Еволюція коворкінгу: чому це - майбутнє світової економіки

Розповідаємо, як ідея спільного проведення часу в робочій обстановці стала двигуном абсолютно нової бізнес-моделі, і вже змінює ринок праці в усьому світі.

"Одного разу... у Сан-Франциско": хто це придумав

Перший коворкінг (від англійського co-working - collaborative working, спільна робота) вигадав і заснував у 2005-му американський програміст Бред Ньюберг.

Коворкінг Citizen Space в Сан-Франциско, Каліфорнія, співзасновником якого був Бред Ньюберг

Придумав від безвиході: в офісі йому не вистачало спілкування з колегами з неробочих питань, а на "удальонці" вдома - нудно і не дуже продуктивно.

Бред зняв у Сан-Франциско (недарма це місто в Каліфорнії вважається одним з "найрозумніших" в світі - там і Кремнієва долина недалеко) велике приміщення і запросив розділити його з собою таких же фрілансерів, як і він. В обмін на незначні грошові внески - перший коворкінг був, скоріше, клубом, ніж робочим простором.

Ньюберг запропонував своїм компаньйонам не тільки спільну працю на загальній території, але і безкоштовний Інтернет (це - "фішка" всіх коворкінгів: Wi-Fi вже включений у вартість орендної плати), спільні ланчі, катання на велосипедах.

Ефект був, м'яко кажучи, несподіваним і навіть сенсаційним: абсолютно різні люди, що працюють в різних сферах і напрямках, спілкувалися один з одним і генерували ідеї ефективніше, ніж робили це раніше - в офісах серед колег або вдома.

Той же Ньюберг придумав і саме слово коворкінг. Спочатку просто для нового виду "офісів" (coworking space - простір для спільної роботи), але зараз цим терміном називають сам підхід до організації праці та робочого простору, що полюбився багатьом у всьому світі. Це вже не просто робота, а навіть life style, і в останні роки зростання коворкінгів становить 25-30 відсотків на рік.

Коворкінг VS офіс: велика різниця

Чим коворкінг крутіше традиційного офісу? Як ні парадоксально звучить, головна відмінність і зручність коворкінгу в тому, що він НЕ ВАШ. Адже офіс - це просто порожнє приміщення, в яке необхідно вкласти ще купу коштів: комунікації, меблі, техніка, а іноді і ремонт, що значно "обтяжують" вартість оренди. Додайте до цього щомісячну оплату "комуналки" - світло, зв'язок, охорона і т.д. - і наявність орендодавця, який найчастіше ставить ряд умов, що обмежують вашу свободу дій. І вже точно навряд чи піде на будь-які поступки. На виході вийде чимала сума, яка ще не факт, що окупиться, особливо, якщо мова йде про стартапи і не дуже багатолюдні бізнес-проекти.

Як ні парадоксально звучить, головна відмінність і зручність коворкінгу в тому, що він НЕ ВАШ.

Що стосується коворкінгу - це той же офіс, де про все вже подумали до вас. Офісні меблі, оргтехніка, переговорні зали, зони відпочинку, їдальня або кафе - все це вже є в наявності. Коворкінги продають НЕ квадратні метри, а робочий простір. І він має бути комфортним, на відміну від офісів, де комфортність - взагалі не турбота орендодавця.

А, ось, наприклад, у Києві в коворкінгах компанії BeeWorking до вартості оренди вже включені такі додаткові послуги, як користування тренажерним залом, душем, ігровою кімнатою, кімнатою для дітей та батьків і навіть проведення вечірок для резидентів. Не кажучи вже про бізнес-послуги: в вартість пакету входять користування принтером, безкоштовні години в переговорних кімнатах – достатньо просто забронювати час.

Всі свої: кому це підійде

Існує приказка: один переїзд дорівнює двом пожежам. Ті, хто колись перебирався з одного офісу в інший, знають, що ця затія триває не один день. "Заселення" ж до коворкінгу займе не більше години. Прийшов на рецепшен коворкінгу, уклав договір - і берися до роботи.

Кому підійде коворкінг? Насправді категорій багато. Не всякий фрілансер запросить для ділової зустрічі клієнта додому, а "рандеву" в кафе не завжди спонукає до ділової розмови. Та й без зробленого замовлення вас там довго ніхто терпіти не стане. Рішення - коворкінг, де можна орендувати приміщення хоч на декілька годин. Те ж саме стосується і людини у відрядженні - офіс на 2-3 дні вам ніхто не здасть, а робочий простір у коворкінгу - будь ласка!

Стартаперам і невеликим компаніям не потрібно знімати дорогий офіс, проте можна гнучко змінювати орендну вартість.

Підійде коворкінг і для великих компаній на випадок проведення конференцій, семінарів, тренінгів та інших людних заходів.

Звісно, зараз дуже актуальне питання безпеки здоров'я. Ризик підхопити інфекцію, звичайно, є, як в офісі, так і в коворкінгу. Інша справа, що можна спробувати ці ризики знизити.

Наприклад, у тій же компанії BeeWorking вирішили вчинити так:

Почнемо з того, що в коворкінгу спочатку закладено простір від 5 квадратних метрів на людину. На самому початку пандемії COVID-19 ми провели бесіди з нашими орендарями і запропонували їм перейти на віддалений формат роботи заради безпеки їх співробітників. Крім того, з перших днів поширення вірусу в нашій країні ми ввели температурний контроль на вході до коворкінгу, а також обов'язкову обробку рук санітайзерами, також ми закупили маски і роздавали їх усім бажаючим резидентам. Клінінг коворкінгу перейшов на посилений режим роботи і збільшив кількість обробок знезаражувальними засобами контактних поверхонь.

Як IT-шники випадково побудували "комунізм"

Навряд чи Бред Ньюберг у 2005-му припускав, у що еволюціонує його дітище через 15 років. Задуманий як некомерційна ініціатива, зараз коворкінги перетворилися на повноцінну бізнес-модель. Сьогодні деякі з них пропонують не тільки робочий простір, але і цілий ряд бізнес-послуг - економічні, юридичні, логістичні.

Наприклад, послуги бухгалтера - невеликим компаніям не обов'язково тримати такого фахівця в штаті, а досить звернутися за консультацією прямо до коворкінгу, не відходячи від робочого місця, так би мовити. Тим самим коворкінги вже роблять свій внесок у дивовижне явище, яке називають шерінговою економікою. Це нова і активно зростаюча модель бізнесу, в якій за допомогою IT і онлайн-платформ люди можуть обмінюватися товарами та послугами, споживаючи їх колективно. Тобто "від кожного - за здібностями, кожному - за потребами" - комуністична ідея столітньої давності, що стала реальністю в епоху розквіту капіталізму.

У всьому світі кардинально змінюється культура споживання: від володіння - до користування.

Шерінгова економіка дозволяє споживати якісні товари і послуги без значних витрат. І навпаки: тепер не потрібно бути великою компанією, щоб успішно вести бізнес - кожен сам по собі цілком може стати такою компанією. Як, наприклад, успішний блогер з мільйоном передплатників цілком може вважатися ЗМІ і заробляти на рекламі. Не маючи при цьому власного офісу, знову ж. І саме ця модель в найближчому майбутньому буде домінувати в світовій економіці.

Яскраві приклади багатьом уже добре відомі: сервіс для пошуку житла Airbnb (був запущений 2008 року) вже випередив за кількістю клієнтів усі мережі найпрестижніших готелів, а автотранспортна платформа Uber усього за декілька років (стартувала 2009-го) перетворила професію таксиста у вимираючу.

І подібних прикладів ставатиме більше. У всьому світі саме зараз кардинально змінюється культура споживання: від володіння - до користування. Так як не завжди вартість придбаного активу адекватна отриманій користі. Дійсно, адже, для того, щоб просвердлити 4 отвори в стіні, вам не потрібно викликати спеціаліста або купувати перфоратор, а досить його орендувати? І такі сервіси поступово захоплюють ринок, аж до банківської сфери: сьогодні краутдрафтінгові платформи пропонують мікропозики за принципом P2P - (Person-to-Person, "від людини до людини").

Експерти з економіки відзначають, що саме зараз шерінгова економіка за обсягами капіталізації вже перевалила за суму в 20 млрд доларів, а до 2025-го галузь зросте до 335 млрд доларів. Що складе рівно половину від усіх обсягів світової економіки. І у вас ще є час "сісти в цей поїзд". Одне з рішень - коворкінги. Пояснюємо, чому.

Зумери диктують моду

Коворкінги вже деякою мірою змінили положення на ринку праці. Зокрема, те саме "цифрове" покоління Z (ті, що народилися після 1993-го) віддає перевагу саме такій моделі трудової зайнятості. На відміну від старших - бумерів, а також поколінь X і Y - вони все ще в пошуку власних канонів етики, естетики і зосереджені на будівництві власного внутрішнього світу. Миттєвий успіх в бізнесі для них не головне, а ось можливість спілкуватися з цілим рядом людей з усіх сфер, продовжувати вчитися і генерувати інноваційні ідеї в комфортному середовищі - це те, чого прагнуть зумери.

А так як роль і значення фрілансерів і стартаперів у світовій економіці зростає з кожним роком (ця тенденція вже очевидна), то саме їх переваги стають пріоритетними. Тому еволюція коворкінгів триватиме, щоб відповідати зростаючому рівню запитів клієнтів. Куди вона призведе - за цим дуже цікаво поспостерігати.

В який бік будуть еволюціонувати коворкінги?

Ось які прогнози дають фахівці цього бізнес-напрямку з BeeWorking:

Виходячи з нашого досвіду і бачення ситуації, найближчим часом коворкінги стануть найголовнішою загрозою існуванню сучасного офісу, так як гнучкість роботи коворкінгів дозволяє резидентам відчувати себе більш комфортно в такому офісі , ніж в класичному форматі. Крім того, ми бачимо зростання кількості запитів на корпоративні офіси в рамках коворкінгу, частина компаній вже зайнялася активним переведенням своїх бек-офісів у коворкінги, інші ж IT-компанії закривають орендовані офіси у великих бізнес центрах і обирають шлях диверсифікації своїх співробітників по різних коворкінгах відповідно з місцем проживання колег. Ми тим часом направляємо всі свої сили на те, щоб BeeWorking надав максимально розгорнуту мережу просторів по Києву і Україні в цілому.

В оформленні статті використані роботи @EmanueleKabu / giphy.com

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту