Група BrainStorm у Києві: Секрет нашого успіху - в капелюхах

Відомий інді-поп-рок-бенд з Латвії святкує своє 30-річчя. Стосовно цього 12 грудня вони приїдуть до Києва з програмою "30 музичних історій". В інтерв'ю "Йоду" "латиська четвірка" розповіла про те, як це - дружити з дитинства і працювати разом, про улюблених молодих артистів, Євробачення та багато іншого.

В Україні вони стали відомими в 2000-му - після Євробачення, де група посіла 3-є місце. Через рік вийшла їхня пісня "Maybe" - і про BrainStorm заговорили в усьому світі. За 30 років творчості вони випустили більше 20-ти альбомів трьома мовами (латиською, російською та англійською) та об'їздили з концертами близько сотні країн.

"Бажання написати ідеальну пісню нікуди не зникло"

- Ви на сцені вже 30 років. Дайте пораду для початківців- музикантів - як запам'ятатися і полюбитися глядачу?

Каспарс Рога (барабани, перкусія): Мабуть, виживання будь-якої групи залежить від здатності до трансформації. Ми шукаємо нові шляхи творчих процесів, аналізуємо старі записи, виступаємо в нових місцях. Кожен з нас сам займається справою у своєму куточку, потім ми зустрічаємося й обмінюємося ідеями.

А ще наш успіх - у капелюхах!

🤠(Усі учасники групи одночасно надягають капелюхи й кепки)

- І все ж - як залишатися так довго "на плаву" і не поступатися молоді?

Ренарс Кауперс (вокал, гітара): Нещодавно Лева з "Бі-2" дуже красиво сказав: "Скільки років граємо, а все одно бажання написати ідеальну пісню нікуди не зникло!". Нам теж залишається цей виклик - написати хіт. Для групи, яка існує багато років, виклик у тому, що дух часу постійно змінюється і зловити цю хвилю дуже складно.

Маріс Міхельсонс (мультиінструментал, бек-вокал): Але це особисто наша історія, адже ми дуже хочемо зловити дух часу. Але ж є артисти, які роблять зараз те ж, що і двадцять років тому. І все чудово. Але для нас цей шлях не працює: ми слухаємо нову музику, вже не орієнтуємося на ту, на якій ми виросли, стежимо за процесами, які відбуваються на цю мить, щоби писати щось сучасне.

З дитячого саду разом

- Те, що ви знайомі багато років, допомагає або заважає в роботі? Часто сперечаєтеся, сваритеся?

Ренарс Кауперс: Сама назва нашої нової програми підказує, що у нас вже цілих 30 прекрасних років, проведених разом. У мене з Каспарсом навіть більше - ми знайомі з дитячого садка! 30 років минуло відтоді, як ми зібралися в школі та вирішили створити групу. Великих сварок у нас зазвичай не трапляється.

Каспарс Рога: Звісно, бувають розбіжності, втома один від одного, але наш головний менеджер Айя - геніальна в цьому плані. Був такий момент, що ми неабияк образилися один на одного, а вона знайшла Девіда Філда, який згодом став продюсером альбому "Чайки на даху", і він провів тімбілдинг, який згуртував нас назад. Тепер ми щоразу перед концертом збираємося і згадуємо, чому ми все це робимо.

- Про щось шкодуєте за 30 років існування групи?

Яніс Юбалтс (гітара, бек-вокал): Ні, нема про що шкодувати. Якби мені довелося заново прожити ці 30 років, я б не змінив жодної хвилини й секунди, ні дня, ні року.

Ми з хлопцями з BrainStorm дуже багато чого один від одного за цей час навчилися. Я вельми дякую своїм друзям, вони навчили мене більше дізнаватися, вчитися, відчувати новий досвід, який можна використовувати в музиці, весь час себе розвивати.

Бувають всякі періоди, коли ми один одного підтягуємо, наповнюємо - це дозволяє нам так довго триматися разом і займатися музикою. Так і живе група.

Євробачення стало переламною миттю

- За 30 років творчості які були переламні миті?

Яніс Юбалтс: Ми почали займатися музикою в школі, це було наше хобі. Ми хотіли прославитися, нам певною мірою це тоді вдалося. Тому перший переломний момент настав, коли ми закінчували школу - ми задумалися, а чи продовжуватиметься це далі?

Але все якось логічно просувалося вперед, ми займалися музикою, складали пісні, десь виступали, але одночасно ще ми вступили до вишів, щоб нас не забрали в армію. Ренарс відучився на журналіста, я - на юриста, Маріс - на вчителя з праці, а Каспарс тоді вступив на кінорежисера, але довго там не протримався. До 2000 року музика досі була для нас хобі.

Євробачення стало найпереламнішою миттю в нашій кар'єрі. Ми посіли третє місце, і все кардинально змінилося - ми почали дуже багато роз'їжджати Європою, багато виступати й зрозуміли, що не залишається більше часу на жодні інші справи, в тому числі на навчання та роботу, якою ми займалися до цього паралельно з музикою. І ми стали професійними музикантами.

- Як вас відібрали на Євробачення? Що найбільше запам'яталося в конкурсі?

Ренарс Кауперс: У 2000 році Латвія вперше брала участь у Євробаченні. Нам запропонували пройти відбір. Ми сказали: "Ну гаразд, ми можемо, але в нас тільки одна слушна пісня". Адже там за правилами не можна грати композицію, яка вже вийшла, а ми щойно випустили альбом. Загалом, у нас не було нових треків, тільки My Star.

Пам'ятаю, директор фірми звукозапису послухав її й запитав: "У вас точно немає іншої пісні?" Але ми в результаті пройшли нацвідбір, і на конкурсі я виступав в білих брюках-кльош. Зараз це смішно.

Яніс Юбалтс: Коли ми вже виграли національний конкурс, до нас приставили стиліста.

Ренарс Кауперс: Він хотів, щоб ми всі були в білому, з такими рожевими блискавками. Хоча я подумав - треба було брати, це було так стильно!

Яніс Юбалтс: Треба було, але ми відповіли: "Не одягатимемося так. У нас свій стиль!"

Ренарс Кауперс: І Гундарс (Маушевічс, бас-гітарист BrainStorm, загинув у 2004 році. - Авт.) пішов у футболці Манчестер Юнайтед.

Каспарс Рогу: Так, і йому довелося заклеювати написи рекламні.

Від сучасних бітмейкерів - до U2 і Twenty One Pilots

- Ви вже згадували про те, що намагаєтеся бути на одній хвилі з духом часу, слухаєте сучасну музику. Яку саме?

Маріс Міхельсонс: Після спілкування з Кастою я часто дивлюся на YouTube відео із сучасними бітмейкерами. Мені зараз це цікаво.

Яніс Юбалтс: Дуже багато різної музики! Сучасної і не дуже. В плейлисті BrainStorm звучать і "Human" (The Killers), і "You're the Best Thing About Me" (U2), і зовсім свіжі композиції Florence+The Machine, і Gorillaz. Є Noize MC - "З нами", Queens Of The Stone Age - "The Way You Used To Do", Mike Shinoda - "About You", Баста, Nine Inch Nails і багато інших.

Ренарс Кауперс: Особисто я - фанат групи Twenty One Pilots. Мені подобається їхня енергія, свіжість, хоробрість, креативність. Вони цікаві та концептуальні хлопці.

- З ким зі світових зірок записали б пісню?

Яніс Юбалтс: Мені подобаються багато сучасних виконавців. За душевністю, станом, я б з радістю щось виконав разом з Едом Шираном. А так, звісно, і U2, і Midnight Oil.

Я думаю, що Каспарс і Ренарс точно б з Depeche Mode зіграли й заспівали б якусь пісню. Ми відкриті, навіть щось зі світового хіп-хопу можемо спробувати.

Життя нас балувало, і ми вже виступали з багатьма великими артистами, про що в дитинстві й мріяти не могли - ті ж Depeche Mode, The Rolling Stones, R.E.M.

"З нами постійно відбуваються кумедні історії"

- У вас багато гастролей, концертів. Напевно там щось трапляється?

Ренарс Кауперс: Так, з нами постійно відбуваються кумедні історії. 😊 Ось три роки тому ми грали великий стадіонний концерт у Латвії, в місті Вентспілс. На стадіонах ми робимо сцену з довгим подіумом. Того дня був дощ, ми вийшли на подіум, співаємо. Маріс у чудовому настрої, бачить, що глядачі тягнуть до нього руки, щоби "дати п'ять". Маріс "дає п'ять" комусь із шанувальників - і тієї миті розуміє, що летить зі сцени в отвір між подіумом і фан-зоною. Маріс підіймається, відчуває, що з ним все гаразд, і він може продовжувати концерт, але треба забратися назад на сцену, а вона висока. Тому він біжить до основної сцени, щоби піднятися по сходах або видертися туди. На його шляху виростає охоронець...

Маріс Міхельсонс: ...а у Маріса немає ні квитка, ні браслета!

Ренарс Каупес: Так, і він намагається пояснити охоронцеві, що він - учасник цієї групи, яка зараз співає і на яку зараз прийшло сорок тисяч глядачів. Охоронець, звісно, здивувався, але пропустив його назад - добре серце. Маріс заліз під сценою і піднявся назад. Але найсмішніше, що ніхто з нас навіть не помітив його падіння!😊

Про київський концерт

- Розкажіть про програму концерту в Києві докладніше: що нового приготували?

Ренарс Кауперс: "30 музичних історій" народилися, коли ми стали думати, як відсвяткувати ювілей, 30-річчя групи. Якщо ти хочеш ефектно підвести риску, то треба постаратися, придумати тему.

У Києві ми зіграємо найкращі пісні, а також розповімо та покажемо історії, які трапилися в процесі подорожі по життю, повернули долю BrainStorm. Це люди, наші друзі, з якими ми зустрічалися і записували пісні, інші важливі миті.

Насправді, програма у всіх містах схожа. Сам же сет-лист відрізнятиметься на одну-дві пісні, щоб фанатам, які подорожують з нами упродовж усього ювілейного туру, теж було цікаво.

Обов'язково прозвучить наша "золота п'ятірка": "Ветер", "Выходные", "На заре", "Скользкие улицы" и "Maybe". З останнього альбому зіграємо "Контакты", "Мой друг океан", щось з акустичного блоку обов'язково буде.

Дарина Коберська
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту