ETNODIM про скандал: Якби нашу вишиванку обрав не Зеленський, а Порошенко – ми так само були б щасливі

У компанії, яка займається виробництвом етнічного одягу, не розуміють, за що отримали стільки хейту. Кажуть: бренд не має політичної позиції і сподіваються, що частина аудиторії до них повернеться.

У соцмережах набирає обертів "вишиванковий" скандал: ETNODIM, що займається виробництвом етнічного одягу, захейтили підписники у Facebook. Усе почалося, коли компанія розмістила у своїх соцмережах фото Володимира та Олени Зеленських, які до Дня вишиванки обрали сорочки саме цього бренду. На думку чималої кількості людей (нині під постом майже 5 тисяч коментарів), таким чином компанія продемонструвала свою політичну позицію – і вона не збігається з політичною позицією їхньої аудиторії.

Йод.media поспілкувався з менеджером бренду Іваном Корнійчуком, щоби дізнатися, як там реагують на ситуацію, чи вважають це маркетинговим провалом та як ставляться до критики.

"Те, що президент та перша леді надягнули нашу вишиванку, – це ніби отримати "Оскара"

- Цей випадок називають яскравим прикладом комунікаційної кризи. Мовляв, ви не знаєте своєї цільової аудиторії. Як, власне, ви самі оцінюєте цю ситуацію? Що, на вашу думку, сталося?

- Ми трохи не розрахували. Звісно, очікували, що буде певна погана реакція. Бо є люди, які "топлять" за тих чи інших політиків, і вони, звісно, будуть коментувати. Але ми чомусь думали, що позитивних та негативних коментарів буде хоча б 50% на 50%. 

Коли ми робили цей пост, то розуміли, що він трохи буде стосуватися політики. Але все одно для нас те, що президент та перша леді надягнули наші вишиванки – це ніби отримати "Оскара". Мені здається, що будь-який бренд, не лише український, а й світовий, цього хоче. Це не погана подія.

Ми розуміли, що буде досить багато хейту, який може поставити нас у певне незручне становище, як і сталося. Але розраховували на менший хейт і менший негатив.

"Пост не був нашою політичною позицією"

- Тобто ризики ви оцінювали, але не дуже добре прорахували реакцію своєї аудиторії? Погано її вивчили?

- Ми нормально знаємо свою аудиторію. Але ми – не політики. Я – не політик. Тому, можливо, знаємося на політиці поверхнево. 

Фото у вишиванці було красивим, вони – красива пара. Ми подумали – чому б не виставити красиву пару у наших вишиванках. Ми побачили це у стрічці новин і скористалися цим. 

На мою думку, будь-який бренд цим би скористався, серйозно.
📷 прес-служба президента

Ми досить довго думали над цим – використовувати цю фотографію чи ні, але все-таки вирішили, що, мабуть, ризикнемо.

Ми нічого не хотіли сказати цим: яка у нас позиція стосовно Зеленського, президента, чи кого з політиків ми підтримуємо. Ні, це не те. Є президент, він представляє країну і класно, що він надягає не найдорожчі вишиванки демократичного бренду. Ціни у нас суперсередні. І вони просто обрали нас. Нам було просто приємно, що президент і його дружина вирішили обрати нас. Вони могли обрати будь-які вишиванки, найдорожчі. Можливо, так хотіли показати близькість до народу, я не знаю.

І ще люди дуже багато коментують, що він не вартий вишиванки. Думаю, будь-який українець вартий вишиванки.

Пост не був нашою політичною позицією. 

"Ми досі не розуміємо, за що нам стільки хейту впало"

- Коли почалася хвиля негативних коментарів, ви написали під постом наступне: "Нам здалося хорошим показником те, що президент і перша леді обрали саме наші вишиванки. Але судячи з реакції, тепер не розуміємо, це добре чи погано?". То зараз ви вже визначилися – це добре чи погано?

- А це питання риторичне, до всіх. Я не вважаю, що ми зробили щось погане настільки, щоб можна було так хейтити. Ми ще досі не розуміємо, що тут такого, що нам стільки хейту впало. 

От реально, це добре чи погано, що президент обрав наш одяг? Це добре чи погано, що він взагалі обрав вишиванку? 

На нашу думку, це нормально, що президент все-таки обрав вишиванки. Якби це був Порошенко, Ющенко – ми так само були би щасливі. Звісно, якби це тільки не був Янукович. Якби Трамп надягнув нашу вишиванку – це також було би цікаво. Чи Макрон. 

Українські чиновники приміряли національні українські вбрання з нагоди Дня вишиванки.

Я бачив повідомлення Офісу президента про те, що президент подарував світовим лідерам вишиванки. Можливо, колись будуть фото і ми впізнаємо серед них наші сорочки.

Матерiали по темi
Зеленські надіслали лідерам світових держав вишиті сорочки й показали власні

"Так, це репутаційні втрати лояльних клієнтів"

- "Прикре маркетингове самогубство" вже охрестили цей кейс. Яких маркетингових помилок, на вашу думку, ви припустилися?

- Якби це був пост, яким ми висловлюємо свою політичну позицію, то, можливо, можна було би нас захейтити. Але ми написали так, як є. Ми вранці прокинулися, побачили фотографію, подумали – постити чи ні. І написали у пості все, як було. Мовляв, гортаючи стрічку, не знаєш, на кого можеш натрапити.

Нам також пишуть: "Чого ви простих людей не постите?" Постимо. У нас є сторіс в Instagram і Facebook, де ми постійно, вже два дні поспіль, постимо всіх людей у наших речах.

Охоплення аудиторії зараз дуже велике. Я не можу поки сказати, як закінчиться ця ситуація, але зараз маємо 80% негативу. Коли ми тільки закинули цей пост, було 100% негативу. Можливо, завтра-післязавтра його кількість знову зменшиться.

Можливо, люди все-таки поміркують, що вони занадто агресивно поводилися. Бо думаю, агресії там дуже багато. 

Ви читали всі ці коментарі? Я читаю їх другий день. Я читаю репости, пости, коментарі, відмітки, коментарі в репостах. Я збираю ці емпіричні дані, щоби розуміти, яка ситуація. На мою думку, сьогодні вже краще 😊

З точки зору маркетингу, не можна ще робити висновки, бо ще не прийшов цей час.

Шкода, звісно, що відписалися наші клієнти, які мають по 5 наших вишиванок 😔

📷 etnodim.com.ua
📷 etnodim.com.ua

- Але, з іншого боку, певно, є люди, які завдяки цьому вперше про вас дізналися?

- Можливо. Але ми любимо тих клієнтів. Шкода, що вони відреагували так радикально. Ми з вами – українці, вони – українці. Ми всі за сплату податків, за покращення рівня життя, за демократію, за те, що нам підказує наша совість. Все має робитися по совісті. І жити люди мають по совісті. І така радикальна позиція – це вже трохи перебір. 

- На цьому етапі ви вважаєте це своєю репутаційною втратою?

- Звісно, однозначно. Ви ж бачили, скільки там коментарів. І там коментують не боти. Це все наші реальні клієнти, що мають по кілька наших сорочок. Там є люди, яких я знаю, які реально приходили до нашого магазину. Так, це репутаційні втрати лояльних клієнтів. Тому як буде далі – не знаю навіть, рано робити висновки. Але зараз однозначно – це провал.

- Скільки людей у вас займається маркетингом, веде соцмережі, вивчає цільову аудиторію та спілкується з нею?

- У нас є команда з 4-5 людей. 

"Частина аудиторії з часом повернеться"

- Чи є у вас план, як ви будете виходити з цієї кризи? Антикризовий маркетинг, піар? Маєте якусь стратегію?

- Зараз нас в особистих повідомленнях (шкода, що чомусь в особистих 😊) підтримує дуже багато людей. І вони досить важка артилерія – люди, що теж мають своїх прихильників, можливо, можна їх назвати лідерами думок. 

Також думаю, ще день-два – і ця ситуація стихне і, можливо, хтось з клієнтів, які писали жорсткі коментарі, все-таки подумають, що були надто категоричними.

Я думаю, частина аудиторії з часом повернеться. Бо ми будемо далі робити наші круті речі, свої класні проєкти. Не варто зупинятися. Будемо шити одяг, досліджувати, писати статті, допомагати. Люди побачать, що ми все-таки свідомі – і повернуться 🙏

📷 etnodim.com.ua

- Як ця ситуація позначилася на кількості замовлень?

- Прибутки зараз важко відстежувати. Вчора був День вишиванки, всім потрібна була вишиванка. Сьогодні, завтра, на вихідних, для людей це ще свято. 

А якщо порівнювати зі звичайним періодом, то, скоріше за все, дещо менше. Але знову-таки казати зарано. Зараз лише минула перша половина дня. Люди начебто на сайті є. Охоплення є. Але воно є завдяки тому, що є пост, є публікація, яка тримає у собі величезну концентрацію людей. І люди переходять за посиланнями, заходять на сайт, дивляться, роблять якісь висновки – чи хороший ми персонаж для них, чи поганий. 

"Ці сорочки – не найкращі, які у нас є"

- Ці вишиванки – це було замовлення від президента, спецпошив чи просто покупка у вашому магазині?

- Ми нічого не шили під замовлення. Я навіть не знав, як воно все відбулося. Ці сорочки продаються у нас на сайті – що чоловіча, що жіноча. І це не найдорожчі сорочки. Думаю, що й не найкращі, які у нас є 😊. Скоріше за все, це не президентське подружжя обирало, а їхні стилісти. Мабуть, якось так вони прийняли це рішення і замовили на сайті.

📷 etnodim.com.ua

- Тобто цей ваш пост, що ви випадково побачили свої сорочки на президентові і його дружині, це не було загравання з аудиторією? Ви справді побачили це випадково? Бо багато людей сприйняли це так, ніби ви знали наперед і вирішили це використати як піар.

- Щоб користатися цим як піар-ходом, треба показати свою політичну позицію. Але це не те, що треба бренду, який хоче продавати свої вишиванки у всьому світі, хоче, щоб про нього дізнавалися, купували цей одяг, носили. Політика – вона постійно змінна, через 5 років прийде інша влада. І що тоді робити? Казатимуть, що ми "топили" за тих чи за інших. Звісно, люди, які працюють у компанії, мають свої політичні погляди, але бренд не має показувати свою політичну позицію. Він має бути українським і стовідсотково свідомим.

Тому ні, це не було ні рекламою, ні піаром.

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
BODELEY ПЕЙДЖ
не уверен что так кто-то с подростков общается. и флекс - танцевать. ю ноу?
25 трав 2020 р., 03:59
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту