Фото: flickr.com/raph_ph

Історія найпровальнішої пісні Елтона Джона: завдяки кому вона стала хітом через 30 років

Святкуючи 72 день народження Елтона Джона, редакція "Йоду" вирішила розповісти про Tiny Dancer - одну з найпопулярніших пісень музиканта, яку упродовж тридцяти років ніхто не хотів слухати.

Рокетмен рятує життя

Уперше я познайомився з творчістю Елтона Джона років п'ятнадцять тому, коли в розпал літа, чотирнадцятирічний і весь замучений-втомлений повертався додому з бабусиної дачі. Я був у сьомому колі пекла: маршрутці "богдан" із щільно зачиненими вікнами на прохання бабусь. Усі навколо обливалися потом і лаялися. Нас давно покинули надії хоча б на маленьку хмарку.

Слухаючи музику, я намагався відволіктися від того, що дупа прилипла до сидіння з дешевого шкірозамінника. Тоді-то я і почув Рокетмена - так часто називають Елтона Джона на честь однойменної пісні.

Ювіляру присвячується

У кожного музиканта є пісні, що визначають кар'єру, за якими за секунду їх впізнають люди різного віку й народів. У Queen - We Are the Champions (Ми чемпіони), яка згуртувала людей на стадіонах усього світу; The Cure - Friday I'm in Love (У п'ятницю я закоханий), яку зараз завиває вечорами молодь; у Елтона Джона, одного з найголовніших поп-виконавців в історії, - Tiny Dancer (Крихітний танцюрист). От тільки упродовж тридцяти років вона мало кому подобалася, навіть сам Елтон Джон не хотів її грати на концертах.

А зараз приспів: Hold me closer tiny dancer... на слуху в багатьох.? Мало хто знає, що за таку славу Елтон Джон зобов'язаний одному фільму.

Становлення

1971 рік, четвертий альбом Елтона Джона Madman Across the Water, заголовна пісня Tiny Dancer. Її текст, як і багатьох інших пісень, був написаний не Елтоном, а його давнім другом Берні Топіном. На момент виходу альбому, ім'я Елтона Джона було відоме в усьому світі, а в альбом були вкладені колосальні гроші, але Tiny Dancer, від якої багато чого очікували, сягнула лише 41-ої позиції в поп-чарті США, а у Великій Британії не вийшла навіть окремо від альбому. За мірками Елтона Джона - пісня вже вважалася провальною.

- Я, чорт забирай, грав Tiny Dancer в Англії, а вона пікірувала  вниз, як палаючий дирижабль, - казав Елтон Джон журналу "Rolling Stone".

Tiny Dancer, напхана красивими алегоріями, так би в спікірувала в "ящик забутих пісень", якби її не використав Кемерон Кроу в фільмі 2000-го року "Майже знаменитий".

Відродження

Фільм заснований на реальному життєвому досвіді самого режисера, який у 15 років став успішним музичним журналістом у "Rolling Stone" та їздив у тури з Led Zeppelin, The Allman Brothers Band і Eagles. Картина стала іконою початку 2000-х, взявши "Оскар" за кращий оригінальний сценарій.

Сцена, в якій після бурхливої ​​ночі роздратовані учасники музичної групи (вигаданої для фільму) один за одним починали співати Tiny Dancer, закарбувалась у пам'яті всіх, хто дивився кіно. Так почалося відродження Tiny Dancer.

Елтон Джон на початку 2000-х уже точно списав цю пісню зі своєї короткої програми, а може й забув, що вона взагалі існує. Як він розповів "Rolling Stone":

- Джеффрі Катценберг (американський кінопродюсер, - Авт.), подзвонив мені і сказав, що в одному фільмі є сцена, яка зробить Tiny Dancer хітом. Я подивився фільм і подумав: Кемерон воскресив мою пісню.

Елтон Джон трохи применшив досягнення Кемерона. Той не просто воскресив пісню, а зробив з неї світовий хіт. Режисер зумів поєднати два покоління: тих, хто шанували дядька Джона, і тих, хто не надавав його музиці великого значення.

У травні 2005 року пісні присвоїли золотий статус у США, а 2011 року вона стала платиновою.

Чому ж пісня не стала популярною одразу?

У пісні є все: прекрасні слова та музика, крещендо, фальцет Елтона, але затягнутий перший куплет вбиває весь апетит перед геніальним приспівом. Метафори та пасажі - це все добре, але поки Елтон доходить до найсоковитішого місця, всі давно позасинали.

Кемерон, мабуть, розуміючи це, перескочивши через пару куплетів, відправився прямо до приспіву. Цим він одразу оживив Tiny Dancer і таке звучання стало до душі широкому загалу, якій треба все простіше та коротше. До того ж, він так красиво подав пісню у фільмі, що вона зазвучала по-новому. Чого й слід було очікувати - пісню почали крутити всі радіостанції, її почали співати на вечірках студенти, переспівувати музиканти, вона дедалі частіше використовувалася у фільмах і серіалах. Вийшло так, що Елтону Джону просто пощастило з режисером з винятковим музичним смаком.

P.S.

У січні 2018 Елтон Джон вирушив у світовий трирічний тур, а вже цього літа на екрани кінотеатрів вийде його біографічний фільм "Рокетмен". Якщо ви не зможете потрапити на жоден з його концертів або пропустите прем'єру фільму, принаймні послухайте Tiny Dancer, про яку я стільки розпинався.

Пісня Tiny Dancer українською

Blue jean baby, L.A. lady,
Мала в джинсах з Лос-Анджелеса,
Seamstress for the band
Бенду одяг ти шиєш.
Pretty eyed, pirate smile,
З красою очей і посмішкою розбійницькою
You’ll marry a music man
За музиканта підеш.
 
Ballerina, you must have seen her
Ніяк, балерина являлась вам зримо,
Dancing in the sand
Танцюючи на піску.
And now she’s in me, always with me,
Танцівниці юної я образ зберігаю, але
Tiny dancer in my hand
І руку стискаю в руці.
 
Jesus freaks out in the streets
Ісус угорає, квитки до Раю
Handing tickets out for God
На вулицях всім роздає.
Turning back she just laughs
Вона обернеться і лише розсміється:
The boulevard is not that bad
Ось це бульвар, ось дає!
 
Piano man he makes his stand
Коли піаніст представляє сетліст
In the auditorium
На публіці у глядацькій залі,
Looking on she sings the songs
Вона, спостерігаючи, за ним повторює -
The words she knows, the tune she hums
Мотив наспівує. Слова вона знає.
 
But oh how it feels so real
Але як це все нескінченно реально,
Lying here with no-one near
Коли нікого-нікого немає в спальні,
Only you and you can hear me
Тільки лише ти, і тобі мене чути,
When I say softly, slowly
І я кажу тобі повільно, ніжно:
 
Hold me closer tiny dancer
Танцівниця юна, ближче пригорнись
Count the headlights on the highway
І фари рахуй на шосе,
Lay me down in sheets of linen
І спати вклади на тканинах лляних,
You had a busy day today
Ти нині втомилася зовсім ...

Єгор Бахарєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту