Феномен "Маші і Ведмедя" та "Свинки Пеппи": чому діти люблять мультики, які нас дратують

Креативний продюсер продакшну Glowberry, чиї дитячі проекти потрапили до шорт-листів головних анімаційних фестивалів світу, розповіла, які мультфільми діти будуть дивитися через 5 років і чому не варто боятися їхнього поганого впливу.

"Йод" продовжує серію інтерв'ю з людьми, які створюють українські мультики. Ми вже розповіли про реінкарнацію "Петрика П'яточкіна", який через кілька десятків років повертається на екрани. 

Креативний продакшн Glowberry спеціалізується на серіалах і книжках для дітей дошкільного віку. Їхній перший проект "Мама поспішає додому" потрапив до шорт-листів найбільших анімаційних фестивалів: Cartoon Forum, Animation Production Day, Cartoon 360, Annecy International Animated Film Festival (MIFA), Ottawa International Animation Festival, The Financing Forum for Kids Content.

Над новим мультсеріалом "Хоробрі зайці" зараз працює міжнародна команда, а його прем'єра має відбутися мінімум у 10 країнах водночас.

Ми поспілкувалися з креативним продюсером Glowberry Ольгою Черепановою.

Ольга Черепанова, креативний продюсер Glowberry.

"Пеппа" - перший серіал про справжні дитячі проблеми"

- Ольго, деякі батьки наполегливо намагаються увімкнути своїм дітям "Ну, постривай" і радянського "Вінні Пуха". Але що зараз у тренді у самих малюків? Як за останні десятиліття змінилися герої дитячих мультсеріалів?

- Мультгерої змінилися так же сильно, як змінилися діти. Зараз дитина оточена величезною кількістю сучасних гаджетів і предметів. Згадайте, чим користувалися Вовк і Заєць з "Ну, постривай!"? Мотоцикл, м'яч - ось і весь їхній арсенал. Нинішні персонажі укомплектовані величезною кількістю штучок, які дозволяють їм не тільки активно грати, а й проявляти надздібності. Активні герої та супергерої, які рятують світ - вочевидь зараз у тренді.🐱‍🏍

- Звідки це пішло?

- У цьому віці дитині хочеться бути найкращою на Землі: для мами, на дитячому майданчику, в школі. І їй подобається асоціювати себе з цими героями.

Другий великий популярний нині напрямок - це паралельні та фантастичні світи, в яких живуть чарівні персонажі🧙‍♂️. Яскравий тому приклад - Гаррі Поттер. У таких світах свої закони та можливо багато дивного і незвичайного.

Був момент, коли дітям дуже подобалися мультфільми про інопланетян. Зараз ця тенденція пішла на спад. Космос стає ближче, люди скоро полетять на Марс. І все це здається вже не таким дивним.

Але в той же час ніхто не відміняв прості, добрі та милі мультфільми, в яких відображений реальний світ дитини. Наприклад, "Свинка Пеппа" - повний аналог нашого світу з однією поправкою, що в ньому живуть тварини 😊.

- У чому секрет популярності "Свинки Пеппи"?

- Це перший мультфільм про справжні дитячі потреби та проблеми, які діти знають зі свого реального життя: полетіла повітряна кулька, приїхали родичі з новонародженим малюком, що не спить всю ніч і всіх дратує, що щось не виходить у грі, зламалася улюблена іграшка... Якби на місці свинки була реальна дошкільниця, авторам було б складніше: у когось вона б викликала симпатію, у когось - ні, а асоціювати себе зі свинкою може будь-яка дівчинка чи хлопчик.

- Але якщо діти обожнюють Пеппу, то батьки ставляться до неї по-різному...

- Ми проводили опитування українських батьків і зрозуміли:

Попри неймовірну популярність у світі, деякі не приймають свинку Пеппу, бо вона не відображає їхній ритм життя та інтереси.

Все-таки контент прийшов до нас з Британії. Середньостатистичному татові здається, що це занадто повільно, діалоги прості, мало екшену. Всі забувають, що серіал розрахований на психіку та інтереси 4-5 річного малюка. Мультфільм чудово відображає його світ і потреби, тому дитина буде його дивитися з не меншим задоволенням, ніж історії про супергероїв.

- Але мультфільми для дітей все одно зазвичай вибирають батьки.

- Так. Тому завдання творців - зробити так, щоб і батькам було бодай трошки смішно, цікаво, а головне, корисно для їхніх дітей.

- Тобто творці "Пеппи" задали для інших шаблон, як зробити серіал цікавим?

- Ми з командою багато їздимо по міжнародних фестивалях анімації. Щорічно там презентується величезна кількість проектів, але "Свинка Пеппа" вже 15 років лишається в шорт-листі популярності.

Створення контенту, який стане популярним - це для мене магічний сплав професіоналізму, таланту і магії. Часто буває, ідею розробляє зіркова команда під егідою великого досвідченого телеканалу, а вона просто не стає популярною. У дитини цей мультфільм не викликає відгуку, хоча його робили люди, які знають усі закони індустрії ☝.

Багато класних проектів зрізається через те, що творці не до кінця розуміють потреби ринку та дітей, роблять ідеї для себе, забуваючи, що їм 30, 35, 40+. Тут потрібно бути трішки Пеппою, опуститися на рівень п'ятирічної дитини та зрозуміти, що потрібно їй. Діти розуміються на дивах 😊.

Зараз я їжджу по всьому світу і переконую людей, що створені в Україні мультфільми можуть бути цікаві, а команди, які їх розробляють, розуміють потреби як міжнародних медіа-платформ, так і дітей.

Ідея нашого першого серіалу "Мама поспішає додому" потрапила до шорт-листа багатьох міжнародних фестивалів. Але фінальна оцінка популярності буде залежати від рейтингів на телеканалі та переглядів в Ютубі, коли серіал побачить свого кінцевого споживача - дитину.

Запорука успіху героя - це його неідеальність

- Поговорімо про феномен мультсеріалу "Маша і Ведмідь". Він дуже популярний, але міг би серіал з таким хуліганським посилом вийти десь у США чи Європі?

- На мій погляд, феномен цього серіалу в тому, що в Маші є все те, що і в кожному з нас.

Скільки б ми, дорослі, які не полірували та не демонстрували свої хороші сторони, всі ми періодично відчуваємо заздрість, злість, роздратування, образу. Ці почуття проживає будь-яка людина. Просто ми вже вміємо з ними впоратися. Через це діти іноді думають: дорослі не відчувають таких почуттів, що ж тоді робити зі своїми негативними емоціями їм?

Мені здається, що в Маші дитина нарешті побачила цю витиснену з більшості мультфільмів частину. І, звісно, стався вибух! Те, чого не можна, з'явилося на екрані.

Але перегляд історій про Машу не веде до того, що дитина обов'язково почне все це повторювати. Навпаки, найчастіше вона посміється і скаже: "А я так робити не буду! Так Маша робить". Навіть якщо сама 10 хвилин тому поводилася так само. Це дає їй можливість звільнитися і перенести свої витівки на оту дівчинку.

Серіал "Маша і Ведмідь" стартував з інтернету. Лише потім його взяли в ротацію великі телеканали. Зараз він у топах рейтингів по всьому світі. Але всі бродкастери, з якими я спілкувалася, кажуть, що ніколи б не схвалили його на стадії початкової ідеї.

Складно взяти на себе відповідальність показати серіал, де головний герой постійно робить щось не те, і немає дорослого, який би йому розповів, що таке добре, і що таке погано. У всіх телеканалів є свої цінності і, в основному, вони про те, що дітям потрібно нести щось добре, прекрасне та корисне ☝.

Але запорука успіху героя - це його неідеальність:

У героя мають бути якісь слабкі сторони, щоб дитина могла себе з ним асоціювати.

Ідеальним персонажам мало хто вірить, а у дорослих фільмах супергарні герої зрештою інколи стають найстрашнішими чудовиськами.

Через 5 років діти будуть дивитися мульти, які зробили самі

- Як ще відбилося на мультиках те, що діти дедалі частіше дивляться їх в інтернеті, а не на ТБ?

- Думаю, найближчі три-чотири роки нас усіх чекає великий сюрприз. У США вже зараз у 30 відсотків сімей немає кабельного ТБ. Весь контент вони дивляться тільки в інтернеті. Це означає, що у них немає жодного цензора в особі редакції каналу, який відбирає для них контент, а лише батьки.

Недавно на одному фестивалі діджитал-експерт сказав: "Наближується час, коли мультфільми обиратимуть самі діти". Дедалі більше сучасних девайсів спрямовані на те, що ними можна керувати голосом. Навіть трирічна дитина може підійти до пристрою і сказати: "Свинка Пеппа".

Більше того, вже зараз в Америці є тенденція, що п'ятирічні діти викладають власноруч зроблені мультики - і вони отримують шалену популярність. 

Настає ера, коли діти вибирають і діти роблять контент для себе.

- Як зміняться через це герої?

- Не знаю. Можливо, буде більше таких, як Маша. Можливо, з'являться такі, яких дорослі не зможуть придумати. Ми можемо імітувати дитячий малюнок, згадати себе в дитинстві, але не в змозі стати дитиною знову.

Якщо по телевізору дитина готова дивитися довший формат, то в Ютубі їй постійно хочеться включити щось нове. Адже вона знає, що в цій чарівній "коробочці" багато всього цікавого 😏.

Це означає, що мультфільми стануть коротшими. Вже не буде можливості сісти і розповісти, який шлях пройшов герой. Усі персонажі повинні будуть швидко себе проявити. Навіть ми вже працюємо над двома формами мультфільмів: довшою - для ТВ, і коротшою - для інтернету.

- А що кажуть про цю тенденцію психологи?

- Кажуть різне, звісно. Коли ми зробили першу книгу з мобільним додатком доповненої реальності та презентували її на Львівському форумі видавців 7 років тому, нам сказали: "Що ви робите? Ви штовхаєте дитину від книжки в гаджет". На це я відповіла: "Якби була кнопка скасування технічного прогресу - її б, напевно, вже хтось натиснув. Але її, на жаль, ні в кого немає".

Нам потрібно вигадати спосіб, щоб на всіх доступних платформах у дитини був цікавий і корисний для неї контент. Діджитал буде розвиватися, сім'ї переходити на інші формати контенту, і розробники будуть шукати свого глядача всюди.

Я представляю творчий колектив Glowberry і можу говорити від імені нашої команди. Ми хочемо, щоб наш продукт ніс радість, інтерес і щось корисне для дитини. Це перше. Друге наше завдання, щоб наш контент побачило якомога більше глядачів. Ну і, як усі творчі люди, хочемо створювати щось оригінальне, відмінне від інших 😊.

Продовження інтерв'ю з Ольгою Черепанової читайте на нашому сайті через кілька днів. У ньому вона розповість, чому мультфільми з героями та сюжетами нашого дитинства безнадійно застаріли та чи варто відмовлятися від казок про принцес, які мріють про весілля.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Alyona Lahno
Дуже цікаво, дякую!
31 лип 2019 р., 07:02
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту