Прес-служба президента

Інавгурація Зеленського: чим вона відрізняється від шести попередніх

Володимир Зеленський став шостим президентом без кортежів і почесної варти.

Так, інавгурація була, як у серіалі "Слуга народу". Тільки не той кадр, де Голобородько складає присягу, а коли дістає два автомати й розстрілює парламент: тра-та-та. Пам'ятаєте, йому таке наснилося у другому сезоні?

У реальному житті президент Зеленський розправився з депутатами та міністрами інавгураційною промовою:

- У вас є два місяці. Я розпускаю Верховну раду восьмого скликання.

- Ви (уряд. – Авт.) можете взяти аркуш, взяти ручку та звільнити свої місця…

- Шановні депутати! Ви призначили інавгурацію у понеділок, у робочий день. Я бачу в цьому один плюс – це значить, ви готові працювати. А тому прошу вас ухвалити закон про скасування депутатської недоторканності…👉(текст промови)

Фото: прес-служба президента

Оператори вихоплювали обличчя присутніх у Верховній раді й виводили на великий монітор, який стояв у дворі парламенту. Прем'єр Володимир Гройсман піджав губи і покачав головою. Поряд з ним сидів Арсеній Яценюк, він розплився в посмішці. Знаєте, є така ніякова посмішка.

Петро Порошенко вдивлявся кудись у далечинь. Віце-спікер Ірина Геращенко, коли Зеленський взяв булаву, захихотіла про себе – і це було не від щастя. Спікер Андрій Парубій усміхався щиро, хоча хто знає, про що він думав тієї миті...

Фото: прес-служба президента

На вулиці люди аплодували й вибухали сміхом. Не те, щоби цей сміх був злий, але й нічого доброго у ньому не було. Люди чули те, що давно хотіли почути. 

Коли деякі депутати вставали на знак підтримки слів президента, на дворі лунав гул "у перебіжчики зібралися" чи "так з ними і треба", коли  Олег Ляшко перебив Зеленського через те, що він сказав російською і Зеленський не відповів, а вмазав йому: "Ляшко продовжує ділити людей".

- Ми вже бачили лагідну чи м'яку політику. Тепер можливо треба так жорстко, - викарбовували філософські знання між собою журналісти. А депутати у цей час удавали, що нервуватися немає підстав: сказати "гоп" – це ще не розпустити Раду.

Фото: Єфрем Лукацький

Насправді ми вже це чули

Промова Зеленського була емоційною - у голосі з'являлися то ноти металу, то жалю, то співчуття. Текст тримали до останньої секунди у таємниці. Президент сам її написав і нікому, крім близьких, не показував, адже був ризик розголосу. Останні дні хтось постійно зливавав у ЗМІ інформацію з репетиції інавгурації.

Багатьом може здатися, що промова шостого президента була найжорсткішою у порівняні з його попередниками. Насправді - ні.

Про розпуск парламенту відкритим текстом, припинення війни, повернення територій, жалюгідні зарплати та пенсії – все це було в інавгураційній промові Петра Порошенка. Однак хто її пам'ятає окрім істориків? А промову Зеленського будуть цитувати. Доступні слова, прості речення без пафосу й надмірної ліричності – формула успіху, як завжди, проста, але спробуй-но її повторити.

Фото: прес-служба президента

Промову Зеленського роздеруть на цитати і час від часу вони будуть служити не на користь президентові: 

- Протягом свого життя я намагався робити все, щоб українці усміхалися. Це була моя місія. Тепер я робитиму все, щоб українці принаймні більше не плакали.

Враховуючи, що не видно ні кінця, ні краю війни, ще наплачемося. І полонених не віддають. І життя країни одним днем не змінити, бо Європа, як влучно під час промови показав Зеленський, у нас у голові.

- Європа – не десь там. Європа ось тут. І коли вона буде ось тут – тоді вона з’явиться і ось тут. У всій Україні.

Розбудовувати країну новий президент запросив усіх охочих. І з закордону теж. Так, зараз можете посміхнутися і згадати, що ми це вже проходили й чули від іншого президента.

- Нас 65 мільйонів. Тих, кого народила українська земля. Усім, хто готовий будувати нову, сильну та успішну Україну, я з радістю надам українське громадянство, - сказав президент.

Від іноземців, які приїхали у 2014 році в Київ, в уряді залишилася виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. Вона єдина з міністрів прийшла на інавгурацію пішки через натовп людей – інші заходили так, щоби їх не бачили. Коли вона йшла до парламенту, хтось з натовпу закричав – "ганьба". Люди підхопили, але швидко припинили. На зворотному шляху Супрун так само спокійно пішла через натовп.

- Нічого неочікуваного я не почула, - сказала вона "Йоду". – Мені сподобалося, як президент говорив спочатку про єднання, що тільки разом ми сильні. А під кінець риторика змінилася. Я не збираюся йти з посади, ще два місяці буде працювати уряд і ми готові зустрічатися з представниками нової команди президента, щоби передати справи чи розповісти про те, що выдбуваэться у системі охорони здоров'я. Ми відкриті, бо ми не заради посад працюємо.

Пафоса не було, а недоліки були

Є прикмета, що інавгурація задає тон на всю каденцію. І на підтвердження цьому віруванню люди згадують, як у Віктора Ющенка голуби не злетіли, у Віктора Януковича двері зачинилися, у Петра Порошенка почесна варта знепритомніла.

Що було у Володимира Зеленського? Впало посвідчення президента. Зеленський поклав його на спеціальну червону подушечку і воно злетіло. У Фейсбуці, звісно, вже обсмоктали цей факт. Хоча всі розуміють, що не голуби чи двері винні у злиднях.

А от на що хочеться звернути увагу та побажати, щоби так було наступні п'ять років, так це на настрій, у якому тривала інавгурація.

Із сьомої ранку почали збиратися зе-фани. Люди вільно підійшли максимально близько до парламенту. Служба безпеки зробила невисокий паркан, щоби відділити мітинг від зони, де мав пройти президент. Людей зібралось близько тисячі – значить нікого за гроші на автобусах не привозили.

Фото: прес-служба президента

Зеленський прийшов до парламенту пішки – через Маріїнський парк. Він поряд живе. Ніяких автомобілів, чорних кортежів. І ніякої почесної варти, яка б його зустрічала на сходах і непритомніла.

Коли він йшов, то люди скандували "Зе-лен-ський". Від емоцій той піднімався навшпиньки, дуже щиро посміхався.  

Перша леді прийшла до парламенту окремо з батьками президента - теж без кортежів. І так само батьки Зеленського пішли з парламенту після інавгурації – через людей і журналістів, без зайвої уваги до себе.  

Фото: прес-служба президента

Учасники студії "Квартал 95" спостерігали за інавгурацією разом з усіма – надворі. Лож у парламенті для них не було. На дворі стояли Євген Кошовий, Юрій Корявченков, Борис Шефир – це перші обличчя "Кварталу", як і Зеленський. І вони розійшлися по своїх справах одразу після інавгурації.

- На вечірку підете, пане Євгене? – допитувався "Йод".

- Ніяких вечірок не планується.

- А на міністра закордонних справ?

- Я в ці справи не лізу. Я займаюся "Кварталом".

- Як вам промова Зеленського?

- Я радий, що президент сказав усе, що хотів сказати.

- А може, було жорстко?

- Та ні. Мені так не здалося...

Такого дипломатичного Кошового ми ще не бачили. Роль міністра закордонних справ загартувала і його.

Усі, хто турбувався, що міжнародні представники не прийдуть до парламенту, можуть з полегшенням видихнути. Всі друзі України виявили свою повагу до новообраного. Президент зустрівся з ними після інавгурації – прийшов пішки до Адміністрації та в своєму новому кабінеті провів перемовини.

Прес-служба повідомила, що Зеленський завершив промову англійською, пообіцявши, що "Україна матиме славу по всьому світу". Гості, які прибули на інавгурацію, стоячи привітали президента України.

Фото: прес-служба президента

Хочеться вірити, що сподівання українців на нового президента будуть виправдані, Зеленський дотримається хоча б половини своїх обіцянок, серед яких є й перенесення його Адміністрації з будівлі на Банковій, 11. Чи станеться це? В прес-службі голови держави сказали, що рішення буде прийнято найближчим часом.

Але, насправді, вистачило б й того, якби президент прибрав паркан навколо Адміністрації, щоби усі мали вільний доступ до Будинку з химерами, як це було за часів президентів Леоніда Кучми та Леоніда Кравчука.

Ганна Мамонова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту