Дейл Карнегі: продавець щастя або майстерний імітатор?

У день народження великого оратора і радника "Йод" вирішив розібратися, як часто його поради спрацьовували в його ж власному житті. З'ясувалося - жити за своїми правилами вдавалося не завжди.

Дейл Карнегі, перед тим як заробити свої мільйони, пройшов чимало випробувань на міцність власної особистості. І, через роки, було зрозуміло, що випробовувала його доля не дарма - багаж життєвої мудрості упаковані в трьох світових бестселерах, а на його лекції записувалися заздалегідь сотні тисяч "загублених по життю" людей. Ну а тих, хто називає себе "врятованими" Дейлом не злічити.

Милий усміхнений чоловік у скромних окулярах вчив не хвилюватися і не турбуватися, вміти поступатися, намагатися прощати й забувати - і тоді життя заграє яскравими фарбами. Але вчити-то він вчив, а от сам свої уроки засвоював не завжди добре. Основні постулати Дейла для нього ж просто або "не працювали", або спрацьовували іноді та не своєчасно.

І от правило, яке Карнегі знав, але ніколи не озвучував - теорія і практика не завжди можуть збігатися. І нашому герою про це було відомо дуже добре.

Якщо доля підносить тобі лимон, з нього треба зробити лимонад

Це, мабуть, один з найважливіших висловів Карнегі, якому він слідував беззаперечно.

Народившись на бідній фермі поблизу американського містечка Мерівілл, маленький Дейл розумів - з бідності доведеться вибиратися довго, адже перспектив перед ним було нуль.

Карнегі часто згадував, як радів калошам, коли їх на 14-річчя подарував тато.

Але батьки, коли настав час дати синові освіту, знайшли гроші на педагогічний коледж. Сподівалися, що бодай комусь із їхньої сім'ї вдасться вилізти з ями.

У коледжі Дейлу довелося несолодко: з хлопця знущалися через його заношений одяг та страшне взуття; діти з багатих родин не могли зрозуміти, як таке можливо - щоранку по кілька годин скакати верхи на заняття.

А от не бояться дискутувати на публіці Карнегі навчився саме в коледжі, ймовірно, єдиний плюс від навчання.

 Хлопець записався в гурток і дуже швидко знайшов шанувальників своїх висловів.

Коледж він так і не закінчив: втомився від принижень, до того ж, з оцінками були проблеми. Ніяк не давалася латина. Це потім, через багато років, на своїх лекціях оратор переконуватиме: сильне бажання чогось навчитися - 50% успіху.

Хто ж сперечається? Але сам Карнегі швидко остигав до вивчення чогось нового, коли це нове не засвоювався з першого разу.

Починайте жити з чистого аркуша кожного нового дня

"Чистим аркушем" після виключення з коледжу стало навчання ораторського мистецтва всіх охочих. У районі його рідної ферми таких знайшлося небагато, а потім учнів і зовсім не стало. Тоді Дейл зірвався, розридався і вирішив їхати в Омаху, шукати щастя там.

На своїх лекціях Карнегі, звісно, розповідав про цей період свого життя, не соромився згадувати про те, як часто тоді плакав. Єдине, що він замовчував, так це бажання вкоротити віку. Майбутнього оратора №1 часто відвідували такі думки.

Проїхавши кілька міст і попрацювавши там, хлопець потрапив у Нью-Йорк і займався продажем мила, масла та бекону. Благо, збувати покупцеві товар за допомогою умовлянь у нього виходило добре. Дейл не витрачав ані цента, тому жив у брудних кімнатках, харчувався в їдальнях для бідних. Він був один, в пригніченому стані, але з тьмяною надією, що і з цим він впорається.

Люди не цікавляться ні мною, ні вами. Вранці, опівдні та після обіду вони зайняті тільки собою

Накопичивши 500 доларів, він покинув торгівлю і влаштувався в вечірню школу викладачем уроків спілкування. Працював у тій же жебрацькій одежці - зайвих розтрат дозволити поки що не міг.

До речі, сам Карнегі набагато пізніше переконував слухачів: Вираз, який ви носите на обличчі, набагато важливіше одягу, який ви надягаєте на себе. Зрозуміло, що говорилися ці слова багато років потому, в респектабельному костюмі та бездоганних туфлях.

Порівняно швидко, в 23 роки, він відкрив свою школу ораторського мистецтва - про молодого і вкрай талановитого лектора дізналися в інших містах. Через трохи більше 10 років світ побачить його перша книжка "Ораторське мистецтво та здійснення впливу на ділових партнерів". Це допоможе заробити авторитет серед бізнесменів. Із спілкуванням з багатими людьми прийде й переконання: всім начхати одне на одного, головне - зосередитися на собі та своєму успіху.

А в 1936 році вийшов бестселер "Як завоювати друзів і впливати на людей". Від цієї точки відліку свого життя Дейл усвідомив:

Всі його переживання та страждання у злиднях закінчилися - тепер він головний оратор як мінімум у США і єдиний "продавець щастя" в світі.

Пересічна людина, яка щасливий у шлюбі, набагато щасливіша генія, що живе на самоті

Ставши зіркою, Дейл став допомагати ще й сімейним парам виходити з кризи - а чом ні, грошей зайвих не буває... Сам же був одружений двічі, причому "Сім правил для щасливого шлюбу" писав, розлучаючись із першою дружиною. Другий шлюб з жінкою на ім'я Дороті протримався. І не тому, що була спільна дочка, а тому, що хвацька жінка стала менеджером Карнегі, прекрасно виконуючи свою роботу, і мала право на значну частину прибутків. До того ж, перебуваючи в поганому настрої, загрожувала чоловікові, що розповість усім про його абсолютне нерозуміння як існує і як "працює" інституту шлюбу. Тобто - знищить весь авторитет у цих питаннях. Словом, сухий розрахунок, який влаштовував обох. Дороті, до речі, була з ним до останнього. Ходили чутки, що перед смертю чоловіка жінка встигла всю імперію Карнегі оформити на себе.

Дороті, друга дружина Карнегі. Фото: wikipedia.org

Давайте людям можливість врятувати свій престиж

Дейл Карнегі. Фото: wikipedia.org

Життя Дейла знищило страшне захворювання - злоякісна пухлина лімфатичних вузлів. Легко здогадатися, на що перетворюється в такому випадку шкірний покрив. Карнегі намагався боротися, але марно. Він закрився вдома та спілкувався із шанувальниками тільки листуванням. Його не стало 1 листопада 1955 року. Існує версія, що було самогубство і що звіт, який приховував цей факт, було підроблено за великі гроші. До того ж, поховали Дейла тихо й швидко. Ті, хто вірять, що оратор вкоротив собі віку оратора кажуть: "Він не впорався з дисонансом зовнішнього та внутрішнього початку свого життя".

Сьогодні до творчості оратора можна ставитися по-різному. Наприклад, багато його колег сучасних вважають, що Карнегі просто міг швидко знайомитися з потрібною літературою, висмикувати звідти головне та перефразувати все простою та доступною багатьом мовою. Але тоді чому саме цій людині, забитому з дитинства хлопцю, вдалося досягти таких висот без будь-чиєї підтримки? Дейл Карнегі чітко знав: або в його житті будуть слава та гроші, або життя не буде взагалі. І на підтвердження одна з його вочевидь улюблених порад: 

Вір, що ти досягнеш успіху - і ти його доб'єшся.

Ілюстрації - freepik.com

Обкладинка - selectorweb.com (wikipedia.org); pixabay.com

Ірина Маслова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту