Експерт з дипломатичного дрес-коду: "Жовтий колір не дозволяється в Малайзії, а не в Японії"

Доцент кафедри міжнародних організацій і дипломатичної служби Інституту міжнародних відносин Тетяна Шинкаренко прокоментувала ту саму сукню Олени Зеленської та розповіла, як через одяг відкликали українських дипломатів.

Жовта сукня, яку Зеленська обрала для церемонії інтронізації імператора Японії Нарухіто, обговорюється декілька днів. Раптом дописувачі соцмереж відчули себе експертами з дипломатичного протоколу. Але думки розділилися.

Одні вважають, що жовтий має право надягати тільки імператорська родина, інші - обраний Оленою Зеленською лимонний відтінок, жодних правил не порушує. Як це часто буває, істина виявилася десь посередині.

- Тетяно Іванівно, що насправді дозволяє дипломатичний дрес-код в Японії?

- Колись жовтий колір там заборонявся. Це було у VIII - IX століттях. Дуже давно. Зараз в Японії такого немає. А от у Малайзії справді не дозволяється жовтий. Їхня протокольна служба попереджає іноземні делегації про те, що це колір короля і королівської родини.  

З цього приводу можна сказати, що нічого не було порушено.

Єдине - я подивилася, що в статтях про інтронізацію є фото, на яких дружина імператора теж в одязі жовтого кольору. Але я не зрозуміла, коли саме це було - того самого дня або раніше. Це варто уточнити (імператриця Масако з'явилася в сукні лимонно-жовтого кольору 4 травня 2019 року. - Авт.).

Якщо так - це недопрацювання протоколу. Протокольні служби завжди цікавляться: “А який колір одягу у першої леді?” Він не може співпадати з кольором одягу іншої першої леді під час офіційних заходів. Але якби це було так серйозно - протокол Японії обов'язково попередив би про це заздалегідь. Тобто юридично нічого не було б порушено. Все нормально.

Самі японці зробили зауваження тільки щодо одягу дружини власного прем'єр-міністра, бо у неї була коротка сукня. Коли всі чоловіки у фраках - жінки мають бути в довгій. І якраз фрак передбачає рукавички у жінки. Тобто у Зеленських все абсолютно правильно. Вона була в рукавичках і довгій сукні, він - у фраку. Все гаразд.

У мене є претензії до одягу Мендель, коли були перемовини з прем'єр-міністром Японії. Там справді і взуття не відповідало протоколу, і декольте. 

Щодо Олени Зеленської, зауважень поки що немає. У неї ефектний та елегантний вигляд. Усе нормально.

Є ще один момент, на який я звернула увагу: можливо, Олена Зеленська при виборі виходила з кольорів нашого прапора. Бо спочатку у неї була жовта сукня, а на прийом вона надягнула блакитну. 

Чета Зеленських вітається з імператором Японії Нарухіто та його дружиною Масако. Фото: Instagram Олени Зеленської.

- Коли перша леді прилетіла до Японії - на її костюмі була квітка хризантеми. Чи дозволено використовувати в одязі офіційну символіку країни, до якої приїхав?

- Це супер. Це повага до країни, яка їх запросила. Хризантема - це символ Японії. Хризантемовим навіть трон називається.

Ви пам'ятаєте, коли до нас приїхав прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, була критика, що його дружина не зовсім правильно себе повела, коли був церемоніал і їй дали хліб і сіль? Але вона підкреслила повагу до нашої країни іншим чином - одягнулася в кольоровій гамі українського прапора.

Повторюсь: поки що я не бачу ніяких зауважень до  Олени Зеленської. 

- А до Володимира Зеленського?

- У принципі, він старається. Я звернула увагу, що його брюки були трохи задовгі на зустрічі з японським прем'єром. Є таке. Але з рештою - усе нормально. 

Перша леді України спустилася з трапа літака на японську землю з квіткою хризантеми на жакеті. Фото: Instagram Олени Зеленської.

Про красномовність одягу в дипломатії

- Ви згадали Малайзію. А які ще країни мають жорсткий офіційний дрес-код?

 - Монархічні або ісламські держави. Коли наші посли летять, наприклад, в Іран, їхні дружини ще в літаку надягають ці довгі плащі та знімають лише, коли сідають у нас.  

Ще один приклад - Велика Британія. У нас сталася досить неприємна ситуація з нашою пані послом. Росіяни запустили інформацію, що Наталія Галібаренко була одягнена недоречно на прийомі у британської королеви, де та вручала вірчі грамоти. Усе не так категорично. Одяг для цих церемоній обов'язково узгоджується в протоколі королеви Єлизавети. Це обов'язково головний убір, обов'язково піджак на три чверті, щоб лікті були закриті. Колись ще були рукавички - зараз цього немає. Галібаренко, до речі, теж  обрала кольорову гаму нашого прапора. 

Пані посол України у Великій Британії Наталія Галібаренко на прийомі у королеви Єлизавети. Фото: МЗС України.

- Які ще нюанси варто враховувати? 

- Взагалі протоколісти домовляються, щоб перші леді не були однаково одягнені: щоб не було однакового кольору, однакових моделей. Це моветон. Це неофіційна практика, але її дотримуються. 

Пам'ятаю, коли була політика перезавантаження відносин США та Росії. Тоді протоколісти домовилися навпаки. Вони однаково одягнули Дмитра Мєдвєдєва, який тоді був президентом, та Барака Обаму: сині костюми, білі сорочки, червоні краватки. Одяг тоже може бути красномовним.  

Наприклад, Мадлен Олбрайт, держсекретар США, брошками говорила, що думає, про свого візаві. Про це можна багато почитати в інтернеті. Не так усе просто.

Легендарна держсекретар США Мадлен Олбрайт вміла за допомогою брошки показати своє ставлення до людини, з якою зустрічалася.

- А часто політики свідомо порушують дрес-код, щоб цим щось висловити?

- Та ж Мадлен Олбрайт - літня жінка кремезної статури - могла свідомо на переговори надягнути закоротку сукню з глибоким декольте, щоб роздратувати представників ісламських держав. Такі нюанси теж бувають.

Правила для перших леді

- Часто, під час офіційних візитів до східних країн, перші леді використовують стилізацію під їхній традиційний костюм. Наскільки це доречно?

- Це добре. Але тут теж бувають помилки. Лешек Міллер, колишній прем'єр-міністр Польщі, з дружиною Олександрою зустрічалися з прем'єр-міністром Японії. Вона надягнула сукню, підібрала стилізовану тканину - там була зображена “сакура”, але маленькими літерами було написано слово “сексі”. У Олександри Міллер був поганий зір. Не знаю, як їй не підказали, але журналісти це сфотографували, і був великий скандал. Після того вона взагалі не брала участь у жодних заходах.

Людмила Путіна часто піддавалася критиці за свої наряди.

Також великої критики зазнала дружина Путіна. Колись у Росії зустрічалася Велика двадцятка, а у Людмили Путіної був такий яскравий костюм кольору канарки, що газети писали: “Ненсі Буш не захотіла сфотографуватися разом з нею”. Наступного разу вона поїхала до Німеччини, і преса написала: “Перша леді на двох офіційних заходах в одному й тому ж одязі”. Цього протокол теж не припускає.

Третій неприємний випадок з нею був у Великій Британії. Вона спеціально надягнула капелюх, але з більшими полями, ніж у Єлизавети. Преса назвала це зухвалим викликом. І це одна з причин, чому Людмилу Путіну прибрали з офіційних заходів. Її вигляд не відповідав протокольному.

Деяких українських послів відкликали через несвіжу сорочку

- Тобто такі помилки можуть мати серйозні наслідки? 

- Бувають, звісно, такі випадки. Я сама знаю таких українських послів, не буду називати прізвища, яких відкликали через те, що вони не міняли сорочки декілька днів поспіль. Це факт. Я знаю. Таке стається, якщо не з тієї сфери приходять у дипломатію -  з політики, люди, які не навчалися відповідно.  

- Одяг перших леді завжди обговорюють більше. Це означає, що одяг чоловіків має менше значення? 

- Колись Маргарет Тетчер вперше побачила фото Михайла Горбачова і сказала: “Це людина сучасна. З нею можна мати справу”. А в нього просто був правильно підібраний піджак: з-під його рукавів було видно манжети сорочки. Тож одяг чоловіків теж має певну роль. 

Головні помилки: оголені ноги та коричневий костюм

- А яких помилок найчастіше припускаються офіційні особи?

- Короткі шкарпетки. Оголені ноги - це табу для офіційних заходів і для чоловіка, і для жінки. Колись Порошенко мав зустріч з Назарбаєвим, і ці його оголені ноги, звісно, це неприйнятно.

Ще одне табу - коричневий піджак, коричневий костюм. Пам’ятаю, міністр закордонних справ Радянського союзу надягнув коричневий костюм на сесію асамблеї ООН і газети написали: “Вперше в історії ООН політик з'явився в коричневому”. Бізнесмени таке носять, але не політики. 

Колись Шеварднадзе був у зелених картатих шкарпетках, а журналісти намагалися це сфотографувати, адже їхній колір має добиратися під тон черевиків або костюма. Бути однотонними.

- Але ж Джастін Трюдо носить яскраві шкарпетки?

- Це вже стала його візитна картка. Як брошки Мадлен Олбрайт. 

Трамп, Трюдо і його знамениті шкарпетки. Фото: pm.gc.ca

- А хто у дипломатичному світі - еталон?

- Маргарет Тетчер і Кондоліза Райс. У них був ідеальний дрес-код з точки зору офіційного ділового стилю. Поспостерігайте, як вони одягалися, як віталися за руки. Це взірці. 

Серед чоловіків дуже вирізняються італійці. Вони ретельніше за жінок доглядають за собою. Придивіться до їхніх політиків - неймовірний вигляд. Французи теж.  

- А в Україні?

- До того, як припинив голитися, таким був Арсеній Яценюк. Коли неголене обличчя - це вже не так. Але костюми, сорочки, краватки - все завжди ідеально добирав.

Серед жінок навіть не можу  нікого назвати. Адже в нас слов'янський стиль, як на заході називають. Це великі підбори, яскравий одяг, багато косметики. Можливо, хтось з молодих політиків, але не зі старих однозначно. 

Зображення для обкладинки: freepik

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту