Історія знаменитого берета Че Гевари. Точніше, дві історії – одна суперечить іншій

14 червня виповнюється 92 роки з дня народження знаменитого революціонера. Йод.media розповідає, звідки у команданте взявся його головний убір.

14 червня 1928 року народився латиноамериканський революціонер, партизан-підпільник Ернесто Че Гевара. Він увійшов в історію не лише як один з лідерів Кубинської революції, а й як один з найвідоміших популяризаторів берета у світі. Саме у цьому головному уборі товариш Че знятий на своїх головних портретах.

Як виявилося, про те, звідки у Че з'явився берет, досі тривають суперечки. Існує дві версії, що суперечать одна одній. Розказуємо обидві історії.  

Історія перша. Кубинська

Тож ловіть першу версію, яку, ніби казку, переповідають на Кубі. Вона стверджує - берет з'явився у Че близько 1958-1959 років, коли група революціонерів, під час просування углиб острова, дісталася до східного регіону Лас-Тунас. 

У той час на голові Ернесто ще був військовий картуз, як і у більшості в загоні. Можна знайти старі знімки, на яких видно, що у гірському таборі Сьєрра-Маестра, звідки розпочинали свій шлях партизани у 1956 році, він носить звичайнісінького кашкета. 

Під час одного з чергових переходів у Лас-Тунас Че загубив кепку, що його немало засмутило. Він навіть відправив кількох вояк прочесати місцевість у її пошуках, але ті нічого не знайшли. Тоді хтось із побратимів запропонував Ернесто надягти один з десяти однакових беретів, які повстанцям надіслали їхні симпатики з далекої Іспанії.

Партизанський командир приміряв берет і зрозумів, що той йому дуже личить. І після цього вже не носив інших головних уборів. Навіть після 1959-го року, коли він спочатку обіймав посади президента Національного банку Куби, а згодом – міністра промисловості. 

У місцевому музеї у Лас-Тунасі досі зберігається кілька беретів – керівництво закладу каже, що всі їх носив Че ?.

? wikipedia.org © суспільне надбання
? wikipedia.org © суспільне надбання

Історія друга. Іспанська

Але в Іспанії з цією версією не погоджуються. Там кажуть: ніхто берети Че Геварі не надсилав та не дарував – він сам по них приїхав та придбав. І це сталося пізніше - у 1959-му році. 

Магазин у Мадриді La Favorita, себто "Фаворит", виставляє у вітринах портрети Че та розповідає, що той особисто заходив до їхньої крамниці. 

Там наводять навіть точні дати: діло було 13 червня 1959-го року. Ернесто пробув у Мадриді 16 годин на шляху до Каїра, куди їхав на саміт за дорученням Фіделя Кастро. Місцева влада, тоді це була диктатура Франко, дозволила йому відвідати столицю за умови, що Че не дасть жодного коментаря ЗМІ та не зустрічатиметься з представниками опозиції.

Тож у Че був час на шопінг ?. Він запитав у водія, який його віз, де тут можна придбати якісного капелюха. Оскільки водій сам був клієнтом La Favorita, то повіз гостя туди. Команданте так сподобався берет, що він взяв одразу велику партію.

Але Че не був би Че, якби не модифікував по-своєму головний убір – трохи загорнув краї та причепив зірку.

 

Че Гевара на своїй партизанській базі, Куба, 1 січня 1958 рік. Фото wikipedia.org суспільне надбання
? wikipedia.org © суспільне надбання

Нині магазин, враховуючи цю особливість, продає уже готову "чегеварську" модель - вузенький 12-дюймовий берет без бортика, що спускається на вуха. Представлений у двох кольорах – чорному та червоному. Коштує ця річ - 19,50 євро.   

Якій з цих історій вірити – вирішуйте самі ?. Але факт лишається фактом: саме у береті зроблене легендарне історичне фото Че – авторства Альберто Корди. Портрет від 5 березня 1960-го став культовим. Це і досі одне з найпопулярніших та найвідоміших зображень у всьому світі. 

???
Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту