Зливають всі, або Як людство ламало голову над змивним бачком

У знаменний день, 17 січня 1861 року, була запатентована неможливо важлива річ, яка увійшла в наш побут бурхливим потоком радості. ?

"Йод" завершує трилогію на тему туалету: ми вже розповідали історію про розвиток і прогрес відхожих місць, а також розібралися - кому і навіщо в нашій країні потрібні золоті унітази. Тепер, у 159-й "день народження" зливного бачка, настала і його черга.

Тут, звісно, можна усміхнутися з докором: мовляв, невже творча криза і немає нічого важливішого? Безумовно - є. Але тут виникає зустрічне запитання: от тільки уявіть вашу туалетну кімнату, де замість бачка стоїть, наприклад, відро з ковшем? От і ми уявили та вирішили - трохи пізнавальних фактів про винуватця цієї статті не завадять. У будь-якому разі - розширять світогляд. ?

???

Перший змивний бачок і така символічна назва - "Аякс"

Дякувати наявністю бачка в туалеті ми всі зобов'язані британцям. Перший ватерклозет, дуже схожий на сучасний, з'явився в Англії. Правда, точного року його появи немає - вказується 1596-й і 1599-й.

Тоді братинський аристократ, а по сумісництву - інженер, Джон Харінгтон створив робочу модель туалету з водним резервуаром для своєї хрещеної матері - Єлизавети І, назвавши його Аяксом. Історики стверджують, що королева була задоволена творінням. Але тільки спочатку.

Джон Харінгтон і його "Аякс". Фото: wikipedia.org

Дуже швидко помилки конструкції вилізли назовні. Перша - ватерклозет сильно смердів, адже в Британії не було каналізації, і нечистоти зливалися в окремий резервуар

Друга помилка: слово "jakes" (із жаргонної англійської - нужник) співзвучне з Ajax. Тому й "королівський трон" почали називати "нужником". А така метафора авторитарній Єлизаветі геть не подобалася - прообраз унітаза з бачком був відправлений нею на доопрацювання.

Єлизавета І. Фото: wikipedia.org

Брудну справу за людину стала робити вода

І лише за майже сто років, в 1775 році, годинникар Александр Каммінгс запатентував зливний пристрій і затвор: загнуту частина каналізаційної труби, що втягує вміст унітазу і заважає поширенню запаху. Все завдяки балансу тиску повітря вище і нижче водяного затвора.

За два роки винахід англійця удосконалив Джозеф Прейзер, змінивши трохи будову зливного бачка.

Але першим прототипом сучасного бачка слід вважати конструкцію Александра Каммингса.
Александр Каммінгс. Фото: wikipedia.org

Однак сучасний змивний бачок в тому вигляді, в якому ми його знаємо, першим запатентував інший винахідник, а точніше - водопровідник з Лондона - Томас Креппер. Оформлення патенту відбулося 17 січня 1861 року.

Томас Креппер і схема бачка, на який він отримав патент 159 років тому. Фото: Вікіпедія

Куди ми без змивного бачка?

Про важливість бачка в туалеті свідяать і соціальні дослідження. У 2008 році в Британії було проведено опитування. Так от винахід туалету зі змивом визнано найзначущим внеском Британії в поліпшення якості життя людини. Бачок поклав на лопатки таких "монстрів", як телебачення і телефон.

Оголошення в газеті 1886 року, що зображує порівняно сучасне розташування унітаза. Фото: wikipedia.org

Щодо нашої країни, то таких опитувань у нас не проводили - хоча ймовірність того, що змив у туалеті назвуть одним з головних винаходів - висока.

Наші ж люди придумали ще одну функцію для бачка - ховати там гроші. І це не сцена з бойовиків 30-річної давнини, це справді так. За неофіційними даними, близько 25% наших людей зберігають свої заощадження вдома, в тому числі й у зливному бачку. А адепти домашнього банкінгу взагалі примудряються заховати гроші в поплавок, що всередині змивної конструкції. Мовляв, туди злодії точно не полізуть ?.

Повірте, злодії полізуть усюди. Тож бачок продовжуємо використовувати за призначенням, тим паче надає він нам ой як багато послуг.

Матерiали по темi
Так очманів від туалету, що забув під унітазом 100 тисяч євро
Ірина Маслова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту