Імерсивні розваги в Україні: що це таке і чому за ними майбутнє

Доки перша половина людства повертається до класичних опери чи балету, інша половина наполегливо випробовує на собі надсучасні імерсивні розваги. Через що приємно дивується.

Слово "імерсивний" з’явилось в Україні лише декілька років тому. Ну, як з’явилось – у психології цей термін існує давно. Однак на слуху він був не так часто. Принаймні у нас.

Доки науковці розтлумачують усі аспекти цього поняття, креатори індустрії відпочинку почали пробувати, завдяки йому, змінювати підхід до світової культури – себто до театру, кіно чи шоупрограм. І нарешті це "діло" дісталося України – у повному обсязі.

То що це таке та з чим його "грати" – команда "Йоду" випробувала на собі й розібралася в усіх нюансах.

Що таке "імерсивний" та до чого тут розваги

Феномен імерсивності бере свій початок від сенсу, який передає це слово. З англійської immersive означає "той, що створює ефект присутності, занурення у щось". Тобто терміном "імерсивний" можна описати те, що повністю заглиблює людину в якийсь процес, робить її учасником чи навіть його творцем.

Наприклад, декілька років у Києві існує імерсивний театр від Uzahvati. Це коли людина виходить надвір, надягає навушники – а навколо неї, у реальному часі, відбувається якась дія: чи то хлопець проїжджає на велосипеді, чи то дівчина ходить навколо фонтана. І для тебе цей буденний акт перетворюється на справжню філософську сцену завдяки голосу, що промовляє до тебе з навушників.

Але найголовніше – ти повністю занурюєшся в атмосферу та слідуєш цим вказівкам. Доводиться, наприклад, ходити спиною проти руху пішоходів посеред заповненого людьми бульвару, або розмірковувати про можливе життя людей у могилах, чи писати листи собі на майбутнє та залишати їх у скарбничці на дереві парка Шевченка. 

Головна особливість цього типу вистав – їх пекельно важко описати, доки не спробуєш на власній шкурі. Бо це – щось особисте, те, що викликає емоції та змушує думати філософськи. Коротше, незвична гра на емоціях. 

До прикладу, такий театр є ще в Лондоні, Берліні та Нью-Йорку. Але паралельно з виставами, там ще й почали влаштовувати імерсивні квести. І нарешті ми можемо сказати, що такі розваги з’явились і в Україні. 

Гра не за комп’ютером, а власними руками та мізками

У Києві імерсивні ігри називаються Futurism. У релізі цих розваг від Mystery Play написано:

"Це масштабна постановка, яка об'єднує шоу, театр і гру. Це збірний образ майбутнього з історією, на яку може вплинути сам учасник. Ми створюємо світ у рамках спеціально обладнаної величезної локації. Це дійство з десятками акторів і сотнею учасників, в якому зникає межа між глядачем і артистом. Вигадані історії переносяться в реальний світ. Ти вже не просто глядач — ти учасник, ти той, хто може змінити майбутнє".

І в цьому головний принцип імерсивних ігор – ти граєш у них у реальному часі та реальному вимірі (а не комп’ютерному). Від твоїх рішень залежить, як розвиватиметься сюжет гри та яким буде її фінал.

Імерсивні принципи гри

Учасник постановки після реєстрації отримує завдання – обрати команду, за яку він гратиме. У Futurism зараз їх три – "капіталісти, антиглобалісти та вчені". У кожної з команд своє завдання та свій початок гри. Але до цього пізніше.

Усі учасники збираються в одному місці, де й відбуватимуться головні події. Їх реєструють у спеціальній системі, де лідеру мінігрупок на телефон надходять завдання, та куди потрібно вписувати відповіді для подальшого проходження квесту. 

Після усіх технічних нюансів групи запрошують у приміщення – старий ангар заводу. Він футуристично прикрашений, скрізь багато кімнат та дивних локацій. 

Команди розходяться по різних місцях. "Вчені" збираються разом та втілюють свої геніально-божевільні ідеї, "антиглобалісти" у "лігві" розробляють план повалення світового порядку, а "капіталісти", як і належить богемі, відпочивають на вечірці за келишком коктейлю.

Це, так би мовити, преамбула. А далі відбувається зав’язка.

Є основний та "несподіваний поворот" гри. Після низки подій з-під контролю виходить штучний інтелект. У його планах – прикінчити людство (як у кращих традиціях Голлівуда). Однак типовість сюжету виправдана тим, що в будь-якій грі чи фільмі має бути злодій, якого треба здолати. А в епоху гаджетів та сучасних технологій найкращого антагоніста годі й шукати.

І з цього моменту починається, власне, гра. Ти як представник свого клану виконуєш різні завдання, що надходять на телефон. Для кожного завдання відведена окрема кімната, де тебе випробовують на спритність, кмітливість, обізнаність, реакцію тощо.

Наприклад, в одній кімнаті за допомогою трафарету з довільного на перший погляд набору літер треба скласти слово, яке є відповіддю на загадку цієї кімнати. На іншій локації необхідно за допомогою рідера "увімкнути" ляльку, яку, до речі, грає реальна людина. Проходженням третьої локації є зізнання у тому, що ти потайки вночі робиш в Інтернеті 😳.

Логічним завершенням гри є "приліт" команд на фініш. Тобто перемагає та група, яка найшвидше впоралася з усіма завданнями й "вимкнула" штучний інтелект.

Гра не за помахом чарівної палички

Звісно, завдання на телефоні – це далеко не все, що робить цю гру імерсивною. Локації готують максимально відповідно до того, що вимагається у квесті. Якщо ти йдеш у лабораторію, то очікуй пробірок, канап та божевільного лікаря, якого грає професійний актор. Якщо потрапляєш у підпільне лігво "антиглобалістів", лови склянку горілки, пістолети та суворого ватажка банди, з яким можна "мило" потеревенити. Якщо ж потрапляєш у "музей майбутнього" – шукай за допомогою гаджетів приховані атрибути, які можна помітити завдяки технології доповненої реальності.

Подібні ігри – це сотні акторів, тисячі предметів реквізиту, відповідне світло, костюми, атмосфера та ще безліч усього, що має повністю занурити тебе в сенс постановки.

Адже на 2 години ти "випадаєш" з нашої реальності й повністю переносишся в іншу, футуристичну, де є клани, квести й купа крутих персонажів. 

І саме тому за подібними шоу – майбутнє. Бо завдяки ним ти не просто спостерігаєш за грою, а її твориш. А це вже зовсім інші емоції та відчуття 😊. 

Фото надані прес-службою Futurism

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту