Марина Кудерчук про Довженко-Центр: Ми запрошували Козленка в Держкіно - обговорити план виходу з кризи, але він проігнорував нас

Новина про неплатоспроможність Довженко-Центру та звільнення за власним бажанням керівника установи Івана Козленка викликала хвилю критики та звинувачень на адресу голови Держкіно. Тому Йод.media звернувся до Марини Кудерчук за коментарем.

28 травня Довженко-Центр, у якому зберігається найбільший архів раритетних українських фільмів, оголосив, що йому більше нічим платити зарплатню та покривати борги.

Криза виникла, як сказано у заяві, через те, що з початку 2020 року Центр не отримував державного фінансування, з якого покриваються 70% зарплат співробітників. Решту грошей центр заробляє від продажу квитків на фільми та інших внутрішніх ініціатив.

"Станом на травень невиплаченою лишається заробітна плата працівників за січень та лютий 2020… Весь дохід від господарської діяльності Центру за березень-квітень було спрямовано на виплати заборгованості по зарплаті за відповідні місяці. Водночас Центр власним коштом здійснював сплату необхідних податків та зборів, оплату комунальних послуг та охорони, забезпечуючи збереженість фільмофонду, архівного та музейного фондів Центру"

"На жаль, ресурси Центру повністю вичерпано", - сказано у заяві.

Голова фільмофонду Іван Козленко заявив, що йде з посади. Він звинуватив голову Держкіно Марину Кудерчук у тому, що через її дії був зірваний процес прийняття "паспорту" (розподілення державної фінансової підтримки, яке проводить Держкіно), і тому в Центрі настала криза. 

Нагадаємо, через боротьбу з пандемією бюджет Держкіно було зменшено на 300 млн до 450 млн. гривень. 8 травня Рада з підтримки кінематографії після кількох невдалих спроб зібралась і затвердила паспорт, але мінфін його не підписав, повернувши на доопрацювання. Про можливий розвиток таких подій Кудерчук попереджала в інтерв'ю.   

Одночасно з заявою про відставку та неплатоспроможність до Довженко-Центру прийшли співробітники СБУ, які вилучили документи. Це все сталося в один день, однак справи між собою не пов'язані.    

Вилучення документів проходило у рамках кримінального впровадження. Аудит підприємства виявив, що через порушення фінансової дисципліни у "Довженко-Центрі" державі були нанесені збитки на суму понад 4,5 млн. гривень. Результати перевірки оприлюднила у своєму Фейсбуці журналістка Олеся Анастасьєва. З деталями кримінального впровадження можна ознайомитися в ухвалі суду на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень.

"Заяви Івана Козленка не мають під собою жодного підґрунтя"

Публікуємо відповіді голови Держкіно Марини Кудерчук про кризу навколо фільмофонду (інтерв'ю зроблено письмово). 

- Чи відповідає дійсності заява Довженко-Центру про те, що з початку 2020 року він не отримував державного фінансування?

- Давайте почнемо з самого початку. В квітні 2019 року директор Довженко-Центру Іван Козленко звернувся до Держкіно та Мінкультури з проханням збільшити фінансову підтримку Довженко-Центру з 5 млн грн до 10. Саме з таким обсягом фінансування паспорт бюджетної програми було подано до Мінфіну. Але Міністерство фінансів, розглянувши розрахунки, що були надані Довженко-Центром, відмовило у збільшенні суми. Основним і дуже логічним зауваженням Мінфіну було безпідставне збільшення фінансової підтримки прибуткового підприємства.

? Дарія Давиденко / Йод

І ніхто не знає, чим би могла закінчитися ця історія, але в світі вдарила криза, викликана пандемією, й ми отримали болючий секвестр бюджету, який став вимушеною мірою у боротьбі з наслідками пандемії.

Ми з командою відстоювали кожну гривню бюджету, але з 755,3 млн грн залишилось 450,0 млн грн і, - ще раз наголошую - вимушено довелось скорочувати видатки на 40%, в тому числі й державне фінансування Довженко-Центру, до цілком прийнятної, економічно обґрунтованої суми.

Зараз, коли ситуація в світі та нашій країні починає стабілізуватися , розгойдувати човен в якому ми всі пливемо – як мінімум непрофесійно. 

- У разі, якщо суми виділялися, чому керівництво Центру звинувачує Держкіно та Мінкультури у тому, що їм коштів не вистачає?

Давайте розберемося. Ще до мого призначення, у лютому (06.02.2020), на рахунок Довженко-центру надійшли державні кошти у розмірі 1,6 млн грн. І за законом, до 15 лютого, без затвердженого паспорта бюджетної програми можна було виплатити зарплату фахівцям центру, але цього не було зроблено.

Не думаю, що це халатність, скоріш, назвемо це "життєва ситуація". Але зараз є факт - кошти у сумі 1,6 млн грн. так і залишаються невикористаними на рахунку Довженко-Центру у зв’язку з відсутністю паспорта бюджетної програми.

- Згідно із затвердженим 8 травня паспортом держфінансування, між Довженко-Центром, Спілкою кінематографістів та членами Ради з державної підтримки кінематографії мають бути розподілені 15,5 млн. Скільки з них мав отримати Довженко-Центр?

- Як я вже говорила, видатки бюджетної програми "Державна підтримка кінематографії" було зменшено на 40%. Відповідно до зменшених кошторисних призначень програми було здійснено зменшення видатків за напрямами використання бюджетних коштів. Держкіно зменшило планові показники фінансової підтримки Довженко-Центру до суми 3,32 млн. грн.

- Чи звертався до вас голова Довженко-Центру з проханням залишити торішній рівень фінансування? І яким він був?

- Ні, жодного офіційного звернення від керівництва Довженко-центру до Держкіно не надходило. Жодного натяку на можливий діалог теж. У 2019-му році кошти, затверджені паспортом бюджетної програми на фінансову підтримку, складали 5 мільйонів гривень. 

Вимушене скорочення фінансування не є критичним, тож я взагалі не розумію, у чому конфлікт.

- Хто визначає потрібний розмір фінансування Довженко-Центру?

- Точно не Голова державного агентства з питань кіно. Ви ж розумієте, що жодна цифра при формуванні державного бюджету не може з’явитися зі стелі. Проводяться розрахунки, аналітика. До того ж Довженко-Центр знаходиться у сфері управління Міністерства культури та інформаційної політики, а паспорт бюджетної програми затверджує МКІП за погодженням з Міністерством фінансів. 

1,6 млн грн. так і залишаються невикористаними на рахунку Довженко-Центру. ? Facebook @dovzhenko.centre

- Чи є у вас конфлікт з головою Довженко-Центру? Козленко наголошує, що Держкіно зменшило фінансування через особисте ставлення до нього. Цитую: "Особиста помста мені".

- Чесно? В мене немає слів. Я жодного разу в своєму житті не бачила пана Козленка, я з ним навіть віртуально не знайома! Ми запрошували його до Держкіно – обговорити план виходу з кризи, викликаної пандемією, познайомитися, поділитися думками. Але пан Козленко чомусь проігнорував мої запрошення. А потім я прокидаюсь і бачу тони бруду зі згадуванням мого прізвища у Фейсбуці. Як це взагалі можна пояснити? В мене точно немає ніякого окремого ставлення до жодного з представників кіноіндустрії, тож заяви Івана Козленка не мають під собою жодного підґрунтя. 

- Чи відомо вам, чому СБУ та поліція вилучили документи 28 травня в Довженко-Центрі? 


- У мене немає інформації за цим питанням.

- Чи є план з вирішення кризи у Довженко-Центрі?

- Як я вже казала, Довженко-Центр знаходиться у сфері управління Міністерства культури та інформаційної політики, саме з Міністерством у пана Козленка укладений контракт як керівника Довженко-Центру. Тому щодо Довженко-Центру Держкіно може вчиняти дії лише в межах своїх повноважень. Прокоментувати обшуки й звільнення ми не можемо, оскільки не володіємо жодною інформацією.

Довженко-Центр знаходиться у сфері управління Міністерства культури та інформаційної політики. ? Facebook @dovzhenko.centre

Йод.media намагався зв'язатися з Іваном Козленко для інтерв'ю, однак він не вийшов на зв'язок, тож публікуємо його цитати з Фейсбуку

Іван Козленко, директор Довженко-Центру

"У коментар до заяви Кудерчук "яка ні в чому не винна" й "всі питання до Мінкультури": нижче наводжу довідку про зменшення  фінансування Центру, надіслану нею в Держказначейство БЕЗ погодження цифр з Радою з підтримки кінематографії та Мінкультом. З нами, ясна річ, також цифра ця не погоджена, головбух Держкіно Богорська, знаючи, що я дзвоню їй у цьому питанні, трубку не брала. Така от комунікація"

"На жаль, через кричущу некомпетентність та відвертий саботаж  новопризначеної на сумнівному конкурсі голови Держкіно Кудерчук М.М. та начальника управління економічного розвитку та фінансів Міністерства Якубівського В.В., паспорти бюджетної програми 3806030 досі не підписані, в Міністерство фінансів України надано завідомо некоректну інформацію по результативних показниках Центру, а будь-яка комунікація з Центром з боку обох посадових осіб ігнорується"

"Керувати ліквідацією Національного центру Олександра Довженка, розвитку та встановленню міжнародної репутації котрого я присвятив 8 років свого життя, я відмовляюсь"

"Пані Кудерчук вирішила, що нам вистачить і 3,4 млн, і підготувала відповідну незаконну довідку для казначейства (додаю). В кращих традиціях "нового" Держкіно лист і довідка були надіслані нам не офіційними каналами, а на вайбер головній бухгалтерці.

Чи варто говорити, що зі мною Держкіно не зробило жодної спроби погодити цю цифру, більше того, вона не узгоджена й з Міністерство культури та інформаційної політики України, яке є розпорядником коштів за програмою 3806030 "Державна підтримка кінематографії" (Держкіно за цією програмою є розпорядником коштів нижчого рівня)."

"Виконати свої обов'язки як розпорядника коштів щодо Центру Держкіно навіть не намагалось. Через злочинну халатність Держкіно Центр досі не отримав (15 травня!) жодної копійки державного фінансування, призначеного на 2020 рік. Заборгованість по зарплаті (захищена стаття!) наразі складає більше 3 місяців".

Слід додати, що державна фінпідтримка складає лише 25% сукупного доходу Центру, решту ми отримуємо від проведення заходів та оренди й обидві ці статті доходу через карантин тепер недоступні. Тож в 2020 році нам буде дуже складно в принципі утримати на плаву інституцію. При цьому ми не просили додаткового фінансування й погодились на зменшення фінансування в порівнянні з 2019 роком".

Кінець. ? Facebook @dovzhenko.centre

? - Кадри з фільмів і вистав, які були показані в Довженко-Центрі.

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту