Ха-ха-тур з Валерією Товстолєс: гуляємо найкосмічнішим містом України з найдовшою набережною Європи

У Дніпрі є унікальний музей, де виставляють реальну ракетно-космічну техніку. А ще тут - неймовірні панорами, оглядові майданчики з краєвидом на річку та ідеальні місця для романтичних прогулянок.

Йод.media продовжує головний туристичний флешмоб цього літа - #мандруйУкраїною. Цього разу з акторкою "Жіночого Кварталу" Валерією Товстолєс вирушаємо до Дніпра, який ще якихось 30-ть з невеличким років тому мав статус "закритого" через об'єкти ракетно-космічного комплексу. Проте сьогодні місто не тільки відкрите для туристів, а й славиться своєю гостинністю. Переконайтеся самі.

Нагадуємо, що ми підготували для вас мапу з ідеальним маршрутом. Її можна завантажити на телефон або роздрукувати.

? Таша Шварц / Йод

Освідчуємося трамваям у вічній любові та жартуємо про метро

"Дніпро і його жителі дуже прямі. У цьому є певна родзинка. І за це я його дуже люблю. Ви відчуєте цю прямоту і в менталітеті, і в архітектурі міста", - каже Лєра.

Завдяки цій прямоті загубитися в Дніпрі - досить складно, гляньте на мапу - нам справді постійно прямо ? Щоб точно не заблукати, сідайте на улюблений вид транспорту містян - трамвай. Якщо ви прибули до Дніпра на поїзді чи автобусі, то в пішій доступності від обох станцій - кінцева зупинка трамвая №1 (вона так і називається - Залізничний вокзал). Звідси ми і почнемо наш маршрут.

Трамваї в Дніпрі комфортні та безпечні. Вони - теж пам'ятка, оскільки курсують тут уже 123 роки. А маршрут "одинички" – то взагалі найкраща оглядова екскурсія з можливих. За досить демократичну ціну (разовий квиток - 6 грн, одноденний проїзний - 16 грн) ви проїдете головну вулицю міста - проспект Дмитра Яворницького, завдовжки 5 км. Трамвайчик неспішно провезе вас респектабельним тінистим проспектом, даючи можливість розглянути більшість пам'ятних будівель.

Ретро-трамвай у середмісті Дніпра
Жителі Дніпра дуже люблять свої трамваї. Вони тут справді чудові. Особливо літні - відкриті. Пам'ятаю, з яким нетерпінням я і мої друзі в дитинстві чекали, коли на маршрут випустять літній трамвайчик. Це означало, що літо настало ?, і можна проїхатися з відкритими вікнами, під музику. Тож якщо ви опинилися в місті в теплу пору року, дочекайтеся відкритий трамвай, вони курсують регулярно.

Але перш ніж застрибнути в трамвай, стоячи на Вокзальній площі, зверніть увагу на скляний спуск у підземний перехід з ваблячою для жителів Києва та Харкова літерою М - метро. Так, в Дніпрі теж є метро, ​​але туди мало кого заманиш ?. І це теж особливість міста.

?: Sander Kaiser, 2gis.ua

Офіційно Дніпровський метрополітен цього року святкуватиме 25-річчя. Але розбудуватися та запрацювати на повну потужність за ці роки йому не вдалося. Місцева підземка складається лише з однієї гілки і шести станцій, проїхати які можна за 14 хвилин. Продовження гілки в центр - це головний довгобуд міста, який все ніяк не завершиться. Тому якщо є час - зайдіть і гляньте на "нутрощі" Дніпра. Але їхати на метро нікуди не треба - лінія простягається в протилежний бік від всіх пам'яток.

Зізнаюся: я ніколи не їздила в метро Дніпра ?. Усі станції - далеко від мого дому. До того ж місто невелике та красиве, навіщо ховатися під землею? Зате жарти про недобудоване метро - вічна тема, з якої ви можете посміятися разом з місцевими жителями.

Тусимо в центрі та знаходимо найкращі панорами

Отже, ми вже в трамваї і рушаємо в дорогу проспектом Яворницького. Підказка для легкої просторової орієнтації туриста: всі вулиці, які йдуть у середмісті від проспеку ліворуч, виведуть вас на набережну. Тож якщо вам не терпиться в місті Дніпро потрапити на річку Дніпро - це можна зробити будь-якої миті. Більш терплячі - гоу з нами, набережна в нашому маршруті буде трохи пізніше. Спочатку погуляємо центром.

Не забувайте дивитися на всі боки. Збережені на проспекті та його перетині з прилеглими вулицями історичні будівлі 19-20 століть, виконані в різних архітектурних стилях, що робить центр міста мереживним і ошатним. Ми побачимо найцікавіші з них.

Спочатку у нашому маршруті ви побачите два театри (поруч з парком імені Лазаря Глоби). Перший - драми і комедії, один з найстаріших в Україні, розташований в елегантній будівлі 1900-х років, яку замінували і підірвали гітлерівці під час відступу з міста. Потім її було відбудовано з руїн. Зараз це пам'ятка архітектури національного значення. Напроти нього - будівля в стилі техніцизму, театр опери і балету.

Дніпровський академічний театр драми і комедії? Alice.mokh (CC BY-SA 3.0), wikipedia.org

Декількома кварталами вище по проспекту, поруч із сучасною мерією, Будинок губернатора - будівля в неоготичному стилі, відкрита в 1840-і роки, до революції 1917 року слугувала резиденцією катеринославських губернаторів. Зараз тут банк.

Будинок губернатора. ? Zagorulya (CC BY-SA 4.0), wikipedia.org

Поруч - Будинок Хреннікова, побудований у 1913-му році в стилі українського модерну. Виконаний на замовлення місцевого мільйонера і популяризатора української культури Володимира Хреннікова. Вежа будівлі з годинником - один з найвпізнаваніших символів міста в наші дні. Зараз тут можна пожити - в будівлі розташований готель "Україна".

Будинок Хреннікова. ? Дмитро Загорулько (CC BY-SA 4.0), wikipedia.org

З іншого боку проспекту - Головпоштамт з вежею в стилі модерн, побудований у 1905-му. З часів заснування і до цього дня будівля слугує за призначенням - тут пошта. А меморіальна дошка в головній залі дає зрозуміти, як хвацько вертіло Дніпро у вихорі історії, повідомляючи, що будівлю встигли відвідати Дмитро Яворницький, Нестор Махно, Олексій Толстой, Олесь Гончар, Максим Рильський, Леонід Брежнєв та інші.

Головпоштамт. ?: mistaua.com; lookmytrips.com; TanyaS IGotoWorld Photo Group

У районі цих красивих будівель і головної площі міста - Героїв Майдану - варто "запаркуватися", щоби погуляти пішки. Поруч - кілька пішохідних зон. У бік річки простягається Європейський бульвар, у протилежному напрямку - Катеринославський бульвар:

Це одне з найпопулярніших місць для тусовок, де вечорами збирається, здається, уся молодь міста. Компанії і парочки гуляють у світлі вечірніх вогників, а потім розходяться по барчиках, яких дуже багато в цьому районі.
Катеринославський бульвар. ?: Олександр Лаур (dp.informator.ua)

Саме час - для селфі, з якого усі зрозуміють, що ви - саме в Дніпрі. Здаємо найкращу точку:

Для цього можна піднятися на останній поверх ТК "Пасаж" і вийти на терасу одного з ресторанів. Внизу буде видно площу Героїв Майдану, барвисту французьку карусель поруч із ЦУМом і центр міста - як на долоні.

Але, безумовно, найобожнюваніша місцевими панорама міста - на початку проспекту Яворницького. Вона відкривається з оглядового майданчика біля пам'ятника Слави:

Це найвища точка міста, звідки відкривається неймовірний краєвид на річку і лівий берег. Якщо ви хочете назавжди закарбувати Дніпро в пам'яті і на фото - приходьте сюди.

Дніпро, ти – космос!

Щоб виконати в Дніпрі музейну програму - заходьте в Історичний музей. Він носить ім'я Дмитра Яворницького і розташований на однойменному центральному проспекті (будинок номер 16). Дмитро Іванович Яворницький - український історик і етнограф, дослідник історії українського козацтва, багато років працював у місті на Дніпрі.

Це один з моїх найулюбленіших музеїв. Там справді багато цікавих експонатів і завжди захопливі екскурсії.

Унікальні експонати музею - скіфські та половецькі "кам'яні баби", Керносівський ідол (III тис. до н. е.) та козацькі старожитності. Тут же можна побачити діораму "Битва за Дніпро" - найбільшу в Україні і другу за площею в Європі (840 кв.м).

Історичний музей. ? з сайту mistaua.com

Але, звісно, екскурсія Дніпром не буде повною без його космічних об'єктів. Для цього ми трохи відхилимося від центру і переїдемо на проспект Гагаріна (трамвай №1 для цього теж підходить), де розташований аерокосмічний музей.

Його повна назва - Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. Олександра Макарова. І це єдине місце в країні, де можна побачити реальну ракетно-космічну техніку, а не тільки її макети. Тут виставляються справжні космічні станції, орбітальні супутники, окремі агрегати різних ракетних комплексів, бойові ракети.

Об'єкти, що колись були секретними, тепер можна сфотографувати і помацати. І навіть більше - наприклад, посидіти в кріслі пілота.

Аерокосмічний музей. ? з сайту ua-travels.in.ua

А ще в місті закінчують капітальну реконструкцію планетарію. Він теж може стати точкою аерокосмічного туризму.

Пам'ятаю, як в одній із серій "Друзів" було побачення в планетарії - відтоді мені це видається шалено романтичним ?
У Дніпрі готується до відкриття планетарій. ?: Facebook Jaanika Merilo

Засмагаємо на пляжі та загадуємо бажання на набережній

Далі у нас в програмі - час релаксу. Попереду на нас чекає пляж і прекрасний захід сонця на набережній. Але спершу заглянемо до центрального та найстарішого парку Дніпра - імені Тараса Шевченка.

Парк імені Тараса Шевченка. ? dnipro.libr.dp.ua
Це мій улюблений парк, з яким пов'язано безліч спогадів. І це історичне місце для команди Ліги сміху "180 і вище". Тут, у Палаці студентів ДНУ, ми репетирували, писали перші мініатюрки, ставили всі номери. У парку збиралися автори, ми сиділи на парапеті біля палацу, писали жарти й насолоджувалися краєвидами. Офігезне місце, від якого у мене мурашки.
Валерія Товстолєс у парку імені Тараса Шевченка.

Крім берегової частини, у парку Шевченка є острівна - Монастирський острів, на який можна перейти пішохідним мостом.

? oktv.ua; Bodydock (CC BY-SA 4.0); vladvadimable (wikimapia.org)
Моя улюблена частина острова - біля Свято-Миколаївського храму. Поруч побудували рукотворний водограй "Поріг Ревучий". Переконайтеся, як це красиво.
?: Brian Fink (CC BY 3.0), wikipedia.org

У східній частині острова є пляжі, які дуже люблять містяни. Якщо хочете позасмагати - вам сюди.

З острова переходимо на набережну Перемоги. Вона, разом із Січеславською набережною і Заводською набережною, розтягнулася правим берегом на 23 кілометри - це рекорд для Європи.

Коли я переїхала до Дніпра, мені було 10 років. І набережна була моїм місцем сили. Ми з батьками тут часто гуляли, зустрічали заходи сонця. Зараз тут завжди багато людей, молоді, можна з кимось познайомитися. А ще набережна у мене асоціюється з Днем міста (святкується другої суботи вересня. - Ред.), саме тут завжди відбувається головний двіж, концерти і веселощі.

До речі, набережна - привід не тільки для гордості, а й для жартів місцевих жителів:

Ви вже помітили, напевно, що в Дніпрі все найдовше і найвеличніше - найдовша в Європі набережна, а на ній - найдовша в Україні лава. Найдовший у країні за протяжністю над водою міст. І найбільший у світі пам'ятник Шевченку. Словом, за всім найбільшим - приїжджайте сюди ?

Яскравий атрибут набережної - Куля бажань на Фестивальному причалі. Величезна зелена куля асоціюється чи то з космосом, чи то з магією. І вона, на жаль, улюблений об'єкт місцевих вандалів ?. Її постійно намагаються розмалювати, пофарбувати чи розбити. Щоб ваше бажання здійснилося - доторкніться до кулі.

І, звісно, зробіть тут селфі. Це одна з найвпізнаваніших пам'яток міста.

Усі головні визначні пам'ятки Дніпра, які ми описали в маршруті, зосереджені на правому березі. Тож на лівий туристу переїжджати особливої потреби немає.

На лівому березі, де я виросла, можна подивитися на реальне життя городян. Мої батьки продовжують жити на селищі Шевченка - і це перше місце, куди я рушаю, приїжджаючи до Дніпра. Там дуже мальовниче та історичне місце на березі річки, поруч ліс і кургани.

Де оселитися та смачно поїсти

"На мою думку, в ресторанах Дніпра смачніше, ніж у  ресторанах Києва. Тут своєрідний культ закладів, вони конкурують між собою і змагаються за клієнтів. Тому ті, що виходять переможцями з цієї конкуренції - з оригінальним меню, подачею страв і красивим дизайном. Тож сміливо заходьте до закладів, гуляючи центром міста".

Коли вибиратимете місце, де оселитися в Дніпрі, намагайтеся теж не відходити далеко від центру і нашого маршруту.

"Зручно орендувати квартиру в центрі, на Яворницького. Тоді, виходячи з дому, одразу потрапите в двіжуху, вона сама вас знайде ?. Дніпро не настільке дороге місто, щоб туристу доводилося економити, оселяючись десь на околиці".

Ну і обов'язково повертайтеся - маршрутів Дніпром вистачить ще на десяток мап.

Конкурс: виграй подарунок від Валерії Товстолєс

Для тих, хто надихнувся і зібрався в подорож вихідного дня в Дніпро, ми приготували приємний сюрприз. Беріть участь в нашому конкурсі і вигравайте одну з трьох книг, які для вас вибрала Лера.

Залишайте під статтею коментар з секретним місцем або пам'яткою, які неодмінно потрібно відвідати в вашому рідному місті. Ми розіграємо книги серед усіх учасників конкурсу на сайті і на нашій сторінці в Instagram.

  • "Важливі роки" Мег Джей
  • "Кругом одні ідіоти" Томас Еріксон
  • "Квіти для Елджернона" Деніел Кіз
Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Володимир Герасименко
А Прибережний парк? А парк Зелений Гай? Не кажучи вже про музей АТО, хоча він для ха-ха
19 серп 2020 р., 19:12
svet.stolearenco
Парк Valea Morilor (долина мельниц), особенно каскадные лестницы.
16 серп 2020 р., 17:02
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту