
Цього тижня у всіх на устах не тільки сукня Олени Зеленської, в якій вона була в Японії. Ведуча каналу "Прямий" Василіса Фролова з'явилася в ефірі в дизайнерському вбранні, який прикрашають обличчя колишніх українських президентів.
Найбільше користувачів соцмереж хвилюють два питання: чому там немає Зеленського та навіщо там Янукович?
"Йод" зв'язався з творчинею скандального вбрання - молодою дизайнеркою з Харкова Катериною Геллою. І з'ясувалося, це не єдина "політична сукня" в її колекції.
- Катерино, зараз усі обговорюють вашу сукню, але не всі зрозуміли її посил. У чому він?
- Я зробила її для конкурсу в рамках Ukrainian Fashion Week. Для нього потрібно було розробити принти і колекцію одягу з цими принтами. Під час подачі заявок у країні був передвиборчий марафон.
Мене дуже вразила вся ця політична ситуація, тому свою колекцію я назвала "Пошук національної ідентичності".
Вона про те, які різні віяння відбуваються у нас в країні, бо люди хочуть світлого майбутнього, але не знають, у який спосіб цього досягти. Просто хочуть когось, хто зробить життя кращим.
- То чому все-таки саме особи президентів?
- Я почала досліджувати це питання і побачила, що серед африканських дизайнерів текстилю це дуже поширено - використовувати портрет президента плюс якісь рослинні орнаменти. Мені захотілося зробити щось подібне, використовуючи колажний метод.
Для принта я взяла офіційні фото, які зазвичай використовують у графічній продукції. Коли людина стає президентом - його обличчя розміщують усюди: в кабінетах, на календарях... З Порошенко було легко, адже його знімок був на сайті президента. Решту знайшла в одній з бібліотек.
- Найскладніше, мабуть, було знайти потрібне фото Леоніда Кравчука?
- Так, з матеріалами було складно. Але, по-перше, я роблю це на тканині. По-друге, всі ці знімки обробляю в графічних редакторах - це вже майже ілюстрації. Тож якість мені підійшла.
- Є чимало питань, чому на сукні немає фото Зеленського.
- Просто тоді вибори щойно відбулися, тому в моїй свідомості він ще не був президентом. Зате на сукні є напис із прогнозом - 73%. Це ті відсотки, які його обрали. А після того, як закінчила колекцію - дізналася ще одну річ. Вступаючи в повноваження, Володимир Зеленський сказав: він не хоче, щоб його портрети вішали в кабінетах, тому для мене це ще й символічно.
- Друге питання, яке у багатьох виникає: чому все-таки помістили туди фото Януковича? Адже його офіційно позбавили звання президента.
- Бо це вже історія. Зрозуміло, що максимальна кількість громадян негативно ставляться до цього президента, але це було.
Я розробила колекцію для конкурсу та усвідомлюю, що це занадто епатажні принти на кожен день. Але для якихось тематичних заходів або особливого приводу - може бути.
- Як відреагували на те, що Василину захейтили через фото Януковича на платті?
- Сама я не бачу в цьому нічого провокаційного, але розумію, що у деяких людей це може викликати негативну реакцію. На Ukrainian Fashion Week все пройшло тихо. Тому те, що відбулося зараз, несподівано.
З Василиною ми це не обговорювали. Вона просто прислала мені фото і одну з перших статей про плаття. У неї нестандартний імідж для ведучої політичної шоу. Думаю, вона до цього звикла.
Зараз це плаття у мене замовила ще одна дівчина. Вона працює в рекламному агентстві.
- Ви сказали, що ця сукня не для всіх. Спочатку припускали, що його надягне в ефір Василіса Фролова?
- Це було з розряду помріяти. Перед виборами я почала дивитися якісь новинні канали. І тоді подумала жартома: в реальному житті, звісно, не надягнеш, але на ефір на Василісі було б непогано.
- І як вона до неї потрапила?
- Мені написав стиліст каналу "Прямий". А як він дізнався про мене - загадка. До цього я презентувала цю колекцію на Ukrainian Fashion Week. Але це було останнього дня, всі втомилися, тому тоді резонансу вона не спричинила.
- Які ще сукні увійшли в колекцію?
- Кожна сукня зі своїм символізмом. Є сукня з паспортами України та тих країн, які спростили надання подвійного громадянства українцям. Ще одна - з купюрами та зі знаком гривні - натякає на найважливіші для суспільства питання: тарифи, пенсії, зарплати. На четвертому - пластикові солдатики, які символізують ситуацію на Донбасі. А останнє вбрання, що завершувало колекцію, був присвячений Зеленському та його команді.
- І який його меседж?
- Під час виборів багато говорили про те, що Зеленського підтримує молодь. Це нове покоління, до якого відносяться підлітки і студенти, їх називають "Z", а символом його президентської кампанії було "Зе". Тому на цій сукні є принт "New silent generation" (так ще називають це покоління), "Generation Ze" і "95". Коли була передвиборча кампанія - вони, мовчали щодо своїх майбутніх дій, мало відповідали на питання, і багатьох це дратувало.
- Цю сукню ще ніхто не надягав?
- У ній на ефірі з'явилася Кароліна Ашіон (теж ведуча "Прямого". - Ред.). Це було за день до того, як "президентське" плаття наділа Василіса.
- Дизайнери зрідка експериментують з політичними принтами. Коли на сукні помістили фото Обами, це спричинило скандал. Не було страшно заходити на цю територію?
- Було страшно. Але коли я все це розробляла, дуже емоційно сприймала вибори. Якщо ти вже комерційно успішний бренд - тоді варто подумати. Хоча я бачила, що у Андре Тана декілька років тому була колекція I am president. Там були ілюстрації президентів, а не світлини.
Чорний піар - це теж піар. Коли ти молодий - ризикувати нічим. Це час показувати себе. До того ж, моя колекція - це не одяг на кожен день, а концепт для конкурсу.
Мені подобається, що зараз багато дизайнерів піднімають соціальні питання: екологія, політика. Якщо раніше джерела натхнення в моді були позитивними - подорожі, архітектура, міста, то зараз джерело натхнення - або взагалі абстрактне, або пов'язане з розв'язанням якихось проблем.
- Тобто багатошаровість?
- Так. До цього конкурсу я працювала з темою забруднення довкілля. А цього року мене дуже вражали вибори. І я подумала, що хочу зберегти цей момент. Він не те, щоб історичний, але раніше з нами такого не було.
- Мода якимсь чином впливає на політику або навпаки?
- Мені здається, мода надихається тим, що відбувається на вулицях. Так, як у нас було з Майданом. Багато дизайнерів потім використовували цю тему й атмосферу того періоду в своїх колекціях. Але щоб мода впливала на політику - не думаю.