День народження вихідного: хто і коли вигадав не працювати в неділю

7 березня виповнюється 1799 років найулюбленішому для більшості людей дню тижня.

"Червоний день календаря", коли не треба йти на роботу і зі спокійним сумлінням присвятити час самому собі (а також сім'ї, коханим людям і хобі) був таким не завжди.

Тільки 7 березня 321 року (рівно через рік буде ювілей - 1800 років) неділя стала вихідним днем. Таке рішення прийняв імператор Риму Костянтин I, видавши відповідний декрет. І, мабуть, ніколи ні до, ні після в історії такий указ від глави держави не приймався народом одностайним схваленням. Так вихідний вперше в історії отримав підтримку на законодавчому рівні.

Правда, тут слід уточнити одну важливу деталь. Костянтин I своїм декретом переслідував і політичні цілі. Бо був першим християнським імператором, і неділю він зробив вихідним не просто так, а на противагу до юдейської суботи-шабату.

І Костянтин зовсім не був винахідником вихідного. Відпочивати один день на тиждень, за версією істориків, було прийнято ще в Вавилоні, за два тисячоліття до нашої ери. А перша згадка вихідного дня є ще в 10 заповідях, даних Богом Мойсею (XIII-XIV століття до н.е.). А саме - 4 заповідь.

Пам'ятай день суботній, щоб святити його. Шість днів працюй і роби всю працю свою, а день сьомий - субота - для Господа, Бога твого: не роби цього дня ніякої справи ні ти, ні син твій, ні дочка твоя, ні раб твій, ні рабиня твоя, ні худоба твоя, ні перехожий, що в оселях твоїх. Бо шість день творив Господь небо та землю, море та все, що в них, а дня сьомого спочивав. Тому поблагословив Господь день суботній і освятив його.
4 заповідь.

Субота - сьомий день? Так спочатку і було. І досі в деяких країнах, зокрема США, Канаду, Ізраїль та інші, тиждень починається саме з неділі, а не з понеділка.

А в Ізраїлі неділя - то взагалі робочий день. Як і в країнах, де основною релігією є іслам, - теж звичайний будній день.

Важливо розуміти, що цей день мав релігійне значення в культурах різних народів завжди, задовго до появи християнства. Кому тоді поклонялися? Сонцю! Саме звідси англійське Sunday, норвезьке søndag, нідерландське zondag - все означає одне й те саме: "день сонця".

До слова, саме "воскресінням" (відносно до воскресіння Христа) цей день називається тільки однією мовою - російською. Цікаво, що в усіх інших слов'янських мовах 7-й день тижня називається майже однаково: неділя - українською, niedziela - польською, нядзеля - білоруською, neděle - чеською, нєдєля - болгарською, nedeljo - словенською. Усе це - від словосполучення "не делать" ("не робити"). Тобто відпочивати, а не робити.

Загалом, хто і коли вперше придумав вихідний - ми не знаємо, і навряд чи дізнаємося. Але Костянтину I маємо завдячувати за те, що він першим вирішив його узаконити. Які б мотиви їм не рухали.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту