для фото з ефектом вицвілих кольорів та стилістику Polaroid. У 1980-90-х роках квадратні фотокартки цієї компанії стали символом епохи, а сам Polaroid був одним з найуспішніших брендів світу. Однак потім щось пішло не так. Розповідаємо неймовірну історію злету та падіння найвідомішої у світі фотокамери.

Початок: Едвін Ленд – кумир Стіва Джобса

Для багатьох людей у сучасному високотехнологічному світі кумиром є Стівен Джобс – підприємець та винахідник, засновник Apple. Та мало хто знає, що у Джобса теж був кумир. Його звали Едвін Ленд і це він придумав Polaroid.

Взагалі він багато чого винайшов. На цього американського вченого-оптика, винахідника, бізнесмена та менеджера записано 535 патентів. За їхньою кількістю Ленд поступається лише Томасу Едісону.

Едвін Ленд народився у 1909-му році у штаті Коннектикут, його дідусь та бабуся, до речі, мали прізвище Соломонович та емігрували до США з Одеси. 

Едвін вивчав хімію у Гарварді, але не довго. Бунтівний студент, одного разу перегрівшись на сонці, захопився оптичним захистом від яскравого світла. Так були винайдені перші у світі сонцезахисні окуляри з УФ-фільтрами.

Та на цьому Ленд не зупинився, продовживши експерименти з поляризаційними (тепер зрозуміло, звідки назва Polaroid?) світлофільтрами. У 1932-му році Едвін, якому на той час було 23 роки, заснував власну компанію.

Едвін Ленд. Photo by Baker Library, Harvard Business School

Розробки фірми Ленда принесли дуже багато користі під час Другої світової війни: інфрачервоні прилади нічного бачення, приціли для зброї, вектографи, перископи, біноклі, самонавідні снаряди.

Та справжню славу для компанії Polaroid здобули фотоапарати. На їхню розробку Ленда вже після війни надихнула трирічна донька. Одного разу під час морського відпочинку маленька дівчинка запитала, чому не можна одразу подивитися фото, які ти зробив? Навіщо так довго чекати, щось там проявляти та друкувати? Тато спочатку намагався пояснити дитині всі складнощі процесу, однак наукові аргументи не були для неї переконливими. Тоді Ленд і вирішив – легше просто сісти та зробити для доньки камеру, що видає знімки миттєво.  

Розвиток: Переклав науковою мовою ідею трирічної доньки

Сказано – зроблено. Ленд зачинився у лабораторії та винайшов "систему одноступінчастої фотографії з використанням принципу дифузного перенесення для безпосереднього відтворення на фоточутливій поверхні зображення, записаного на лінзі фотоапарата". Не лякайтеся складної назви. На ділі все було геніально просто: Едвін зробив так, щоб фоточутлива поверхня була одночасно і плівкою, і фотографією. Цей принцип і ліг в основу миттєвих фото.

Сам він розповідав, що розробка далася йому дуже легко - він лише переклав ідею дочки науковою мовою:

Все завжди починається з фантазії. Ви візуалізуєте у голові щось ідеальне. А потім сідаєте за експерименти, у ході яких воно стає реальним.

Надворі була передноворічна метушня 1949-го року, коли до магазинів надійшли перші 57 камер миттєвої зйомки Polaroid. Ціна кожної з них – близько 90 доларів. Маркетологи компанії дуже сумнівалися, що новинка швидко зацікавить покупців. Яким же було їхнє здивування, коли фотики розкупили за один день.

Вершина: просто натискаєш, ловиш та чекаєш

Ви помиляєтеся, якщо думаєте, що той перший Polaroid (він, до речі, називався Model 95) був так само кльовеньким, легким і простим, що і хіт нашого дитинства чи юності. 

Ні, це був доволі масивний апарат, що робив фотографії лише у відтінках сірого кольору. А для того, щоб отримати фотку, треба було почекати хвилину, і лише після цього відклеювати шар негативу із зображення. 

Камери, що випустили після стартової комерційної моделі у 1950-х, теж не були повністю автоматичними. Але зображення відтоді додали у якості – стали яскравими, контрастними, чорно-білими. Але для цього, після отримання фото користувачам доводилося вручну вимочувати їх з використанням полімерного покриття. Інакше знімки швидко темніли. 

Так само доводилося ще почаклувати вручну над першими кольоровими миттєвими фотокамерами, що з'явилися у 1960-х.

А день народження повністю автоматичного Polaroid припав на 17 червня 1970-го року.

Саме цього дня Едвін Ленд запатентував чудо техніки, яке вимагало від людей просто натиснути кнопку, спіймати фотокартку, що з характерним скреготінням (ммм, чарівний звук ?) виїжджає з апарата, та спостерігати за магією: як поступово на цьому квадратику проявляється зображення того чи кого ви зняли.

Журнальні смуги присвячені виходу Polaroid.
Ця подія назавжди змінила світ. Фотографія стала доступною кожному.

Камера під назвою Polaroid SX-70 розірвала вже не лише американський ринок, а й європейський та азійський. У 80-90-х про Polaroid мріяв кожен. Продажі злетіли настільки, що ціна акцій компанії зросла у 90 разів, а вона сама потрапила до списку 50 найуспішніших у США.

Це при тому, що Едвін Ленд не вкладався у рекламу, а маркетинг взагалі вважав непотрібним:

Маркетинг – це те, що вам необхідно лише тоді, коли у вас поганий товар.

Тож замість реклами Ленд влаштовував презентації своїх камер, що більше походили на шоу. Після них всі, хто це дивився, хотіли мати новий Polaroid негайно (так-так, ви вже зрозуміли, у кого Стів Джобс підглянув ідею для презентації нових айфонів ?).

Падіння: проґавили цифрову епоху

Та за неймовірним злетом настало стрімке падіння, що для Polaroid припало на 2000 роки. 

Винного у цій історії шукати годі. Бо проблеми не з'явилися раптово, а наростали поступово. Початком кінця можна вважати відхід від справ Едвіна Ленда. Його ж компанія усунула його від керівництва у 1980-му. Він втратив інтерес до фото і переключився на велику науку, до кінця життя займаючись дослідженнями в області хімії, фізики та біології. 

Photo by J. J. Scarpetti, courtesy of The Rowland Institute at Harvard

Керівники, які прийшли після Ленда, повністю проігнорували початок ери цифрових фото. І пропустили той момент, коли у саме поняття "миттєве фото" стали вкладати зовсім інший сенс, а не симпатичний роздрукований квадратик.

У 2000-х будь-яке фото стало миттєвим. От ви миттєво фотографуєте, хай навіть на цифрову "мильницю". От зображення миттєво зберігається у її пам'яті. От ви за допомогою USB миттєво перекидаєте фото собі на комп'ютер. От ви миттєво викладаєте його у соцмережі. От ваші друзі його миттєво лайкають. Усе. Де тут місце для Polaroid??

Дослідники ринку кажуть, що Едвін Ленд, з його творчим підходом до всього, неодмінно знайшов би, як пристосувати Polaroid до нової ери. Але на той час його вже не було серед живих. Видатний винахідник помер у 1991-му, на 82-му році життя. 

А Polaroid без нього терпів стрімке падіння продажів та збитки, що врешті-решт призвели його до банкротства у 2001-му році.

Відродження: допоможе польський мільярдер українського походження

Нині на календарі 2020-ті. І це – епоха римейків, ретро та ностальгії за кінцем минулого століття. І естетика Polaroid знову у моді.

Не треба бути великим дослідником, аби помітити, що навіть Instagram увібрав у себе стилістику Polaroid: його логотип зовні нагадує той самий симпатичний фотоапаратик, квадратні знімки - ніби ті самі плівки-квадратики з минулого, а деякі фільтри – явний закос під кольорову гаму полароїдних знімків.

У ціні знову листівки, підписані власноруч, листи на кілька сторінок дрібним почерком, надіслані у конверті з маркою, а роздруковані фото тепер – це вже мистецтво, у якому полароїдний знімок – майже художній витвір.

Тож не дивно, що за останні роки рештки колишньої слави та розкоші Polaroid кілька разів продавали та перекуповували у надії його відродити.

Востаннє про зміну власників компанії повідомляли у 2017-му році. Тоді контрольний пакет акцій придбав польський мільярдер українського походження В'ячеслав Смолоковський.

Тож побачимо, чи у нього вийде ?

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту