Гід по містичному Києву Тетяна Адамус: "Ворожіння і магія - це спосіб впоратися зі стресом"

Екскурсовод, яка за допомогою незвичайного формату та маловідомих історичних фактів привертає увагу до історії нашого міста, розповіла нам, хто такі сучасні відьми та чому ворожіння може бути корисним навіть для скептиків.

Тетяна Адамус - відомий київський гід, історик за освітою, яка проводить незвичайні екскурсії українською столицею. На її прогулянках гості знайомляться з таємницями нашого міста, дізнаються легенди і реальні історичні факти про київських відьом  і навіть ворожать. 

Ми зустрілися з Тетяною і поговорили про те, чому інтерес до магії не зникає в нашому прагматичному та раціональному світі. 

Вивчати відьомство надихнув Гаррі Поттер

- Тетяно, мабуть, більшість мешканців Києва хоч раз чула про ваші екскурсії або була на них. А як у вас, історика, за освітою з’явився інтерес до містичної теми?

-  Я навчалася у Києво-Могилянській Академії. І вирішила писати курсову на цю тему. Чесно кажучи, сама не пам'ятаю, чому. Можливо, це був такий юнацький період, коли закохуєшся і хочеш когось приворожити. Тоді ж вийшла книжка про Про Гаррі Поттера, якою всі дуже захоплювалися. 

На кафедрі мене благословили. І я пішла далі. Пізніше присвятила цій темі диплом, а в аспірантурі - дисертацію. Чесно скажу, не закінчила її з суто матеріальних причин, але назбирала в архівах дуже багато цікавих матеріалів. Сподіваюся, коли буде більше часу - напишу книжку. Ідеї у мене є.  

- А коли почали робити містичні екскурсії? 

- У 2016 році. Це сталося майже випадково. Я познайомилася з власницею турагенства Soul travel соул. І вона питає: "От, ти добре знаєшся на відьмах. Можливо, ми б спробували щось таке зробити?" Я кажу: "Ну ок". Ми були здивовані, але ця екскурсія майже одразу стала дуже популярною.  

На екскурсії приходять і язичники, і скептики

- Що за люди до вас приходять? 

- Дуже різні. Могилянський досвід навчив мене не тільки добре шукати, систематизувати і подавати матеріал, але й толерантно ставитися до людей з різними духовними потребами. 

Наприклад, у мене є Прогулянка дохристиянським Києвом. Інколи туди одночасно приходить людина, яка захоплюється язичницькими практиками, науковець-історик та жінка, яка називає себе відьмою. Коли кожен хоче почути щось своє - треба вміти подати інформацію так, щоб задовольнити різні потреби. Здається, мені це вдається. 

- У відьом зараз мало хто вірить, але чорній кішці на дорозі більшість точно не зрадіє. Чому так? 

- Ви здивуєтеся, але дуже багато людей вірять в відьом. Інша штука - уявлення про них дуже змінилося за останні два століття. 

Часто люди, які критично мислять, думають: "Відьма - це щось таке у чорному ковпаку з чорною кішкою, яких переслідували в Середньовіччі. Вони дуже дивуються, коли я їм розказую: відьом переслідували не в Середньовіччі, чорних ковпаків вони не носили, а чорні кішки - просто еволюційно найбільш розповсюджені в природі.

У холодну пору року я проводжу не екскурсії, а теплі зустрічі - це лекції-презентації у приміщенні. Моя остання напрацьовка - це Відьомські історії.

Там я розповідала про реальні судові справи чаклунів та відьом, які були в Україні. І запропонувала моїм учасникам спробувати самим побути адвокатом або обвинувачем відьом і розібратися : а чи дійсно ця жінка була винною? Коли починаєш у це сам заглиблюватися - розумієш, що відьма - не щось потустороннє.  Це частина нашого суспільства, наші культурні уявлення та вірування. 

Відьма - це звичайна жінка, яка може стати об'єктом цькування. Вона може вірити у потусторонні сили, може використовувати магічні практики, але головне, що люди навколо в неї вірять, і тому переслідують. 

Раніше переслідування відьом мало різні причини, але певною мірою це був ще й спосіб дати вихід людській агресії, страху, який накопичувався. Наприклад, люди не можуть подолати епідемію.  Вона забирає все нові і нові життя в селі. Спалили або повісили кілька відьмом. І людям стало трохи легше. Це був їхній спосіб справитися зі стресом.

- А зараз? 

- Зараз, звичайно, ми не будемо цькувати жінку, яка, наприклад, гадає на картах таро. Ми їх вже не боїмося і не пов’язуємо зі шкодою, яку нам зробила природа. Тепер відьми здебільшого викликають цікавість і захоплення. Сучасні уявлення про них створені за допомогою кінематографа, де їх зображують такими сесуальними, звабливими, босими. Цей образ дуже феміністичний: красива, незалежна, успішна і вільна жінка. Але не можна дивитися кіно і думати, що колись відьми були такі самі. 

В ті часи суспільство було трохи інакше: люди трохи більше вірили, більше боялися, інакше ставилися до відьом. 

Мені часто ставлять питання: чи існують відьми? Я кажу: "Так, звісно". Часто це просто жінки, які можуть працювати на хороших посадах, де треба критично мислити і чудово це роблять. Але це їм не заважає іноді ворожити, використовувати старі практики або вірити в вищі сили, бо це їм потрібно для задоволення якихось їхніх духовних потреб.

Таких зараз дуже багато. Тобто відьма як соціальне явище існувало і існує зараз. Але треба розділяти поняття "відьма" та "магія". Чи можуть вони реально зашкодити, чи їх чари працюють? Наука каже, що ні.

Магія - це спроба взяти все під контроль

- А ви вірите в містику? 

- Мені, насправді, важко відповісти, тому що я можу багато говорити про критичне мислення і створювати враження, що зовсім в це не вірю, а потім прийти додому і розкласти собі Таро. 

Як і ворожіння, це здебільшого пов'язано з психологією.  Людина може сама собі відповісти на якісь питання. Я не вважаю, що магічні практики погані. Якщо людині від цього добре, якщо це не шкодить нікому іншому - чудово, що вона знайшла для себе спосіб справлятися з життям і отримувати від цього задоволення. 

- Тобто наші предки використовували ворожіння замість психотерапії?

- Я переконана, магія - це спроба взяти під контроль те, що ми, насправді, не здатні контролювати. Наших предків світ дуже лякав. Відповідно, їм були потрібні боги та ритуали, які б допомагали їм з цим психологічно справлятися. Пізніше це розвивалося в релігії, згодом з цього поставали держави, якісь суспільства. Це необхідна частина нашого мислення. 

Наука і забрала віру в казку, і повернула

- Чому захоплення містикою триває зараз, коли ми знаємо про світ так багато?

Коли розпочався науково-технічний прогрес - виробилося те, що ми називаємо наукою. Істиною стало це те, що можна довести експериментально. Відповідно, тоді почали казати, що чари - це забобони. З'явилися закони, які забороняли судити чаклунів та розслідувати чаклунство. 

У 19 столітті інтелігенція вважала, що магія -  це дурня. Хоча селяни ще якісь ритуали проводили. Але тоді люди вірили: наука допоможе впоратися з усіма нашими проблемами, які є. 

Наука допомогла. Ми справилися з хворобами, епідеміями, деякими природними катаклізмами. Але Перша і Друга світова війна чудесно показали, що цей науковий прогрес може чудесно нас вбивати. Тому після Другої світової відбулося так зване повторне зачарування світу. Люди мислячі знову почали шукати чогось магічного. Тоді з'являється жанр фентезі, з'являються певні культи. Наприклад, "вікка" - культ дуже популярний в Англії та в Америці. Ви дуже здивуєтеся, але у нього і досі багато послідовників. 

У світі нова хвиля захоплення магією та містикою почалася з 60-х-70-х років, але у нас це зупинялося "залізною завісою". У 90-ті, коли вона впала - все це хлинуло і в нашу країну.

Ті роки були дуже тривожні. Люди розчарувалися в тому, що їм навязували десятиліттями, але куди рухатися далі, які мають бути нові культурні цінності - ніхто не знав. І тоді відбувається дуже великий сплеск знахарства, відьомства, сатанізму. Це був спосіб людей знайти шлях, куди рухатися, задовольнити духовні потреби і психологічно з усім цим справитися.

Зараз воно, звісно, проявляється вже не такою мірою, хоча людей, які вірять в містику, дуже багато. І, звичайно, багато таких, хто просто цікавиться: їм цікаво про це послухати, але вони особливо в це не вірять. Це підтверджує великий запит на такі екскурсії на ринку. 

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту