Режисеру Фелліні - 100: він насправді крутий чи нас обманюють (пояснює кінокритик)

Чим прославився в світі кіно культовий італієць, і хто з нинішніх режисерів-метрів хоч трохи схожий на нього в своїй творчості.

20 січня виповнилося 100 років з дня народження великого Федеріко Фелліні - режисера і сценариста, що залишив значний внесок в історії кіно. Століття - це багато, враховуючи, що з моменту виходу на екрани останнього з чотирьох оскароносних фільмів італійця, "Амаркорд", минуло вже 47 років, а з дня смерті - 27.

Не всі з сучасників добре знайомі з творчістю Фелліні. А між тим, чотири фільми майстра були удостоєні премії "Оскар" за найкращий фільм іноземною мовою. Свій п'ятий "Оскар" Фелліні отримав за внесок у кіномистецтво менше, ніж за рік до смерті.

Кількість нагород заслуговує на повагу повагу, хоча це й не рекордні результати. Проте ім'я Фелліні досі відомо всім, хто бодай щось чув про кіно.

Думка критика

Так чим же він крутий? На це питання в коментарі "Йоду" відповідає відомий український кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський (на фото).

Фото: facebook.com/jofrua/

"Мій улюблений фільм Фелліні - звісно, це "8 1/2 "- режисерська вершина, якої досягли за свої життя, мабуть, лише одиниці режисерів. Фільм багато в чому є автобіографічний, особистий. На першому плані - талановитий режисер, художник, який зобов'язався  знімати фільм, але не бачить його у своїй голові. А його підганяють, хоча творця підганяти - безнадійна ідея, адже думка народжується як дитина - довго і важко. Оцей фільм і показує творця в момент народження думки.

Але цей фільм можна дивитися не тільки як філософську думку, а просто із задоволенням. Дивитися, як камера рухається, помічати і виписувати деталі. Цей фільм просто елементарно приємно дивитися ", - каже Ярослав Підгора-Гвяздовський.

Сам собі режисер

Фелліні - один із засновників неореалізму в кіно, завжди приділяв величезне значення деталям. Також він придумав і втілив на екрані абсолютно новий підхід: розповідав глядачеві свою власну історію, від своєї особи. Часом у вигляді "потоку свідомості", який зрозумілий з першого погляду далеко не всім. Але це ніколи не бентежило самого режисера, який не приховував, що знімає кіно насамперед для самого себе. Можливо тому, навряд чи фільми Фелліні мали б успіх прямо зараз у широкої публіки.

Хто на нього схожий

"Увагу сучасного глядача намагаються привернути "екшеном", тому не думаю, що Фелліні був би актуальний сьогодні, - каже Ярослав Підгора-Гвяздовський. - Хто з нинішніх знаменитих режисерів найбільше схожий на Фелліні? Тих, хто використовує його прийоми в роботі багато, але все одно схожих немає. Картини Ларса фон Трієра, абсолютно геніального режисера, який знімає в стилі сюрреалізму, чимось нагадують роботи італійця, але все одно він - інший.

У чому ще відмінність Фелліні? Той же Ларс фон Трієр або Квентін Тарантіно воліють спочатку шокувати, "вдарити" глядача, щоби привернути його увагу і розповісти історію. Фелліні ж - "добрий" режисер, у його фільмах такого немає, він міг домогтися уваги без цього".

Усі "Оскари"

Крім "8 1/2", премії "Оскар" за найкращий іноземний фільм були удостоєні ще три картини Фелліні. У двох з них ("Дорога", "Ночі Кабірії") головні ролі виконала його дружина і кохання всього життя Джульєтта Мазіна, з якою вони прожили разом у шлюбі, до того, як маестро покинув життя, рівно 50 років і ще 1 день.

Останній зі своїх оскароносних фільмів, "Амаркорд", вийшов теж багато в чому автобіографічним. У ньому Фелліні дав волю своїм спогадам про власне дитинство в маленькому італійському містечку. І прообразом, і місцем зйомок стало місто Ріміні, в якому Фелліні  народився, а згодом був похований у 1993 році.

БОНУС

А ще саме з легкої руки дона Федеріко в безлічі мов світу з'явилося нове слово. Настирливого фотографа з фільму "Солодке життя" звали Папараццо. Відтоді це слово є синонімом професії журналіста (але не всякого).

Як, власне, і висловлювання "дольче віта" (dolce vita - солодке життя) пішов у народ на довгі роки саме після виходу однойменного фільму на екрани.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту