Формула кіно: чому ми любимо погані фільми

Схема, за якою писалися казки і міфи тисячі років тому, а тепер знімається практично будь-який фільм, була доопрацьована під умови голлівудського конвеєра ще в 1950-х. Чи побільшало після цього якісного кіно?
Пролог

Про карантин і Netflix

Сраний карантин! 😩

Не тому, що мені несподівано захотілося пробігти марафон, який ніколи бігти не збирався, а тому, що за останні три тижні телевізор несподівано став моїм життєвим супутником. Уже як ритуал: декілька разів перегорнути каталог Netflix, зупинитися на одному фільмі, почухати макітру, відмовитися, ще раз перегорнути каталог, почухати - відмовитися - перегорнути... Іноді на вибір фільму треба не менше часу, ніж триває сам цей фільм.

Після того, як я вже подивився всю класику - від "Хрещеного батька" до "Початок" – настав зоряний час таких "шедеврів", як "Правосуддя Спенсера" або "Гру закінчено, чуваче".

Матерiали по темi
Карантин - зброя Netflix у війні з Голлівудом: топ-10 фільмів та серіалів, які зараз дивляться українці
Зав’язка

Мій інсайт і мономіф

На годиннику 12-та ночі, я додивився ще один фільм. Цього разу з нехитрою назвою "Вечеря з придурками". У спробах згадати, про що ж був черговий "шедевр", я розумію, що безглуздішого та несмішного кіно я давно не бачив. Але чомусь подивився його з великим задоволенням. Немов він побудований за якоюсь схемою, за якимсь давно звіданим принципом, який непомітно впливає на мою підсвідомість і, як то кажуть, "заходить".

Я задумався - чи є пояснення, чому навіть погані фільми нам іноді подобаються, і ми їх дивимося до кінця?

З’ясувалося, є. І це - мономіф.

Що?

Схема, вироблена в 50-х роках, яка пояснює будову казок, міфів та історій. І зараз за цією схемою будується більшість фільмів.

Ким?

Ініціація

"Тисячоликий Герой", який показав Джорджу Лукасу "Зоряні війни"

Схему з давніх сюжетів вичленував, проаналізував і осучаснив дехто Джозеф Кемпбелл - професор, міфолог, релігієзнавець, автор книги "Тисячоликий герой" (в деяких перекладах - "Герой з тисячею облич").

До речі, цю книгу, як "Отче наш", знав Джордж Лукас і за її допомогою створив легендарні "Зоряні війни":

У мене була ідея створення сучасної казки... Після того, як я прочитав "Тисячоликого Героя" та інші книги Джозефа, я зрозумів, як можу це здійснити. Це був прекрасний подарунок і дуже важливий момент. Не прочитавши цієї книги, я б, напевно, досі писав "Зоряні війни".
Джордж Лукас.

Людство живиться історіями вже тисячі років - про героїв, богів, золотих рибок і джинів у пляшках. Начинка цих історій - можливо, єдина їжа, однакова для всіх народів і мов. Хіба що подається під різними соусами.

У "Тисячоликому герої" Джозеф виклав те, як будуються міфи різних народів і часів. І він був першим, хто провів такий комплексний аналіз і вивів єдину формулу будови популярних історій, які "зайшли" народам усього світу.

Мономіф - єдина для будь-якої міфології схема побудови життєвого шляху героя.

Від міфів давніх єгиптян і до фільмів про нездійсненні місії - зразок подорожі героя зазвичай дотримується визначеного циклу. Для того, щоб герой був цікавим, він має пройти через три стадії мономіфу:

  • Розставання.
  • Ініціація.
  • Повернення.
Джозеф Кемпбелл.
Розвиток подій і кульмінація

Мономіф у сюжетах відомих фільмів і його стадії

☝Стадія перша – початок шляху героя 

Згідно з давньою формулою, на цій стадії глядач знайомиться з головним героєм, його характером і оточенням, але найголовніше - з його повсякденним життям. Саме на цій стадії герой потрапляє в нову для нього ситуацію, стикається з чимось незвіданим. Це відбувається або за його волі, або за збігом обставин.

...Доля покликала героя і перенесла центр його духовного тяжіння за межі його суспільства - в невідоме. Ця доленосна сфера, що таїть як небезпеки, так і скарби.

Джозеф Кемпбелл, "Тисячоликий герой".

Згадайте Джона Макклейна з "Міцного горішка" і Тоні Старка з "Залізної людини". У обох життя йшло своїм звичаєм, допоки вони не опинилися в зовсім невідомому для них середовищі.

👮‍♂️Макклейн - єдиний, хто не був захоплений терористами, тепер він має врятувати всіх заручників, зокрема й свою дружину.

👨‍💼Тоні Старк оголошує про те, що його корпорація припиняє виробництво зброї "Старк Індастріс", і він починає секретну роботу над костюмом Залізної людини.

✌Друга стадія – пригоди 

Зазвичай це найдовша частина твору. У ній розгортаються основні події фільму, розкриваються персонажі, відбувається протистояння протагоніста з антагоністом.

Перейшовши через поріг, герой опиняється у фантастичній країні з дивно мінливими, неоднозначними обрисами, де йому належить пройти низку випробувань.

Джозеф Камбелл, "Тисячоликий герой"

👮‍♂️Джон Макклейн сам на сам, босоніж, має звільнити заручників і не дати Гансу Груберу вкрасти гроші.

👨‍💼Тоні Старк, приховуючи свою особистість, намагається зупинити використання смертельної зброї своєю ж компанією в Афганістані.

Не лише фізичні, а й моральні випробування важливі на цій стадії.

👨‍💼Старк рятує людей і бореться проти "Старк Індастріс", коли все, зокрема Пеппер Поттс, намагаються його зупинити.

👮‍♂️Макклейн тримає в таємниці, хто він такий, щоб не видати терористам інформацію, що його дружина серед заручників.

Усі ці дії підводять до кульмінації - до моменту, коли герой стикається зі своїм головним ворогом. Але що в реальності змушує нас співпереживати - це його внутрішні зміни.

Один за іншим бар'єри опору розбиваються. Він має відректися від своєї гідності, чесноти, краси і життя та підкоритися абсолютно нестерпному. Тоді він розуміє, що він і його протилежність не різнорідні, а є однією плоттю.

Джозеф Кемпбелл, "Тисячоликий герой".

👨‍💼Тоні Старк вже не злий геній, зброя якого вбиває мільйони. А 👮‍♂️Макклейн - не розлючений на життя нью-йоркський коп на межі розлучення.

✌☝Третя стадія – повернення на вихідну точку 

Після шторму море стихає - і герой повертається зі сфери невідомого в повсякденний світ, зазвичай, в те же місце, звідки й починав. Тільки пережиті випробування змінили його, він вже зовсім не той, ким був раніше.

Він [герой] ще має постати перед суспільством зі своїм руйнівним для его і рятівним для життя еліксиром і отримати у відповідь розумні питання, непримиренне обурення і нездатність добрих людей зрозуміти його.

Джозеф Кемпбелл, "Тисячоликий герой".

👨‍💼Старк, на тому ж п'єдесталі, де стояв на початку свого шляху, зізнається, що саме він Залізна людина.

👮‍♂️Макклейн з дружиною під руку, в пораненнях і саднах, сідає в той же лімузин, на якому приїхав.

Обидва - змінилися в наслідок подій, що сталися в попередній частині.

Розв’язка

Наша підсвідомість і метафора, що пояснює все

Теорії Кемпбелла вже більше 60 років, але вона актуальна, як ніколи. Якщо прокрутити в голові сюжети останніх фільмів - практично кожен будується за цією моделлю. Згідно з Кемпбеллом, така модель працює, бо людям на підсвідомому рівні звичні історії, побудовані за такою схемою.

А тепер я спробую пояснити метафорою. Щоб арка стала мостом над річкою, її треба з'єднати із землею з обох боків. І простіше це зробити з кресленням у руках. Але якщо креслення достатньо, щоб міст виконував свою функцію, доставляючи людей з одного берега на інший, це не означає, що він стане взірцем архітектури і простоїть сотні років.

Так і з кіно.

 

Злети і падіння [персонажів], вони штучні. Це ще одна спроба удавати, що ми знаємо про життя більше, ніж насправді.
Американський письменник Курт Воннегут.

У фільмах і так багато чого зроблено штучно, а якщо сліпо слідувати структурі мономіфу, нічого оригінального і не залишиться. Героя можна штучно поставити в нове середовище, навигадувати перешкод і конфліктів та повернути його назад. Але це ще не означає, що вийде хороше кіно. Адже великі історії показують нам незвідане життя, непередбачене й нешаблонне, але разом з тим чимось нагадує нам своє.

Епілог

І ще трохи про Netflix та інші стримінги

Чи багато справді оригінальних фільмів на найпопулярнішому в світі сьогодні стримінгу?

Ні.

Згідно зі статистикою, лише 15% фільмів на Netflix мають оцінку "fresh" (свіжий, хороший) на інтернет-порталі Rotten Tomatoes (американський cайт рецензій, у якому дають оцінки не тільки критики, а й звичайні глядачі). І це враховуючи, що на Netflix "свіжих" фільмів більше, ніж на будь-якій іншій глобальній стримінг-платформі: Amazon Prime (1,3%), HBO (4,7%) і Hulu (9,6%).

Стримінги не руйнують стару систему, вибудувану Голлівудом, вони створюють ширвжиток - фатсфуд формату "подивилися і забули". Тому не варто дивитися на ці платформи, як на цілющу пілюлю: вони допомагають максимум при неробстві, а побічні ефекти - знижена чутливість до посередності.

Для стримінгу, на мою думку, не має значення ні якість, ні відбиток в історії. Їм важливо, щоб кожен вечір, повертаючись додому, ми сідали на дивани, підключали телевізори і комп'ютери до інтернету - і тонули в морі посереднього контенту.

Ну й ще платили за це хоча б $10 на місяць.

Тож будьте обережні, соціально ізолюйтеся та вберігайтеся від несмаку в усіх його проявах.
Єгор Бахарєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
vi_black
Люблю серіали від netflix https://www.keep-inspired.com/chto-posmotret-serialy-top-5-luchshikh/
21 квіт 2020 р., 16:19
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту