Изображение: seojob/Pixabay

Гумор та етикет: "Жартувати як Ілон Маск може собі дозволити лише він"

Викладач хороших манер, експерт з етикету Наталія Адаменко розповіла про доречність гумору на роботі, вдома і в держструктурах.
Наталя Адаменко

Здавалося б, крихітний жарт у закритій групі у Вайбері, а вже наступного дня - веремія на всю країну і виклик на килим до начальства. Такі історії ми чуємо чи не щодня. Але це аж ніяк не означає, що почуття гумору та етикет – запеклі вороги. Пожартувати над собою не проти навіть аристократи, а добре вихована людина ніколи не стане агресивно реагувати на невдалий жарт.

Чому варто утриматися від анекдотів з працівниками ЖЕКу і на які теми не варто жартувати, - про це ми поговорили із засновницею школи Etiqeutteschool Наталею Адаменко.

Жарти про жінок: Влад Яма або Леся Нікітюк

- Наталіє Олександрівно, від нашого гумору найчастіше дістається найближчим. Вони, як правило, вибачають підколи і приколи. Та чи означає це, що в жартах з родичами допустимо все чи майже все?

- Гумор - головне, що дозволяє нам подолати неприємності. Є навіть такий вислів: "Жити нам допомагає природа і Бог, вижити - любов, а пережити погане - почуття гумору". З власного досвіду знаю: якщо подружжя свариться, але раптово хтось починає сміятися - вся суперечка перетворюється на щось не варте гніву.

Але безумовно, навіть з коханою людиною є межа, яку переступати не дозволяється, бо можна образити.

Так, приємно буває почути, що ти "поросятко", "свинятко миле" чи "кролик", але ж тут важливо не те, ЩО ви говорите, а ЯК. Це одне із золотих правил етикету. Можна сказати: "Ху, ти розумна яка!" (докірливим тоном). А можна (ніжно): "Дурепо ти моя люба". Все залежить від того, що вкладають у ці жартівливі прізвиська.

- Жарти про жінок, у принципі, дуже тонка історія. Невдалим "сексистським" жартом можна знищити свою кар'єру...

- Вважаю, що це надумана проблема. Адже можна дуже гідно прийняти будь-який жарт, будь-яку увагу до себе зупинити поглядом, а не словами, вереском, винесенням на обговорення. Усе залежить від жінки. До деяких ніхто навіть не наважиться підійти. У нас є брова, яку можна підняти, плече, постава. Можна прийняти цей жарт, але з таким холодним поглядом, що чоловік зрозуміє: зганьбився!

- Тобто жарти на адресу жінок з телеекранів вас ніколи не обурювали?

- Було недавно таке, коли на "Танцях із зірками" Влад Яма пожартував над однією з учасниць шоу - Лесею Нікітюк. Він сказав, мовляв, свої "горішки" (маючи на увазі те, на чому сидять) вона показала, а як танцювати - ні. Дівчина образилася. І я її розумію. Однак форма, в якій вона відреагувала, - неприпустима. (Леся натякнула Владу, що йому краще закрити рота. - Авт.).

Захищати себе треба, але не так грубо. Не можна опускатися до рівня того, хто дозволив жарт на вашу адресу. Якщо ви починаєте кричати і грубіянити у відповідь,  ваш кривдник досягнув своєї мети.

Вихована людина - це та, поруч з якою усі стають вихованими. Почніть із себе, не реагуйте бурхливо. Потисніть плечима, розпряміть спину, пришпильте його поглядом, обдайте холодом. Але всі забувають про це. Ми починаємо голосити, розмахувати руками. Ми дуже емоційні, ми, я маю на увазі, українці. Однак треба опановуватися. І нікому більше не закортить "пожартувати" над вами наступного разу.

Людині з особливими потребами можна над собою сміятися, вам над нею – ні

- Зараз в Україні є люди з особливими потребами, які виходять на сцену і жартують над собою. Наприклад, у "Лізі сміху". (Інтерв'ю з Юрієм Степанцем. – Авт.) Та чи припустимі жарти про фізичні вади в повсякденні? Навіть якщо це чийсь довгий ніс.

- Якщо людина піднялася над собою і пожартувала над своєю фізичною вадою - заради Бога! Тут справа в баченні себе. Скільки я знала жінок - чарівних, красивих, розумних, які себе чомусь вважали нещасливими. І жінок на візках, з відвертими зовнішніми вадами, які були щасливі, бо знайшли себе в роботі, у ставленні до життя. Але я б не стала ризикувати. 

Нездоров'я - не те, що може підпасти під жарти. Буває, хтось посміється разом з вами, а потім вдома поплаче. Якщо людина сама над собою жартує - будь ласка. Я усміхнусь у відповідь, але не більше.

Гумор на роботі: із жінкою-шефом краще не жартувати

- Значну частину нашого життя ми проводимо на роботі. І психологи довели, що люди з почуттям гумору подобаються колегам і керівництву більше. Але про що недозволено жартувати у колективі?

- Я дозволю собі незначне уточнення. Легше робить кар'єру ті, хто не порушують правил ділового етикету. Які виключають у ділових стосунках фамільярність, панібратство, грубість, гучний сміх і жарти над колегами. Саме це і може перешкодити кар'єрі. Такого собі відвертого та щирого хлопця люблять далеко не всі. У подібних ситуаціях жарти можуть бути сприйняті як образа. І тут вже не до кар'єри.

Так, є доволі демократичні гендиректори, вони дозволяють звертатися на "ти" і не стукати в двері кабінету. Я вважаю, це неприпустимо. Настає день, коли у начальника всю ніч боліла голова чи зуб, і раптом він думає: "А чого це Іванова мені "тикає?". Зараз я жартую, але ж свобода у відношеннях одне з одним - це теж певні рамки, які не треба порушувати.

По-перше, жарти з керівництвом настільки хороші, наскільки вони доречні. По-друге, у кожного з нас має бути непогано розвинена інтуїція і досвід спілкування з тією чи іншою людиною.

Ви ж відчуваєте, в якому настрої начальник? Іноді допустимо усміхнутися і щось смішне сказати, іноді - краще промовчати.

Тим паче, якщо начальник - жінка. З нею, звісно, жартувати не раджу в принципі. У нас, жінок, дуже багато привілеїв, один з яких звучить так: ми можемо відреагувати на все, як нам заманеться. А жінка-шеф – насамперед.

Будьте дуже обережними із соцмережами

- Першоквітневий жарт Ілона Маска про банкрутство Тесли коштував його компанії мільярдів доларів. Про що потрібно пам'ятати, коли є бажання написати щось про роботу або про роботодавця в соцмережах?

- Прогрес не зупинити. Оголення себе в прямому і переносному сенсі - це щось необхідне в наш час. Проте ділова людина має бути трохи консервативною і в одязі, і в поведінці. Треба бути дуже обережним із соцмережами, бо вони, рано чи пізно, можуть вистрілити і в вас самих, і проти вас самих. І ми не знаємо, хто і як це все використає проти вас.

Ілон Маск може багато чого собі дозволити. І не тому, що в нього багато грошей. А тому, що він має особливу манеру поведінки, особливу манеру одягатися. Він майже ні від кого не залежить.

Щодо інших: що вище рівень і статус людини, передусім у державних структурах, то менше вона може дозволити собі подібні витівки. Це виглядатиме ганебно та непристойно.

Пам'ятка: про що не можна жартувати

- Недавно одна пані ледь не опинилася за ґратами, бо в розмові з інспектором аеропорту пожартувала про бомбу. Давайте складемо пам'ятку для жартівників: коли і про що не можна жартувати за жодних обставин.

- Я би порадила не жартувати з держслужбами, бо вони понад усе зобов'язані дотримуватися букви закону. Моя приятелька теж якось пішла в американське посольство по візу і при огляді охороною сказала: "Бомба!". Візу вона, ясна річ, не отримала і дуже довго потім не могла її отримати.

Не варто також жартувати з представниками професій, які мають право прийняти або не прийняти рішення на вашу користь: починаючи від митників і візових офіцерів, закінчуючи працівниками ЖЕКу.

Релігія, гроші, здоров'я, політика - це чотири теми-табу для вихованої людини. Наприклад: "Це ви за такі копійки працюєте?" або "Може, ви корупціонер? Ха-ха-ха".

І, звісно, заборонені будь-які теми, пов'язані з вибором партнера. Мій знайомий багато років тому був на офіційному прийомі в шведському посольстві і побачив прикрасу у вусі одного з чоловіків. Засміявся і прокоментував: "Ви ж знаєте, що може символізувати сережка? То ви гей?" Сміху у відповідь не почув, співрозмовник просто відійшов. А жартівника до посольства більше не запрошували. Та людина справді була геєм...

Другу частину інтерв'ю про те, що ховається за гумором політиків і чому вони усвідомлено порушують етикет, читайте найближчими днями на нашому сайті в розділі #гумор.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту