Фото: Іван Любиш-Кірдей

Дуже культурний декрет: матусі прогнули під себе "мінливий світ"

Група київських батьків знає, як між підгузками та ротавирусами пустити в своє життя трохи мистецтва, насолоджуючись походами в кіно, музеї, на екскурсії... І няні їм для цього не потрібні!

У класичній декретній відпустці легко відчути себе героєм фільму “День сурка”. Щоби побачити більше, ніж найближчий супермаркет, доведеться здолати бровки, сходинки та екстремальні пандуси. А в результаті опинитися в бажаному музеї чи ресторані, де будуть не дуже-то й раді вас бачити.

Змінити ситуацію вирішила киянка Ольга Мирцало, яка два роки тому заснувала спільноту "Київ дружній для батьків та малюків".

До декрету вона мала активне життя: ходила в театри, кіно, концерти і дуже хотіла продовжувати робити це уже в компанії сина. Завдяки активності цієї української мами та її батьків-однодумців, столичні кінотеатри відчинили двері відвідувачам з дитячими візками, а в музеях з'явилися окремі екскурсії для сімей з немовлятами.

Ольга Мирцало з сином на екскурсії у Мистецькому Арсеналі. Фото: Іван Любиш-Кірдей
КІНО

Ясла в кінотеатрах

Тепер щовівторка столичний кінотеатр "Жовтень" перетворюється на філію ясел на виїзді. У холі припарковані десятки візків, а із зали лунають дитячі вигуки, тупіт, а іноді й плач найменших відвідувачів сеансу.

Раз на тиждень тут відбуваються покази фільмів для батьків з дітьми від нуля місяців. Сьогодні, 15 березня, день народження і друга річниця проекту. Специфіка сеансів - помірний звук, щоб немовлята могли заснути. І освітлена зала - так діти старшого віку залишаються в полі зору. Глобально ідея таких показів належить жительці Канади. Але саме київські мами домоглися їхньої появи в нашій країні і придумали, як зробити їх зручнішими.

Фото: Іван Любиш-Кірдей

- Ми принесли іграшки, щоб старші малюки могли грати на килимку перед екраном, поки батьки дивляться кіно. Подарували кінотеатру два сповиватори, знайшли спонсора, який безкоштовно надає підгузки. Також мами можуть прямо в залі розігріти дитині суміш або обід - на цей випадок тут є мікрохвильовка, - розповідає Ольга Мирцало.

Звісно, рівень шуму під час сеансу може знервувати рафінованих кіноманів, але не зголоднілу за новинками  прокату маму (саме вони у нашій країні найчастіше змушені залишатися з малюками вдома. - прим. Ред). Кожну репліку героїв ви навряд чи почуєте, тому фільми в дусі Вуді Аллена краще дивитися вдома. Але покращити настрій новинкою, знятою за коміксами Marvel - можна запросто.

До слова, що дивитися - батьки тут вибирають самі. Щотижня на Фейсбук вони голосують за одну з трьох-чотирьох прем'єр - фільмів, не мультиків. Мультиків татам і мамам вистачає і вдома.

Щоб переконати кінотеатр в тому, що такі покази будуть цікаві всім, організатори з боку батьків приготували аргументи: розписали бізнес-план і зробили акцент на тому, що ранкові сеанси в будні не збирають багато глядачів. Чому б не залучити нову аудиторію? Тепер це можна спостерігати й в інших районах міста. Наприклад, подібні сеанси є на Троєщині (район Києва, - Ред.), тривають переговори з іншими кінотеатрами.

Фото: Іван Любиш-Кірдей
МУЗЕЇ

Чимало мам не було тут зі школи, а тепер вони у захваті!

"Англійську із шести місяців" або "Ментальну арифметику для немовлят" можна знайти майже в кожному мікрорайоні. А про те, що мамі в декреті "развивалки" потрібні нітрохи не менше, чомусь ніхто не думає.

Ще одна учасниця групи "Київ дружній до батьків та малюків" Світлана Призинчук за освітою мистецтвознавець. Але за перші два роки після народження сина в музеї була всього кілька разів.

- Один раз ми брали сина в "Мистецький Арсенал" - все пройшло нормально, - згадує Світлана. - А вдруге поїхали в Національний художній музей. Там виставлялася японська гравюра, а це пов'язано з моєю спеціалізацією. Синові тоді було майже два роки. І цей досвід був складним.

Хто був у цьому музеї, знають, така кількість сходинок і дорослій людині не завжди під силу. Тим паче коли на вулиці  сніг та ожеледь. Тому тягнула дитину у важкому зимовому комбінезоні Світлана сама. Усередині її чекав ще один сюрприз. Щоб поміняти підгузку в туалеті, мама із сином здійснили пару акробатичних трюків.

Так сталося, що тоді ж в групі "Київ дружній..." опублікували статтю про досвід соціалізації мам у різних країнах. Світлана зацікавилася і вирішила організувати щось подібне у нас.

- Я запропонувала музею Ханенків проводити екскурсії для груп сімей з маленькими дітьми, - розповідає Світлана. - Батьки подарували все необхідне для їхнього комфорту, а я пояснила рядовим співпрацівникам, навіщо це треба. Деякі не дуже розуміли, що в музеї робити таким малюкам? Бо ці екскурсії не для них, а для батьків, які хочуть мистецтва в життя. Дитина - пасивний учасник. Але приходячи в музей разом з батьками з раннього віку, вона починає асоціювати його з цікавою і дружньою атмосферою.

Багато мам зізнаються: вони не ходили в музеї зі шкільних часів, а тепер відкрили їх з іншого боку!

Зараз екскурсії "Культурний декрет" щомісяця проводять одразу кілька музеїв. Найпопулярнішим є музей Ханенків.

Фото: The Khanenko Museum та Іван Любиш-Кірдей

Утім, батькам тепер є з чого вибирати. У кожного закладу - своя "фішка". Так, у музеї Олеся Гончара малюки можуть пограти автентичними іграшками. У музеї Грушевського розкажуть, як виховували дітей сто років тому. А музей імені Тараса Шевченка пропонує цікаві бонуси до екскурсії - наприклад, можливість побачити Кобзаря в образі Дарта Вейдера.

Екскурсії

Замість дитячого майданчику – прогулянка історичними місцями

Для тих, кому набридло гуляти з дитиною в районному парку, мами-активістки придумали ще одну альтернативу - прогулянки Києвом у компанії досвідченого екскурсовода Ірени Хмеловської. Тож коли побачите організований натовп мам з візками під вікнами Кабміну - не лякайтеся. Це не флешмоб або акція протесту, а українське ноу-хау.

Перед кожною екскурсією Ірена самостійно ходить маршрутом, щоб переконатися: візки тут проїдуть без проблем. Найчастіше вона вибирає небагатолюдні вулиці з широкими тротуарами чи парки. Якщо вирушити на Андріївський узвіз - вони просто не розминуться з натовпом.

У холодну пору року екскурсії змінюють формат "На бранч з малюком". Ірена готує розповідь на якусь цікаву тему - і 10-12 сімей збираються на зустріч в одному з чайлд-френдлі ресторанів. Правда, на практиці, не всі готові прийняти таку кількість мам з малюками водночас. То музика надто гучна, то меблі поставлять так, що мамі з немовлям непросто вибратися з-за столу. Але найчастіше персонал ставиться з розумінням.

- Кожна екскурсія або лекція триває півтори години, - розповідає Ірена. - Я намагаюся складати розповідь так з кількох маленьких історій. Щоб мами, яким потрібно відійти з дітьми, багато не пропустили.

"Бранч з малюком" Ірена Хмеловська. Фото: Іван Любиш-Кірдей

Не лише культурне дозвілля, а й психологічна реабілітація

Мама в декреті Катерина Воїнова вперше потрапила на сеанс "0 +", коли її доньці Олександрі був рік. У дівчини була складна вагітність, ізоляція на збереження, пологи на сьомому місяці. А потім вісім тижнів з дитиною в перинатальному центрі без змоги кудись вийти.

- Від материнства я чекала рожевих пелюшок, колисочок і райдужних поні, але коли повернулася додому, почалася депресія. Гормони були не в порядку через передчасні пологи, - згадує Катя. - Вихід я бачила в соціалізації, але я була сама. Ми з донькою не сиділи вдома, але постійно було відчуття, що на нас косо дивляться. Скажу чесно, під час першого сеансу "Кіно 0+" я просто розплакалася. Адже вперше навколо були такі ж мами, які тебе розуміють і підтримують.

Катерина та її чоловік подорожуть з тих пір, як доньці виповнилося півроку. З нею вони були в музеях Риму, Ватикану і Барселони, але в Київській картинній галереї їм були не раді. І тут їм на допомогу  теж прийшов "Культурний декрет".

- Круто, коли між підгузниками та ротавірусами можна пустити у свій мозок трохи мистецтва. Я йшла туди заради себе, але тепер на мистецтві знається і моя донька! У музеї Ханенко Саша любить роздивлятися експонати посуду та розповідати, як вона буде їсти із тарілок XVIII століття та чашок часів Наполеона. Якось після лекції запитала мене: хто такий Будда? Іншим разом - попросила показати картини Фріди Кало.

Кет Воінова та її донька Саша. Фото: із особистого архіву

Загублену іграшку шукали всім разом

Безумовно, така кількість дітей в одному місці - на кшталт цунамі. Багато чого залежить від віку, кількості і настрою малюків.

Так, після одного із сеансів усі батьки шукали загублену  іграшку. А одного разу мама так перейнялася фільмом, що вивела сина на мороз в змінних капцях. На щастя, швидко схаменулась і повернулась по чоботи.

Є й такі діти, які виростають з формату цих екскурсій ще до досягнення трьох років.

- Наприклад, я пішла із сином в оперу, коли йому було два з половиною роки. І все минуло ідеально. Але є діти, з якими не можна сюди йти. Ніхто забороняти не буде, але батьки мають знати своїх дітей, - розповідає Світлана Призинчук. - У нас на екскурсії був малюк, який просто зносив стовпчики навколо експонатів. Нам усім довелося за ним ганятися. А що може бути, коли поруч буде проходити інша дитина, і цей стовпчик його вдарить?.. Якщо вашій дитині в музеї нудно, не треба її туди тягати.

"Якщо нам буде байдуже, то й держава не поворухнеться"

Усі ці можливості культурно проводити час, звісно, хороші. Але як бути, якщо дорога в музей перетворюється на квест? На щастя, з 1 квітня почнуть діяти нові будівельні норми про обов'язкове безбар'єрний простір для маломобільних українців. І батьки з малюками теж потрапляють до цієї групи. Але як швидко вони почнуть працювати - залежить тільки від нас.

- Я прекрасно розумію: мине не рік і не п'ять, доки Київ стане доступним, як європейські міста, якими ми всі так захоплюємося, - ділиться Ольга Мирцало. - Батькам треба знати про такі можливості і вимагати їх для себе і своїх дітей. Це стосується і пандуса в будинку, і зручностей у громадських місцях. Якщо нам буде байдуже, то й держава не поворухнеться.

Сподіваюся, коли мій син стане батьком, він зможе зайнятися чимось креативнішим, ніж вирішувати, як знизити бордюри або пандус біля свого будинку, або як потрапити з точки "А" до точки "Б" на громадському транспорті. Тоді я буду вважати, що наш проект досягнув своєї мети.

Ольга Мирцало з сином. Фото: Іван Любиш-Кірдей
Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту