Ілюстрація: Таша Шварц

Інженер-фантазер з-під Кропивницького, який вигадав авіаносець

Лев Макарович Мацієвич – повітроплавець, теоретик і практик військово-повітряного флоту, корабельний інженер, автор ідей першого у світі авіаносця та гальмівної системи для обмеження руху літаків палубою. Перша жертва авіакатастрофи на теренах Російської імперії.

Людина-ідея

Коротке життя Мацієвича (33 роки) можна порівняти з літаком вертикального злету. Після навчання потрапив до корпусу корабельних інженерів, згодом – до конструкторського бюро, Відділу повітряного флоту…

На його рахунку багато здобутків:

🛬 один з перших у світі проєктів гідроплана, а також пристрій, який рятує льотчика при вимушеній посадці на воду;

👨‍💼 один із шістьох офіцерів, направлених до Франції для підготовки їх інструкторами першої російської військової авіашколи;

💪 рекорди висоти, швидкості і тривалості польоту;

😎 пропозиція про застосування аеропланів на морі, окреслення шляхів взаємодії літаків з бойовими кораблями;

автор проєктів: броненосного крейсера, низки субмарин різного призначення, двигуна, придатного як для надводного, так і для підводного плавання, оригінальної системи захисту човнів від мін і торпедних атак.

Тільки цих ідей вистачило б на роки праці цілого науково-дослідного інституту. 

Даєш перший у світі авіаносець!

14 листопада 1910-го - дата в історії не гучна, але важлива. Саме цього дня американець Юджин Елі уперше в світі злетів з палуби крейсера "Бірмінгем". Це був прозорий натяк на "ось-ось" появу авіаносців. Чергове відкриття янкі?! Так-то воно так, однак…

Сучасний авіаносець, ідею якого більше ста років тому запропонував Лев Мацієвич. Фото: Pixabay

За рік до цього - 23 жовтня 1909 р. - Лев Мацієвич написав доповідну начальникові Головного морського штабу. І виклав ідею розробки… авіаносця! Цитуємо: "Якщо розташувати один чи декілька аеропланів на палубі корабля, вони можуть служити як розвідники, а також для встановлення зв’язку між окремими човнами ескадри і берегом. Крім того, можливий спеціальний тип плавзасобу, забезпеченого великою кількістю аеропланів (до 25). Можливість розташування їх на палубах військових кораблів не має непереборних ускладнень. Не є утрудненням і спроба влаштувати на носі і кормі судна особливі майданчики, на яких би перебували аероплани і з яких би вони злітали". 

На жаль, Мацієвич незабаром загине і пальму першості серед винахідників "зброї майбутнього" перехоплять американці.

Похорон Левка Мацієвича. Фото: wikimedia.org

Останній політ

У ті вереснево-жовтневі дні 1910-го на Комендантському полі під Петербургом ніде було яблуку впасти – тривало 1-е Всеросійське свято повітроплавання. 7 жовтня у Мацієвича заплановано два польоти – вранішній та вечірній. На новенькому "Соммері". 

На жаль, через сильний вітер довелося злітати на "Фармані". І льотчик не просто "виробляв кренделі", а встановив рекорд висоти польоту для даних змагань. Зазначивши після приземлення, що увечері його поб’є. Звісно, тепер уже на "Соммері" (вітер стих).

Літак "Фарман" у повітрі. Фото: wikimedia.org

Не судилося. Ні підвищити планку досягнення, ні сісти за штурвал новенького аероплана - у того "зачхав" двигун. І у небо Мацієвич знову піднявся на задохлику "Фармані", який під час польоту переламується навпіл (дротяна розтяжка, розірвавшись, накрутилася на гвинт), уламки летять до землі. І серед них – льотчик, який щосили кричить.

А на землі, затуливши тремтячою рукою очі 7-річній дочці, плаче Олександра – дружина 33-річного авіатора.

Авіатори віддають данину пам’яті загиблому товаришеві. Фото: wikimedia.org

Архівне повідомлення про загибель Льва Мацієвича та вірші, присвячені йому:

Цікаві факти

  • Лев Мацієвич - 176-й льотчик планети.
  • Першим у Російській імперії підняв у небо пасажирів, серед яких був і голова Ради міністрів Петро Столипін.
  • Письменник-емігрант Олександр Олесь, відгукуючись на смерть Мацієвича, писав: "Він був наш за духом і кров’ю. Українське громадянство має вшанувати його самостійно й незалежно від інших".
  • Смерті Мацієвича присвятили вірші низка поетів, серед яких - Микола Вороний та Олександр Блок.
  • Студенти Військово-медичної академії на вінку написали: "Безумству хоробрих співаємо пісню", а Столипін – "Жертві обов’язку та відваги".
  • На похороні був вінок від Української громади Петербурга, покладання якого ініціював "міщанин міста Полтави" Симон Петлюра.
  • Саме після трагедії з Мацієвичем Гліб Котельников розробив ранцевий парашут.
  • Автор пам'ятника на місці авіакатастрофи Іван Фомін – проєктант будинку Кабінету міністрів України.

З досьє Лева Мацієвича

Лев Мацієвич під час Першої світової війни. Фото: Військова енциклопедія Ситіна

👶 Народився 13 січня 1877 року в Олександрівці (тоді – Київська губернія, нині - Кіровоградська обл.).

👨‍🎓 Місця навчання: Харківський технологічний інститут, Миколаївська морська академія, спеціальний курс Лібавського навчального загону підводного плавання, паризька авіаційна школа Анрі Фармана.

👨‍💼 Місця служби: корпус корабельних інженерів по Морському міністерству, помічник начальника конструкторського бюро Морського технічного комітету, спостерігач за будівництвом підводних човнів на Балтійському суднобудівному заводі, Відділ повітряного флоту.

😎 Один з фундаторів Революційної української партії (1900 рік), за що його, виключивши з інституту, вислали під нагляд поліції до Севастополя (1901 рік). Є документальне підтвердження: нагляд здійснювався і в Харкові. 

💀 Загинув 7 жовтня 1910 року під Петербургом. Надгробок прикрашає пам’ятник у вигляді восьмиметрової колони з полірованого червоного граніту.

Іменем авіатора названі площі, вулиці, навчальні заклади в Україні та Росії.

🎬 Студія "Укртелефільм" зняла документальну стрічку "Два крила Левка Мацієвича". На честь авіатора названо вулицю в Солом'янському районі столиці.

Афоризм на тему

Якщо льотчик – значить, хороший. Якщо не хороший - значить, не льотчик.

😁😁😁
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту