Хто придумав День учителя, і що з цим роблять в інших країнах світу

Складно повірити, але на планеті повно місць, де люди щиро не розуміють, що таке "скластися на подарунок класній керівничці".

Відразу скажемо - проти Дня вчителя, як і проти цієї професії, ми в "Йоді" нічого не маємо. Поважаємо, цінуємо, вітаємо. Але ось з приводу традицій святкування, які заведені у нас, як і сенсів, які в них вкладають, - питання є. Навіщо взагалі придумали цей день, і до чого тут букети та цукерки - розбираємося разом.

Хто вигадав?

День вчителя - не український винахід. У різні дати і дні (так-так, їх багато насправді) свято відзначають у близько 100 країн світу. На міжнародному рівні Всесвітній день вчителя (World Teachers' Day) був закріплений ЮНЕСКО у 1994-му. Тоді вирішили святкувати його 5 жовтня. На честь події, яка трапилася ще 1966-го року - саме тоді прийняли перший міжнародний документ, що визначає умови праці, права та обов'язки освітян - "Про становище вчителів".

Але в Україні День працівників освіти продовжують відзначати так, як це робили в СРСР з 1965-го року - у першу неділю жовтня. 

Разом з нами - Білорусь, Латвія, Казахстан. У той же час Вірменія, Азербайджан, Киргизстан, Молдова, РФ, Естонія, Литва перейшли на загальносвітову дату - 5 жовтня. Але є і куди більш оригінальні дати, сценарії святкування, подарунки (точніше - їх відсутність😏). Про це - нижче.

Навіщо придумали?

Про квіти, подарунки, "солодкі" і не дуже столи, а також дитячі концерти у міжнародних рекомендаціях щодо відзначення Дня вчителя не йдеться. Офіційно ЮНЕСКО радить цього дня згадувати про "права та обов'язки вчителів". А також "відзначити минулі досягнення і проаналізувати шляхи подолання існуючих перепон для просування професії вчителя"👆

Щороку ЮНЕСКО вибирає для свята офіційну тематику (спойлер - і це не шкільні ярмарки з поробками з осіннього врожаю).

У 2019-му це "Молоді вчителі - майбутнє професії". Мета - закликати уряди зробити професію вчителя найбільш привабливою для молодих людей.

Вочевидь, фінансово теж. До речі, про зарплати вчителів говорили ще у 1966-му році. У тому самому першому міжнародному документі, на честь якого і заснували День вчителя. 53 роки минуло, а ніби про сьогоднішній день написано:

Серед різноманітних факторів, що впливають на становище вчителів, особлива увага повинна приділятися заробітній платі, оскільки в сучасних умовах інші фактори, такі як положення у суспільстві, повага до їхньої професії, значною мірою залежать, як і в інших подібних професіях, від їхнього економічного становища

Коли святкують в інших країнах?

Багато країн до Міжнародного дня взагалі ніяк не прив'язується. Дати вибирають на честь важливих національних подій, героїв або як бог на душу покладе. Кілька прикладів:

Албанія - 7 березня, на честь відкриття у 1982-му першої школи, де уроки проводились на албанською мовою.

Куба - 22 грудня, на честь події, яка сталася цього дня у 1961-му році - країна проголосила себе Територією, вільною від неграмотності.

Чехія і Словаччина - 28 березня, у день народження Яна Амоса Коменського (1592 - 1670), відомого педагога, який зібрав і систематизував всі існуючі у його епоху знання з педагогіки, а також розробив революційні, для того часу, ідеї. Наприклад, класно-урочну систему.

Аргентина - 11 вересня, у день смерті сьомого президента країни Домінго Фаустіно Сарм'єнто (1811 - 1888), який зробив початкову освіту обов'язковою і гарантованою для всіх.

Австралія - в останню п'ятницю жовтня. Але якщо День вчителя випадає на Хелловін, його переносять на 7 листопада.

США - у вівторок першого повного тижня травня, який називається Тижнем подяки учителям.

Як святкують і що з подарунками?

У багатьох країнах дарувати подарунки вчителям, навіть з нагоди професійного свята, не прийнято. Є й такі, де робити це практично незаконно. Як, наприклад, в Німеччині.

Там День вчителя відзначають за міжнародними стандартами - 5 жовтня, але ніяких "гулянь" не влаштовують. Місцеві шкільні педагоги - працівники бюджетної сфери, тому про будь-які подарунки вартістю вище орієнтовно 30 євро (точну суму визначає кожна федеральна земля окремо) мусять звітувати перед керівництвом школи.

А якщо подарунок коштує більше 50 євро - школа зобов'язана повідомити про нього до міського відділу освіти. Щоб не підставляти наставників, діти можуть намалювати улюбленому вчителю плакатик або зробити якусь поробку своїми руками.

У Франції таких суворих заборон немає, але і традиції вручати подарунки, "складатися" на них класом або всією школою - теж. Кожна школа вирішує індивідуально, як відзначити. Це може бути невеликий концерт або солодкий стіл - загальний для дітей і вчителів, щоби мати можливість поспілкуватися в неформальній обстановці. Частування на стіл кожен учасник приносить сам - що може або вважатиме дорочним.

У Великобританії День вчителя (5 жовтня) відзначають чаюванням в школах, також вчителям звично дарувати чай. Цей напій, ще з часів королеви Вікторії, прийнято вважати "освітнім" - вважається, що він позитивно впливає на ефективність роботи мозку.

Щось ближче до наших традицій існує в Польщі, де святкують 14 жовтня. Діти, якщо бажають, можуть принести букет квітів або цукерки. Найчастіше вітають колективно, від усього класу, і тільки класного керівника. До речі, офіційно цей день там називається День національної освіти - тобто спільне свято і вчителів, і дітей, і всіх причетних.

Ну і як завжди оригінальні Штати. Там "День" вчителя, як ми вже згадували, це цілий Тиждень. А учні "вітають" своїх наставників тим, що саме упродовж цих семи днів підтягують всі "хвости", закривають заборгованості, перездають-переписують.

Словом, підвищують успішність, а заодно - настрій вчителям. Паралельно можуть якийсь концертик підготувати. Дуже зворушливим для тамтешніх вчителів вважається отримати від дитини підписану власноруч листівку. У добу комп'ютерних технологій - дійсно раритет😇

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту