Ілюстрація: Таша Шварц

Творець мусульманських держав зі Львова

Мухаммед Асад (Леопольд Вайс) – журналіст, письменник, дипломат, причетний до становлення державності низки арабських країн, "почесний батько" прем’єр-міністра Беназір Бхутто та… ймовірний агент кількох розвідок.
Багато хто вважає, що коли закрити обличчя жінки паранджею, то це і є справжній шлях до ісламу, хоча це - далеко не так
Мухаммед Асад

Мухаммед Асад (при народженні Леопольд Вайс) – журналіст, письменник, дипломат, причетний до становлення державності низки арабських держав, один з найвидатніших мусульманських мислителів ХХ століття, автор близько 40 філософських праць, "почесний батько" прем'єр-міністра Пакистану Беназір Бхутто. 

Чотири континенти, три культури, вісім мов

Леопольд Вайс, син львівського адвоката, родина якого після Першої світової війни перебралася до Відня, з юнацьких років демонстрував: він - self-made man.

У 20 років він покинув університет і з Відня переїхав до Берліна, де влаштовувався працювати телефоністом до однієї з найвідоміших німецьких газет Frankfurter Zeitung ("Франкфуртська газета"). Завдяки журналістській удачі, він швидко отримав підвищення – його перевели на посаду репортера після того, як йому дивом вдалося взяти інтерв'ю у Катерини Пешкової - дружини Максима Горького, коли та прибула до Берліна.  

Однак у 22 роки він знову круто змінив життя – став близькосхідним кореспондентом Frankfurter Zeitung, оселившись у свого рідного дяді в Єрусалимі. Леопольд встигає пожити та попрацювати на чотирьох континентах, досконало пізнавши різні культури (юдейську, європейську, ісламську) та вивчити вісім мов. 

Леопольд Вайс у Палестині, початок 1920-х рр. Фото: gottundmensch.de

Леопольд був знайомий і дружив з багатьма властителями, серед яких – емір Йорданії Абдалла, ідеологи незалежності Пакистану Мухаммад Ікбал та Мухаммад Алі Джинна. А ще був радником першого короля Саудівської Аравії Абдель-Азіз ібн Сауда. 

Мухаммед Асад у традиційному арабському вбранні. Фото: gottundmensch.de

Львів'янин настільки пройнявся ідеями Корану, що по поверненні до Берліна 1926 року, прийняв іслам і взяв собі нове ім'я - став Мухаммедом Асадом (слово "асад" у перекладі з арабської означає "лев", тобто той самий Леопольд зі Львова).

Своєю діяльністю підтримував боротьбу за суверенітет мусульманських країн. І коли стався крах колоніальної системи (з’явилася низка самостійних утворень – Пакистан, Саудівська Аравія, Йорданія, Афганістан, Лівія, Сирія, Єгипет, Іран, Марокко, Палестина, Кувейт та інші) історики констатували: до становлення державності більшості з них мав безпосереднє відношення виходець з України. Леопольда називали "щедрим даром Європи мусульманському світові".

Мухаммед Асад в аравійських пісках. Фото: gottundmensch.de

Дорожня мапа для Пакистану

Приставши на пропозицію Мухаммада Ібкаля "роз’яснити інтелектуальні передумови функціонування" суверенного Пакистану, Асад береться за розробку принципів побудови ісламської держави та "дорожньої мапи", а також утвердження її на міжнародній арені. Напружена праця триває вісім років (1947-1955).

Мухаммед Асад на державній службі. Фото: mischief-films.com

1947-го львів'янина призначили очільником Відділу ісламського відродження, в завдання якого входила детальна розробка ідеології державного та суспільного устрою. Два роки потому він став начальником Близькосхідного відділу міністерства закордонних справ. Згодом  – офіційним представником Пакистану в ООН, де настільки енергійно відстоював права мусульманської держави, що отримав прізвисько "єврейського віровідступника".

Мухаммед Асад у пакистанському представництві при ООН. Фото: un.org

А ще він сприяв започаткував ЗМІ мовою урду та брав найактивнішу участь у розробці Конституції Пакистану. Саме за його настійливою вимогою до основного закону запровадили пункт, який роками пізніше дав змогу Беназір Бхутто стати першою у новітній історії людства жінкою-лідером мусульманської країни - прем’єр-міністром Пакистану. Вона особисто підкреслювала заслугу Асада в цьому, тож його шанобливо називали "почесним батьком" Бхутто. 

Цікаві факти

 • Здійснив п’ять паломництв до Мекки, майже шість років провів у Медині, місті народження пророка Мухаммеда.
 • Вважав, що мусульманки не повинні носити паранджу, бо в священному писанні вказано: нею прикривали обличчя виключно дружини пророка.
Сквер Мухаммеда Асада в Донауштадті, Відень. Фото: flickr.com/Bilal Mughal
 • Його книга "Дорога до Мекки", за якою режисер Георг Міх зняв документальну стрічку, - історія переходу Асада з іудаїзму в іслам.
 • Син львів’янина Таліль був професором антропології Нью-Йоркського університету.
 • Австрієць Гюнтер Віндхагер опублікував книгу "Леопольд Вайс, він же Мухаммед Асад: з Галичини в Аравію. 1900-1927".
 • Асад був тричі одружений, причому першу та третю дружин-немусульманок схилив до прийняття ісламу.
Мухаммед Асад (сидить праворуч) і його дружина Пола Хаміда Асад (сидить ліворуч) в резиденції Чаудхі Ніаз Алі Хана в Джахарабаді, Пакистан, 1957 рік. Фото: wikipedia.org/Poloplayers
 • Вільно володів вісьмома іноземними мовами: англійська, французька, німецька, польська, арабська, іврит, урду, фарсі.
 • Перший громадянин незалежного Пакистану, котрий відвідав Саудівську Аравію, Сирію та Єгипет.
 • У ЗМІ львів'янина охрестили Леопольдом Аравійським, прозоро натякаючи на прізвисько відомого британського розвідника-одинака Лоуренса Аравійського.
 • Щодо "таємних операцій" для іноземних розвідок, документально доведеним залишається лише факт шпигунства проти Великої Британії на користь Саудівської Аравії.
 • На схилі літ зізнається: аби він зустрів араба тепер, то не перейнявся б симпатією. Причина - розчарування не в настановах пророка, а в їхньому втіленні в життя правовірними.
 • Асад хорошо помнил город своего рождения: "Мое детство прошло во Львове - в то время под австрийским владением - в доме и на улицах, которые были одновременно тихими и величественными".
 • Під час Другої світової війни батько та сестра Асада згинули в німецькому таборі смерті.

З досьє Мухаммеда Асада

? Народився 12 червня (в деяких джерелах – 2 липня) 1900 року у Львові.

? Навчався у Віденському та Каїрському університетах.

? В юності працював асистентом німецького кінорежисера Фрідріха Вільгельма Мурнау, кореспондентом низки газет.

? Переклав Коран англійською (заборонений в Саудівській Аравії), адресувавши його "тим, хто думає" (цитата зі священного писання).

Був професором Університету аль-Азхар (Каїр).

Ім’я Мухаммеда Асада з 2008 року носить площа перед головним входом до штаб-квартири ООН у Відні. Це перше найменування на честь мусульманина у Західній Європі.

2015 року у Львові відкрили Ісламський культурний центр, який назвали іменем Мухаммеда Асада. 

? Помер 20 лютого 1992 р. Похований на цвинтарі іспанського міста Марбелья.

Цитата на тему

"Кожному дано прожити життя лише один раз і кожен заслуговує шансу на успіх, передусім якщо готовий старанно працювати". Беназір Бхутто

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту